Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zapojení senzoru dálkového ovládání TV karty AverMedia TV Phone 98

28.11.2003, Radek Jahoda, návod
Již na několika diskuzích jsem narazil na problém, že nikdo netuší, jak je vlastně zapojen senzor dálkového ovládání u TV karet. Jelikož i já jsem si koupil starší TV kartu, u které nebyl senzor, tak jsem začal zkoumat, jak by šel zbastlit.
Čidlo není pouhá fotodioda, jak mi mnozí radili. Jde o obvod SFH5110-36, který kromě fyzického příjmu zároveň signál demoduluje. Číslo 36 na konci označuje frekvenci, na které pracuje (36kHz). Můžete klidně použít i senzor s frekvencí 38 nebo 40Khz. Záleží, co budou mít v obchodě právě na skladě. Nejspíš by bylo možné použít i obdobné obvody SHF1736 (konec označení opět udáva frekvenci) nebo TSOP1736 (nejspíš to samé akorát pod jiným označením jiného výrobce). Nicméně tyto obvody jsem nezkoušel. Ten SFH5110-36 funguje naprosto skvěle.

Není třeba k obvodu zapojovat žádné další součástky. Podle dokumentace už má obvod internet zapojení pull-up odpor. Jednoduše zapojíte přímo na konektor TV karty.

V dokumentaci k tomuhle senzoru se zmiňují i o verzi SFH5111-36. Podle parametrů by měli být naprosto shodné s SFH5110-36. Ale pozor! Mají otočené signály GND a +5V.
Dokumentaci jsem našel pouze v němčině. Ale aspoň něco. Zde se na ní můžete podívat (formát PDF).
Zapojení konektoru na kartě:


Zapojení vývodů senzoru:


Pokud máte case počítače na vhodném místě, stačí senzor jednoduše zastrčit přímo do konektoru. Vypadá to sice všelikak, ale doporučuji nejdříve zkusit toto přímé zapojení. Až když vám bude vše fungovat, připojte si kabel. V případě, že vám senzor nebude fungovat, tak Vám totiž vypadne varianta vadného kabelu nebo konektoru.



Pokud chcete ovládání používat i k něčemu jinému, než jen k přepínání televizních kanálů, doporučuji stáhnout volně šiřitelný program Girder (www.girder.nl). Stačí pak ještě zvlášť stáhnout plugin pro AverMedia karty. Program funguje většinou spolehlivě. Pokud se však přesto objeví nějaký problém, doporučuji místo původních ovladačů stáhnout upravené z http://www.iulabs.com.