Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Za tři měsíce končí analog na Jesenicku

, , aktualita
Za tři měsíce končí analog na Jesenicku
Po nedávném definitivním ukončení analogového TV vysílání v územní oblasti Brno pokračuje digitalizace televizního vysílání v ČR územní oblastí Jesenicko. K ukončení pozemního analogového televizního vysílání zde dojde 31. října 2011.
Za tři měsíce končí analog na Jesenicku
„Analogové vysílání bude vypnuto za 3 měsíce, ale doporučuji těm, kteří ještě na digitální vysílání nepřešli, aby to nenechávali na poslední chvíli,“ apeluje na občany v regionu národní koordinátor Zdeněk Duspiva.

Vypnutí se týká všech, kdo přijímají pozemní analogové televizní vysílání z vysílače velkého výkonu Jeseník – Praděd a všech na něj napojených menších vysílačů, dokrývačů a opakovačů signálu. Jedná se o vysílání programů ČT1 a Nova.Druhý vysílač velkého výkonu v této oblasti, Olomouc – Radíkov, ze kterého vysílá ČT1 a Prima, bude vypnut měsíc poté, tedy 30. 11. 2011, zároveň s definitivním ukončením analogového vysílání všech programů ČT v celé České republice.

Na územní oblast Jeseník se proto v této době zaměřuje i dlouhodobá informační kampaň. Jejím cílem je seznámit občany s nadcházejícími změnami v televizním vysílání. Pilíři kampaně zůstávají speciální webové stránky www.digitalne.tv a bezplatná infolinka 800 90 60 30.

Informační kampaň k přechodu na digitální televizní vysílání probíhá již od konce roku 2008. Její celostátní podoba vždy graduje tři měsíce před ukončením zemského analogového televizního vysílání z konkrétního vysílače v daném regionu, který pokrývá.

Protože bude 31. října ukončeno pozemní analogové televizní vysílání z vysílače velkého výkonu Jeseník – Praděd, cílí kampaň nyní právě na tento region. „Regionální část kampaně bude vycházet z konceptu, který jsme úspěšně využili už v dříve vypínaných územních oblastech. Bude probíhat cílená mediální a PR kampaň, využijeme osvědčené digihlídky, diginoviny i další prvky kampaně,“ upřesnil tiskový mluvčí projektu digitalizace TV vysílání Tadeáš Novák.

Přechod na digitální televizní vysílání se netýká těch, kteří přijímají televizní signál přes kabel, satelit nebo internet, ale pouze těch, kteří přijímají pozemní analogové televizní vysílání (tzn. „přes anténu“). Přechod na digitální televizní vysílání je možné vyřešit využitím nabídky kabelové, satelitní nebo IPTV televize, nebo zakoupením set-top-boxu či nového televizoru s vestavěným digitálním tunerem. Zapojení set-top-boxu zvládne i amatér.

Z vysílače Jeseník – Praděd jsou analogově vysílány programy ČT1 (50. kanál) a Nova (53. kanál). Právě ty budou 31. 10. 2011 vypnuty. Multiplex 1 s programy České televize zde však digitálně vysílá již od 30. září 2010 na 36. kanálu.

Zdroj: digitalne.tv