Xiaomi a Vestel míří k soudu kvůli zneužití kodeku H.265/HEVC

Xiaomi a Vestel míří k soudu kvůli zneužití kodeku H.265/HEVC
, , aktualita
Německý soud bude řešit údajné porušení patentů, které se týkají kodeku HEVC/H.265. Prohřešku se měly dopustit společnosti Xiaomi a Vestel. Druhá jmenovaná prodává televizory např. pod značkami Hitachi, JVC nebo Orava.
K oblíbeným
reklama
Někteří členové asociace HEVC Advance, která spravuje licence týkající se kodeku H.265/HEVC, podali u krajského soudu v německém Düsseldorfu žalobu na dva významné výrobce elektroniky za porušení patentů týkajících se právě uvedeného kodeku: Xiaomi a Vestel. V současné době se jedná o nejrozšířenější kodek pro video ve 4K rozlišení, i když na cestě už by měl být ještě efektivnější nástupce H.266/VVC.
 
 
Zatímco čínské Xiaomi mělo kodek zneužívat ve svých mobilních zařízeních (především smartphonech) prodávaných na německém trhu, v případě tureckého Vestelu se porušení patentů týká televizorů a set-top boxů. Pokud vám název této společnosti nic neříká, tak vězte, že se ukrývá za řadou známých i méně známých značek, kromě jiného Telefunken, Graetz, Techwood, Finlux, Luxor, Vestfrost, Toshiba, Hitachi, JVC, Kendo, Hyundai, Gogen nebo Orava.
 
V minulosti zamířila kvůli porušení patentů H.265/HEVC v televizorech, set-top boxech a tabletech k německému soudu také společnost MAS Elektronik. Rozsudek soudu vinu prokázal a navíc potvrdil, že nabízené sazby licenčních poplatků byly spravedlivé, rozumné a nediskriminační. V důsledku sporu zahájeného třemi žalobci z řad členů asociace HEVC Advance (GE Video Compression, Dolby International a Koninklijke Philips) se stala společnost MAS Elektronik držitelem licence. Ve stejný scénář nejspíš žalobci doufají i v případě firem Xiaomi a Vestel.
Letos v dubnu byla vytvořena licence HEVC Advance Patent Portfolio License, kterou podepsalo více než 30 poskytovatelů licencí s více než 10 000 základními patenty. Patří mezi ně i řada známých jmen jako Canon, Huawei, LG, Philips, Samsung nebo Warner Bros. Součástí tohoto portfólia je 60 % až 70 % patentů nezbytných pro kodek H.265/HEVC z celkového počtu, který je odhadován na 17 tisíc. Držitelů licence k využíván HEVC Advance Patent Portfolio License je již více než 150.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Problém s přehříváním LG OLED TV pokračuje. Ohroženy jsou i evropské modely Problém s přehříváním LG OLED TV pokračuje. Ohroženy jsou i evropské modely
Německé orgány informovaly, že některé LG OLED TV v Evropě jsou ohroženy stejnou chybou s přehříváním jako jihokorejské modely. Prozatím bylo nahlášeno několik televizí, převážně z roku 2017.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
GoGen TAS 930: nový levný soundbar k levné televizi GoGen TAS 930: nový levný soundbar k levné televizi
Na český trh se brzy dostane tenký soundbar, který by si díky své nízké ceně mohl najít cestu do mnoha obýváků. I přes nízkou cenu obsahuje vstup HDMI ARC, Bluetooth, LCD displej nebo dokonce FM tuner.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Evolveo Venus T2: duální USB tuner s podporou DVB-T2 pro počítače Evolveo Venus T2: duální USB tuner s podporou DVB-T2 pro počítače
Česká značka Evolveo uvedla na trh své první USB zařízení, které obsahuje dva tunery pro příjem DVB-T2. Divák tak může nahrávat jiný pořad, než zrovna sleduje. Součástí balení je externí anténa pro lepší příjem.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Řada LG BX nebude nejlevnější. Na kolik vyjdou nové OLED TV? Řada LG BX nebude nejlevnější. Na kolik vyjdou nové OLED TV?
„Béčkové“ řady platily každoročně za nejlevnější volbu mezi LG OLED TV. To se ovšem letos změnilo s příchodem série CX. Prodej modelů BX se pomalu rozjíždí také v Evropě, i když si možná počkáme až do října.
20.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Infografika: Vývoj soundbarů od Samsungu. První model přehrával DVD Infografika: Vývoj soundbarů od Samsungu. První model přehrával DVD
Samsung ve své nedávné infografice připomíná, jak šel vývoj soundbarů. První model byl představen před 12 lety a od současných se lišil nejen designem, ale také funkční výbavou. Starší soundbary měly integrovaný přehrávač disků.
20.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik