Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Vyhledávač satelitů aneb Rozšířená realita prakticky

, , aktualita
Vyhledávač satelitů aneb Rozšířená realita prakticky
Také si zoufáte při instalaci paraboly, když potřicáté nastavujete azimut a elevaci - a signál družice stále nikde? Zkuste se podívat na oblohu přes displej fotoaparátu vašeho mobilního telefonu!
Vyhledávač satelitů aneb Rozšířená realita prakticky
Zajímavá aplikace rozšířené reality (a jedna z prvních velmi dobře využitelná v praxi) se objevila nedávno na iTunes Apps. Zobrazuje aktuální pozice satelitů - ne však ve formě čísel a tabulek, ale zasazenou do reálného terénu, snímaného vestavěnou kamerou fotoaparátu. Využívá k tomu kompasu, GPS a akcelerometru v mobilním telefonu iPhone 3GS.Každý, kdo někdy satelitní parabolu instaloval, ví, jak složité bývá odhadnout, zda ve výhledu dané družici (zejména níže nad obzorem) nebrání strom, panelový dům - a pokud ano, o kolik je nezbytné posunout výložník antény nebo zvýšit stožár. Ještě komplikovanější je situace, když potřebujete v členitém terénu (např. sídliště) co nejvhodněji umístit parabolu pro příjem z více družic - ať už natáčenou pomocí motoru nebo s více vstupními jednotkami (LNB).

V kombinaci s pomůckou DishPointer, jejíž jednodušší verze je k dispozici i na webu TV Freak, se zejména prvotní rozvaha, kam parabolu umístit a které satelity bude možné přijímat, o poznání urychlí. Namířite kamerou mobilu do prostoru - a na displeji v reálném čase vidíte, v kterém místě brání překážka příjmu signálu.

Aplikace samozřejmě nezobrazuje zcela přesně - nebere v úvahu Fresnelovy zóny (ani nemůže, snímek z fotoaparátu není trojrozměrný), při pohybu nereaguje právě nejrychleji. Uživatelé si v diskuzích stěžují zejména na "lenost" vestavěného kompasu iPhone a nepřesnost zobrazení kolem jednoho úhlového stupně. I tak však jde - ve srovnání se standardně používanými metodami - o velké usnadnění.

Kromě platformy iPhone vývojáři slibují brzké portování na Android.
.