Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Videopůjčovna České televize končí: proč?

, , aktualita
Videopůjčovna České televize končí: proč?
Internetová videopůjčovna České televize dostane ke svým druhým narozeninám ten nejhorší možný dárek: k 17. prosinci 2009 ukončí svou činnost. Co k tomu vedlo? Dalo se špatnému konci nějak předejít?
Videopůjčovna České televize končí: proč?
Internetová videopůjčovna České televize dostane ke svým druhým narozeninám ten nejhorší možný dárek: podle oznámení jejího obchodního ředitele Roberta Kvapila k 17. prosinci 2009 ukončí svou činnost.

Krátce z historie
Videopůjčovna ČT uvítala první zákazníky 17. prosince 2007. Necelý rok poté, k 21. listopadu 2008, počet registrovaných diváků překročil sto tisíc, za další rok však už přibylo "pouhých" 30 000 diváků a tržby poklesly. Přesně po dvou letech videopůjčovna končí.
Je trochu překvapivé, že ČT nepočkala ani na konec roku - přece jen, na Vánoce se dal očekávat zvýšený zájem diváků.

Minimálně v době zrodu videopůjčovny šlo o velmi zajímavý a slibný projekt:
  • Videopůjčovna mohla čerpat z obrovských archívů České televize, kterým (co se česko-slovenské tvorby týče) nemůže nic konkurovat.
  • Předpremiéry zejména seriálů mohly být tou pravou věcí, která mohla přitáhnout zvědavce a donutit je zaplatit pár korun navíc za to, že uvidí nový díl dřív než ostatní. ČT jako vlastníku autorských práv tak oficiální termíny uvádění nemusely dělat těžkou hlavu.
  • Způsoby placení byly na dobu vzniku poměrně bohaté - internetová platební karta, bankovní převod, eBanka, dobíjecí kupón a Premium SMS.
  • Uživatelské rozhraní přehledné, intuitivní, slušný hosting a rychlé stahování.
  • Slušná kvalita videa (relativně a na dobu vzniku) - rozlišení 720 x 576 a datový tok kolem 2Mb/s ve WMV formátu není sice žádnou špičkou, pro většinu diváků však naprosto postačující.


.
Přesto však půjčovna po dvou letech končí. Proč asi?
  • Minimální propagace videopůjčovny ve vysílání ČT, zejména ve druhém roce její existence.
  • Vypůjčené pořady bylo možné přehrávat pouhých 168 hodin od stažení licence. Ve spojení s DRM ochranou nahrávek jde asi o nejvýraznější zápor současných vidopůjčoven: jeden týden (příp. 3 dny) opravdu není mnoho. DRM ochranu je sice (zpravidla) možné odstranit, to situaci ale neřeší - její odstranění je protiprávní a omezovaný divák často v případě potíží dá přednost různým pokoutním zdrojům.
  • Kolem videopůjčovny se nepodařilo vytvořit komunitu, ba dokonce v tomto směru ČT nepodnikla ani žádný pokus. Vzájemné diskuse diváků, fandovství, provázání do sociálních sítí a vnějších zdrojů - to vše mohlo napomoci.
  • Počet pořadů byl sice poměrně vysoký (přes tisícovku), zahrnoval však pouze českou produkci (na rozdíl od konkurenčních videopůjčoven). Zejména pro mladou generaci, která ovládá příslušné technologie, tak nebyla struktura příliš přitažlivá

Každopádně je to škoda - archív ČT je opravdu rozsáhlý a je otázkou, zda se v jiné formě a jako celek (tak, jak se předpokládalo u Videopůjčovny ČT) někdy v budoucnu objeví v nabídce některého z operátorů.


Původní tisková zpráva ČT (7. prosince 2008)

Videopůjčovna ČT ve čtvrtek 17. prosince 2009 uvítá poslední diváky. Se svými uživateli se tento projekt rozloučí přesně po dvou letech existence.

Ve Videopůjčovně ČT se během jejího fungování registrovalo více než 130 000 diváků, kteří si stáhli přes 159 000 snímků. Vybírat mohli z pestré nabídky více než 1 100 titulů. Pamatováno bylo na děti, dospělé i seniory. Portfolio videí obsahovalo celovečerní filmy různých žánrů, pohádky, dokumenty, hudební i sportovní pořady. Bonusový obsah pak představovaly exkluzivní předpremiéry vybraných seriálů jako Nemocnice na kraji města – nové osudy, Hop nebo trop, Zdivočelá země, Dobrá čtvrť II, Proč bychom se netopili i aktuální oblíbené retrosérie Vyprávěj – každý díl bylo možné zhlédnout s týdenním předstihem oproti televizní premiéře. Největšímu zájmu se těšily kromě těchto předpremiér také záznamy z letních olympijských her Peking 2008 a filmy Saturnin či Sametoví vrazi.

Zákazníci Videopůjčovny ČT mohou nyní dočerpat své přednabité kredity zhlédnutím nabízených snímků. Po skončení projektu budou moci v souladu s obchodními podmínkami požádat o vrácení nevyčerpaných částek. Písemná žádost je nezbytná vzhledem ke skutečnosti, že registrace uživatelů probíhala de facto anonymně (nebyla zadávána žádná osobní data).

O vracení nevyčerpaného kreditu a souvisejících podrobnostech se dozvědí všichni uživatelé, aniž by navštívili internetový portál Videopůjčovny ČT, a to z pravidelného e-mailového informačního bulletinu zasílaného na elektronické adresy zadané při registraci. Nárok na vrácení nevyčerpaného kreditu dle obchodních podmínek nezanikne ani poté, co Videopůjčovna ČT ukončí provoz.

Nový projekt iVysílání ČT přinese většinu pořadů, k nimž Česká televize drží příslušná práva, zcela zdarma na adrese www.ivysilani.cz.