Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

UHD-TV jako nástupce HDTV

, , aktualita
UHD-TV jako nástupce HDTV
Zatím co probíhá postupný přesun z analogu na digitál, výrobci již myslí na budoucnost. Pokud jste si domu nedávno dovezli nejnovější Full HD televizor pak vězte, že se již poměrně brzy bude muset sklonit před novými UHD televizory.
UHD-TV jako nástupce HDTV
V současné době je vrcholem nabídky kombinace Full HD televizoru a Blu-ray přehrávače. V řeči čísel tedy možnost shlédnout video v rozlišení 1920 x 1080 pixelů se zvukovým doprovodem 6-ti, výjimečně osmi-kanálového prostorového zvuku. Z technologií je pak na výběr „klasické“ LCD, plasma a nově LCD s LED podsvícením. Pozvolna se také v Evropě rozjíždí takzvaná internetová televize, avšak televizor musí splňovat standard DLNA a lze ho tak připojit do domácí sítě přes Ethernet, či Wi-Fi.


Samsung již ukázal první prototyp (zdroj: slashgear)

Výrobci však hledí do budoucna a vymýšlejí nové standardy a technologie, které mají náš zážitek posunout zase o kousek dál. Novým standardem se stanou televizory UHD, neboli ultra-high definition. Jejich start je naplánován za zhruba 5 až 10 let, avšak představy o konkrétních parametrech mají výrobci již teď. Tedy aspoň po stránce rozlišení a zvukovém podání. Hlavním cílem je přenést zážitek z kina do vašeho obývacího pokoje. Základem by měly být větší obrazovky a více kanálový prostorový zvuk. Doufejme, že bez mlaskajících diváků a zvonících mobilů.

V řeči čísel vypadají nové UHD televizory velmi impozantně. Rozlišení obrazu bude mít stejně jako v současné době dva standardy. Menší rozlišení HD ready 1280 x 720 pixelů bude nahrazeno 3840 x 2160 pixely a kvalitnější Full HD 1920 x 1080 pixelů bude vylepšeno na monstrózních 7680 x 4320 pixelů. Zvuková aparatura by se měla rozrůst ze současného maxima 7.1 na 22.2 kanálů s vylepšeným podáním prostorového zvuku.


Full HD se doslova krčí v rohu (zdroj: wikipedia)

S tak odvážnými parametry vznikají také požadavky na nové technologie, či materiály. První problém, na který zcela jistě v našich končinách narazíme, je rychlost internetové přípojky. Pokud by se totiž mělo takto velké video přímo streamovat na televizor, bylo prý potřeba rychlosti kolem 300 Mb/s. Ruku na srdce, kdo si kvůli televizi rozvrtá půlku bytu, či rodinného domku, aby natáhl optické vlákno? Dalším problémem bude rychlost (odezva) panelů, neboť současné technologie by se musely zrychlit až 4x.

Posledním oříškem bude výkon procesoru uvnitř televize. V nových UHD televizorech bude muset být systém schopný zpracovat ohromné množství informací. Kromě procesoru, tedy nejspíše přibude grafický akcelerátor a zvuková karta. Je možné, že se z televizoru stane takový větší iMac.


"Obyčejné" kino v Japonsku (zdroj: NHK Japan)

Představy výrobců jsou jistě zajímavé, je však otázkou, v jaké podobě nakonec spatří světlo světa. Technické požadavky jsou poměrně vysoko posazené a to se zcela jistě odrazí na cenách výrobků. Reálné nasazení těchto technologií v každém obývacím pokoji je však očekáváno nejdříve v roce 2023 až 2024. Do té doby si budeme muset vystačit s „obyčejnými“ Full HD televizory.

Zdroj: hothardware.com, wikipedia-22.2; wikipedia-UHD