Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie  |   Svět mobilně

Trident vládne trhu s čipy do LCD TV

, , aktualita
Trident Microsystems, společnost se sídlem v USA, se stala v roce 2010 opět dominantní na rychle rostoucím trhu s polovodičovými čipy pro zpracování videa určenými do televizních přijímačů.

Může za to především odkoupení aktiv NXP Semiconductors na konci roku 2009, díky čemuž si téměř po celý rok 2010 vybudovávala náskok nad MStar Semiconductors. Na konci třetího čtvrtletí tvořily dodávky Tridentu 13,8 % z globálního trhu s polovodičovými čipy pro TV přijímače. Na druhém místě je už zmíněná MStar z Tajvanu s 9,7 %. Pro Trident to znamená opětovné vystoupení na špici. Naposledy zde byl před třemi lety, ve čtvrtém čtvrtletí roku 2007.Šest největších dodavatelů videoprocesorů. Dohromady nemají ani 50 % trhu.


„Akvizice holandské společnosti NXP Semiconductors koncem roku 2009 pomohla k získání vedoucí příčky na trhu řídicích čipů do LCD TV.“, řekl pro iSupply hlavní analytik společnosti Randy Lawson a dodal, že hlavně díky know-how holandského dodavatele získal jednodušší přístup k trhu s malými LCD televizemi a nezanedbatelnou základnu zákazníků v Jižní Koreji.


Ukázka polovodičového čipu Trident.

Rozmach Tridentu přichází v pravou chvíli, neboť trh s čipy pro LCD TV zaznamenal raketový nárůst oproti loňskému roku. Konkrétně se jedná o 30 % na současných 1,78 miliardy USD.


Největší u nás dostupná LCD TV - Samsung LE70F96BD.

Důvody rozmachu tohoto trhu jsou podle Lawsona hlavně technologického rázu. LCD televizory s obrazovkami o úhlopříčkách větších než 50 palců vyžadují zlepšení kontrastního poměru, aby byly schopné konkurovat plazmovým obrazovkám. To vyžaduje prvky dynamického ovládání podsvícení (inteligentní stmívání) – tedy algoritmy, které musí zpracovávat čipy. Dalším trendem je Full HD rozlišení obrazovek, které podle prognóz bude v 75 % prodaných televizních přijímačů v roce 2012, čímž samozřejmě vznikají další požadavky na řídící čipy LCD televizorů. A v neposlední řadě je to přechod ke 3D obrazovým technologiím, které vyžadují sofistikované zpracování obrazových dat, a také si moderní televizory musí umět poradit s přímým spouštěním aplikací z internetu, jejichž obliba mezi uživateli stále roste.

Zdroj: iSuppli
reklama
reklama