Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Toshiba možná představí svůj BD přehrávač

, , aktualita
Toshiba možná představí svůj BD přehrávač
Dle neověřených zpráv má společnost Toshiba představit vlastní přehrávač médií Blu-ray do konce tohoto roku, a adoptovat tak formát, proti němuž spolu s ostatními spojenci bojovala s vlastním HD DVD...
Toshiba možná představí svůj BD přehrávač
Podobně jako před několika desetiletími proti sobě bojovaly formáty Betamax a VHS, z čehož nakonec vyšel vítězně známý VHS a Betamax upadl v zapomnění, před několika lety se do sebe pustili nástupci DVD. Jednak to byl HD DVD pod vedením Toshiby a pak Blu-ray prosazován příslušnou asociací, kde figurují giganti jako Sony, Panasonic, Thomson, Samsung, Sharp, Philips a další.Pozadí jejich vzniku je trošku komplikovanější, ale důležité je, že nakonec proti sobě stály právě tyto dva formáty prosazované skupinami HD DVD Promotion Group a Blu-ray Disc Association. Nejdříve se obě strany snažily dohodnout, ale neshody panovaly na příliš mnoha úrovních, takže snahy o sjednocení formátů padly. HD DVD dostalo poté i podporu Microsoftu, jenž na něm chtěl využít svůj formát rozšířeného obsahu HDi a také Intel se v HD DVD zhlédl.

Poté Toshiba předběhla Blu-ray se svým prvním komerčně dostupným přehrávačem o zhruba tři měsíce, a dostala tak jistý náskok. Jenže v minulém roce bylo HD DVD zrazeno nahrávacími společnostmi, půjčovnami i prodejními řetězci, kteří postupně počínaje Warner Bros začali oznamovat, že dávají od tohoto formátu ruce pryč. Krátce nato sama Toshiba ohlásila, že končí s vývojem a výrobou produktů HD DVD, čímž tento formát odsoudila k pozdějšímu pomalému zániku.

Nyní více než rok poté to vypadá, že Toshiba přejde druhou stranu a nabídne svůj BD přehrávač ještě do počátku 2010. Tím by v podstatě učinila symbolickou tečku za celou ságou Blu-ray vs. HD DVD. Není ale zatím jasné, zda to je vůbec pravda a také zda by přišla již s přehrávači BD profile 2.0. Nutno podotknout, že až na vlastní mechaniku a firmware jsou snad všechny přehrávače HD DVD od Toshiby velmi podobné zatím nedostupným přehrávačům Blu-ray 2.0. Obsahují totiž dva video dekodéry pro PiP, internetovou konektivitu a také 1 GB integrované paměti.

Proto by měla Toshiba dobrou výchozí pozici pro snadný přechod k Blu-ray, ale sama tyto zvěsti zatím nekomentovala.

Zdroj: X-bit labs, Engadget