www.tvfreak.cz
>
>

Televizory: možnosti příslušenství

Televizory: možnosti příslušenství
, , článek
Televizní technika nabízí mnoho doplňků. S rozmachem LCD a PDP přijímačů trh zaplavují zejména různé variace stolečků, stěnových držáků a ostatního příslušenství. Dnes se proto zaměříme na vše, co byste mohli ke svému televizoru použít.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Příslušenství pro televizní (satelitní) techniku bychom mohli rozdělit hned na několik částí. My se nebudeme zaobírat například různými anténními slučovači nebo filtry, x-Way rozbočovači, odbočovači, účastnickými zásuvkami atp. Podíváme se na nejrůznější doplňky z pohledu běžného uživatele a věnovat se budeme především oblastem, jako jsou antény a signálové přenašeče, čisticí prostředky, dálková ovládání, držáky pro CRT/LCD/PDP obrazovky, kabely, redukce a organizéry, reproduktory, stolky, stojany a podstavce.

Pod ostatním příslušenstvím si představíme převodníky video signálu nebo třeba sluchátka. Krátce i dekódovací karty a aktivační kupóny (satelitní technika).


Antény a signálové přenašeče


Pro maximální zážitek z kvalitního obrazu je potřeba zajistit dostatečně silný příjem signálu. K tomu vám poslouží zařízení určená pro rozhlasové, klasické analogové i digitální terestriální televizní vysílání. Stále jsou k vidění venkovní střešní antény (vnější), ale jednodušším východiskem je použití kompaktní pokojové (vnitřní) antény, a to buď pasivní, nebo aktivní.


- Pasivní anténa TechniSat Digiflex TT1 -

V prvním případě jde zpravidla o osazení pouze symetrizačního členu, druhá možnost obsahuje předzesilovač. Ten je potřeba v místech se slabým signálem a primárně slouží k pokrytí ztrát na konektorech a dlouhé kabeláži. Mezi výrobce patří Bandridge, Globo, Inspira, Mascom, Philips, Schwaiger, Sencor, Strong, TechniSat, TeleSystem aj. Ukázkou může být aktivní TechniSat Super DigiTenne pro vnitřní použití. Obsahuje vestavěný VHF/UHF zesilovač (21 dB), lze ji napájet z přístroje nebo pomocí externího zdroje. Nabízí poměrně malé rozměry a moderní design. Cena nepřesahuje 500 Kč.


- TechniSat Super DigiTenne -

Relativně dražší se jeví pokojová anténa Philips SDV4240. K dispozici má nastavitelné zesílení až 45 dB s nízkým šumem, dokáže přijímat analogový/digitální televizní a VKV signál. Ovládání je řešeno dotykově s LED signalizací, napájení pomocí adaptéru. Hmotnost se udává kolem 1 kg, rozměry jsou 240 × 230 × 150 mm a cena mírně přesahuje 1 000 Kč.


- Philips SDV4240 -

Ne tak docela běžným příslušenstvím jsou přenašeče signálu. Uvádíme bezdrátový multimediální Philips SLV 3220. Jde o přijímač a vysílač s typickým dosahem až 30 metrů pro vnitřní užití a až 100 metrů pro venkovní. Nechybí podpora dálkového ovládání. Na straně konektorů je podpora SCART a RCA (kompozitní video). Výrobce zaručuje kompatibilitu s většinou zařízení a připojení až dvou zařízení současně. Rozměry obou jsou 175 × 45 × 115 mm a cena se pohybuje od 2 200 do 2 500 Kč. Alternativou může být Mascom MC RF10 nebo Grundig WT-AV 1.


- Philips SLV 3220 -


Čisticí prostředky


Tato oblast je velmi často z řad veřejnosti podceňována. Právě údržba je velmi ošemetná věc. Proto si v krátkosti připomeneme, jak o zařízení respektive panely samotné pečovat. V nejčastějších případech se u zobrazovačů setkáváme s prachem a otisky prstů. Ty nejsou tak "nebezpečné" jako prach samotný. Je třeba si uvědomit, z čeho je vlastně složen. Obvykle to je směsice všech materiálů, které kolem sebe (ne)vidíte. Záleží dost na prostředí a z toho vycházející tvrdosti. Většina částeček je měkká, ale najdou se i takové, které dokáží poškrábat sklo (plast). Problematika péče a údržby panelů je velmi kvalitně zpracována v článku Pavla Kovače na serveru Svethardware.cz.


- Philips SVC2540 -

K dostání jsou nejrůznější čistící soupravy, utěrky, ubrousky, houbičky, štětečky, gely a roztoky pro leštění obrazovky nebo hadříky z mikrovlákna. Univerzální čistící sadu dokumentuje obrázek Philips SVC2540. Kombinuje v sobě hadřík z mikrovlákna a speciální gel pro televizní obrazovky LCD/PDP. Jedná se o praktický systém řešení k odstranění otisků prstů a šmouh z vašeho panelu. S gelem dosáhnete vysokého lesku, mikrovláknová látka zase nepouští chloupky a lze ji opakovaně prát. V balení je 200 ml gelu a uživatelský manuál. Cena se pohybuje kolem 330 Kč.


- D-CLEAN čistící hydraspunová utěrka -

Hydraspunová utěrka je vhodná na čištění i dosušení zvláště citlivých ploch. Kombinuje v sobě bavlnu a polyester a díky tomu optimálním způsobem spojuje rychlou savost s mechanickou pevností v suchém i mokrém stavu. Její výroba je realizována speciální technologií propichování vodní tryskou, jedná se tedy o netkanou textilii. Nezanechává stopy, udržuje antistatický i antibakteriální efekt vytvořený čisticími roztoky a nedráždí pokožku rukou. V balení je 25 kusů nenavlhčené textilie s rozměry 15 × 15 cm, použití pro LCD panely, skleněné plochy či plastové povrchy. Cena nepřesahuje 130 Kč.


- D-CLEAN čistící sada utěrek -

Čistící sada utěrek D-Clean umožňuje bez dalších pomůcek dokonalé vyčištění obrazovek, filtrů a skleněných ploch veškeré výpočetní a kancelářské techniky. Jsou napuštěny ekologicky nezávadným roztokem s mimořádnými antistatickými účinky, jsou nehořlavé. Balení obsahuje dohromady 10 kusů navlhčených a nenavlhčených (hydraspunových) utěrek. Garantován je antistatický efekt. Pořízení vyjde na necelých 150 Kč. Mezi známé značky patří Dicota, D-Clean, Gembird, Lenspen, Nobo, Omega, Philips, Vanguard.
reklama
Nejnovější články
Netflix v prosinci 2020: nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v prosinci 2020: nové seriály a filmy z originální produkce
Vánoce jsou za rohem a Netflix do své nabídky přidává spoustu svátečních novinek. Kromě toho pokračuje čtvrtou částí seriál Sabrinina děsivá dobrodružství a nechybí ani filmová novinka s Georgem Clooneym.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Britský sekretář chce, aby Netflix označil seriál The Crown jako fikci Britský sekretář chce, aby Netflix označil seriál The Crown jako fikci
Velmi úspěšný seriál The Crown (Koruna) od Netflixu z prostředí britské královské rodiny se nesetkal s velkým pochopením u britské vlády. Kulturní sekretář by chtěl, aby Netflix označil seriál jako fikci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
První QD-OLED TV možná přinese Sony. Samsung chce panel použít v monitorech První QD-OLED TV možná přinese Sony. Samsung chce panel použít v monitorech
Ani podle posledních spekulací neplánuje Samsung použít své panely QD-OLED v televizorech. Místo toho by mohl technologii využít v PC monitorech. Zároveň bude panely QD-OLED dodávat konkurenci.
29.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Xiaomi připravuje levný 4K laserový projektor Xiaomi připravuje levný 4K laserový projektor
Xiaomi brzy představí laserový projektor pro domácí kino, který by měl změnit trh. A to hlavně díky ceně, která bude nižší než v případě aktuálních modelů od konkurence. Co nabídne Xiaomi Mi 4K Laser Projector 150?
29.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Trh s televizory roste, Samsung slaví rekordní tržní podíl Trh s televizory roste, Samsung slaví rekordní tržní podíl
Navzdory nepříznivým předpovědím nakonec celosvětový trh s televizory výrazně roste, patrně kvůli vyšší poptávce po domácí zábavě. A slavit může především Samsung, který z hlediska příjmů zaznamenal rekordní čtvrtletí. 
29.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik