Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Televize Z1 dnes končí s vysíláním

, , aktualita
Televize Z1 dnes končí s vysíláním
Soukromá zpravodajská televizní stanice Z1 překvapivě oznámila, že dne 24. ledna 2011 v noci ukončí své vysílání. Informaci potvrdil generální ředitel televize Zdeněk Šámal. Kanál Z1 byl až doposud šířen v pozemní vysílací síti 3 a také satelitně.
Televize Z1 dnes končí s vysíláním
Informaci o ukončení vysílání potvrdil serveru Novinky.cz Petr Šámal. Podle něho jde o rozhodnutí vlastníka a jediného akcionáře, skupiny J&T. Více se k tomu však nechtěl vyjadřovat.

"Televize prošla v posledním roce restrukturalizací s cílem snížení nákladů. Reklamní trh ale nereflektoval možnost oslovení specifické cílové skupiny za vyšší cenu na jednoho diváka, než nabízejí plnoformátové televize a jiná média. Není tak možné garantovat návratnost dalších investic do projektu," uvedl mluvčí J&T Petr Málek.

Nízká sledovanost
Televize Z1 vysílá digitálně od poloviny roku 2008. V prvních měsících vysílala pouze v Praze, Brně, Ostravě a v Plzni, postupně vysílání rozšiřovala. Cílem bylo získat podíl na sledovanosti ve výši 3 %. Skupina J&T investovala do projektu stovky miliónů korun.

Sledovanost se však dlouhodobě pohybovala pod jedním procentem. Podle průzkumu provedeného v roce 2009 televizi sledovalo asi 200 000 diváků denně. V měření sledovanosti televizních stanic se dostávala do kolonky „ostatní kanály“.


Informace o ukončení vysílání se během dne objevila i v informační liště.

Programová náplň televize Z1 byla orientována především do ekonomické oblasti. Finanční zpravodajství a s byznysem související zprávy byly vysílány od pondělí do pátku od 7.00 do 23.00 hodin. Ve vysílání se objevovaly také zahraniční dokumenty ze všech oblastí života společnosti.

O práci příjde 150 lidí
Předloni na podzim televize propustila dvě třetiny zaměstnanců a omezila vysílání. O víkendu například vysílala pouze reprízy. Nynější rozhodnutí o ukončení vysílání bude mít za následek propuštění přibližně stovky zaměstnanců a padesáti externích spolupracovníků. Televizní trh v ČR prožívá recesi zejména díky postupnému posilování internetu jakožto média sloužícího k přenosu TV vysílání.

Těžkou pozici na trhu měla televizní stanice Z1 mimo jiné i díky tomu, že konkurenční (po obsahové stránce) kanál ČT24 je jakožto součást veřejnoprávní televize financován z koncesionářských poplatků, nemusí si tedy na svůj provoz reálně vydělat příjmy z reklamy a dalších aktivit, a může tak nabízet vyšší standard programové náplně. Nicméně, rozhodnutí o ukončení vysílání je překvapivé, protože televize plánovala další investice. Od února měl na post šéfredaktora zpravodajství Z1 nastoupit dosavadní šéf zpravodajství ČT 24 Michal Petrov.

Skupina J&T se ukončením financování kanálu Z1 z televizního trhu zcela nestahuje. Na Slovensku nadále vlastní televizní kanály Joj a Joj Plus.

Zdroj: Novinky.cz