Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Svět televizní budoucnosti: DVB-T2 v Česku

, , reportáž
Svět televizní budoucnosti: DVB-T2 v Česku
České Radiokomunikace (ČRa) uspořádaly odbornou konferenci s názvem „Svět televizní budoucnosti“, v rámci které proběhlo první „ostré vysílání“ televize s vysokým rozlišením ve standardu DVB-T2 v České republice. Byli jsme u toho.
Svět televizní budoucnosti: DVB-T2 v Česku
Kapitoly článku:
  1. Svět televizní budoucnosti: DVB-T2 v Česku
  2. Jak to vidí ČTÚ
  3. Postoj televizních stanic
Konference se konala ve středu 19. května, což bylo shodou okolností přibližně v době desátého výročí od zahájení etapy nového vývoje televizního vysílání v ČR. ČRa totiž začaly v květnu roku 2000 provádět první testy vysílání ve standardu DVB-T.

Pozemní vysílání v ČR má budoucnost


Po úvodním proslovu generální ředitelky ČRa Jane Hannah se slova ujal Jiří Vykydal, manažer rozvoje a strategie služeb Českých Radiokomunikací. Ve své prezentaci uvedl, že skutečný rozvoj HDTV nastal teprve s rozvojem nových technologií v satelitních sítích (DVB-S2) a očekává se rovněž v pozemním vysílání s nástupem standardu DVB-T2.

„Vývoj v posledních měsících a letech, právě v souvislosti s přechodem od analogového k digitálnímu vysílání, ukazuje, že právě digitální terestriální platformy mají své místo v budoucnosti, rozvíjejí se dynamicky a jsou důležitým prvkem na trhu vysílání v České republice,“ řekl Vykydal.


Jiří Vykydal, manažer rozvoje a strategie služeb Českých Radiokomunikací hovoří o DVB-T2.

Televizi s vysokým rozlišením lze sice provozovat i v sítích DVB-T, podle Vykydala je tam však velmi omezená právě datovým tokem, který může být u DVB-T2 až o 40 % vyšší ve srovnání s platformou DVB-T. Přechod z vysílání v kódování MPEG-2 na MPEG-4 AVC a z DVB-T na DVB-T2 je zástupci ČRa považován za nutnost a je v zájmu diváků, aby tyto 2 přechody proběhly současně.


Podíl platforem na příjmu TV vysílání v ČR (Mediaresearch, odhad ČRa).

Stále častěji se ozývají hlasy, které tvrdí, že satelitní trh postupně přebírá zemskou platformu a stává se dominantním na českém trhu. V reakci na to byly prezentovány výsledky průzkumů z Velké Británie, které ukazují, že je tato situace markantní pouze u hlavního televizního přijímače v domácnosti. Ostatní televizory využívají k příjmu převážně pozemní platformu a obdobný vývoj lze prý očekávat také u nás.


Podíl platforem na příjmu TV vysílání v UK (Ofcom).


Podíl platforem na příjmu TV vysílání v UK dle počtu přijímačů v domácnosti (Ofcom).

Přínosy DVB-T2


Výhodou zavedení DVB-T2 z pohledu diváka by mělo být především podstatné zvýšení kvality obrazu i zvuku a lepší odolnost signálu proti šumu a interferencím, přičemž příjem bude možný i se stávající anténní technikou. Nevýhodu představuje nutnost zakoupení nového televizního přijímače (nebo výměny tuneru), jejichž cena by však měla s nástupem DVB-T2 i v jiných zemích postupně klesat. V souvislosti s tím bylo uvedeno, že přijímače pro dnes nejrozšířenější platformu DVB-T jsou jednoznačně nejlevnější ze všech na trhu.

Výhodou pro operátory jsou nové možnosti budování jednofrekvenčních sítí a hospodárnějšího využití kmitočtového spektra. Pilotní vysílání ve standardu DVB-T2 již proběhlo nebo probíhá ve Velké Británii, Finsku, Německu, Itálii, Španělsku, Švédsku a Rakousku, což dokazuje rostoucí zájem o nové technologie.

Pilotní vysílání DVB-T2 v ČR


Pro podniknutí dalších zásadních kroků v oblasti zavádění vysílání DVB-T2 v ČR potřebují České Radiokomunikace získat kmitočet pro dlouhodobý pilotní provoz, aby mohly vyzkoušet různé kombinace nastavení parametrů vysílání a najít jejich optimum pro použití u nás (systém druhé generace podporuje mnohem více vysílacích módů i druhů kódování ve srovnání s DVB-T).


Plán výstavby zkušební DVB-T2 sítě v ČR dle ČRa.

ČRa chtějí spustit pilotní vysílání DVB-T2 zpočátku v Praze a později v dalších velkých městech. Výstavba sítě DVB-T2 pro televizi s vysokým rozlišením by měla začít v průběhu roku 2011 tak, aby bylo vysílání v novém standardu dostupné pro velkou část obyvatel ČR v létě 2012, při příležitosti konání Olympijských her v Londýně. Předpokládá se pokrytí většiny krajských a dalších velkých měst, tak, aby byl signál dostupný pro 8,5 milionu obyvatel České republiky.


Plán pokrytí signálem pilotního multiplexu DVB-T2 v létě 2012 dle ČRa.

Do konce roku 2013 by měla být síť rozvinuta do plného provozu s pokrytím větším než 95 % obyvatel ČR. Na základě získaných zkušeností by pak začala diskuse o národní strategii přechodu z vysílání DVB-T na DVB-T2.


Plán pokrytí signálem pilotního multiplexu DVB-T2 v roce 2013 dle ČRa.

Dalšími předpoklady pro úspěšný přechod na nový standard je vyčlenění kmitočtů pro provoz budoucích DVB-T2 sítí, spolupráce s provozovateli TV vysílání na přípravách obsahu ve vysokém rozlišení, spolupráce s výrobci televizních přijímačů na sladění parametrů vysílací techniky pro optimální příjem a v neposlední řadě je důležitý také zájem televizních diváků o vyšší kvalitu služeb a vysílání ve vysokém rozlišení.V závěru své prezentace Jiří Vykydal vyslovil přesvědčení, že diváci v ČR tento zájem mají a České Radiokomunikace jsou technicky připraveny zahájit testování DVB-T2, a to nejlépe ihned.