Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony HMZ-T1 - moderní 3D helma

7.9.2011, Pavel Zubatý, aktualita
Stereoskopie se za celou dobu své existence ubírala různými směry, jedním jsou i 3D helmy. Prototyp nové 3D helmy Sony byl k vidění už na lednovém CES 2011. Plná verze přístroje HMZ-T1 emuluje 750“ sledovaných z 20 m a k dostání bude v listopadu.
Poprvé byl prototyp nové 3D helmy Sony k vidění na CES 2011, konaném v lednu. Od té doby došlo k řadě vylepšení a výsledkem je Sony Personal 3D Viewer (HMZ-T1, Osobní 3D Prohlížeč). Tento přístroj v sobě šikovně schovává 3D brýle s dvojicí OLED panelů upevněných rovnou před očima pro hluboký zážitek ze 3D. Navíc Sony slibuje kvalitní zvuk.


Prototyp na CES 2011 - zdroj: Engadget.

Už na první pohled se výsledek liší od prototypu z CES 2011, který byl z vnějšku celý bílý s modrými LED vpředu i na bocích. Finální verze má značně odlišný černo/bílý vzhled s vylepšeným stíněním okolního světla a náhlavními popruhy.


Prototyp na CES 2011 - zdroj: Engadget.


A finální verze dostupná od listopadu 2011.


O efekt 3D se starají dva 0,7“ OLED panely (jeden pro každé oko). Je sice škoda, že rozlišení panelu činí pouhých 1280 × 720 px, ale důležitější je blesková odezva pouhých 0,001 ms. Každá obrazovka je součástí systému se 45° čočkovou technologií. Podle vyjádření společnosti tak tato konstrukce vytváří iluzi sledování 750“ plátna (19,05m obrazovky) ze vzdálenosti 20 metrů, s čitelnými titulky a z principu by neměl hrozit žádný „mišmaš“ vzniklý mícháním obrazů pro pravé a levé oko.


OLED zobrazovací jednotka přístroje Sony HMZ-T1.


Součástí balení je i malá černá skříňka obsahující specializovanou procesorovou jednotkou, která slouží k ovládání zobrazovací periférie a k jejímu připojení k ostatním zařízením HDMI, jako jsou herní konzole, přehrávače Blu-ray, notebook. Součástí skříňky je rovněž výstup HDMI pro připojení televizoru nebo druhého headsetu.


Součástí je i specializovaná skříňka, ve které je ukryto výpočetní srdce přístroje.


Ale na co by byl prostorový obraz bez prostorového zvuku? Přístroj má proto být schopen simulovat prostorový zvuk sestavy 5.1 pro dosažení „ultimátního zážitku“. Je teda otázkou, nakolik ultimátní tento zážitek bude, vzhledem ke stavu dnešní stereo-cinematéky nebo poněkud kontroverznímu využití virtuální reality (závrať až nevolnosti způsobené nedostatečným početním výkonem).


Finální verze přístroje má nadčasový vzhled...


Gadget s označením Sony HMZ-T1 se v Japonsku objeví už 11. listopadu a krátce potom se má rozšířit do zbytku světa. Cena byla stanovena na 60 000 jenů, což odpovídá 783 USD nebo 13 333 korunám. Pokud však chcete novou 3D helmu vidět už nyní, tak můžete zajet do Berlína na IFA 2011. Ale pospěšte si, veletrh končí už 7. září!


...a vtáhne vás do děje (možná až moc)


Zdroj: FlatpanelsHD, HiTechReview