Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Sharp vyjíjí velkoformátové 4k2k televizory

, , aktualita
Sharp vyjíjí velkoformátové 4k2k televizory
Společnost Sharp nedávno zahájila vývoj velkoformátových LCD televizorů schopných zobrazit 4k2k (3840 × 2160 px) video. Na vývoji se rovněž podílí I-cubed Research Center, která stojí např. za technologií převodu FullHD videa do 4k2k.
Sharp vyjíjí velkoformátové 4k2k televizory
Počátkem září oznámil japonský gigant Sharp vývoj 4k2k LCD TV s úhlopříčkou od 60“ výše. Budoucí televizor vzniká ve spolupráci s firmou I-cubed Research Center Inc, v jejichž laboratořích vzniká technologie schopná vytvořit vysoce kvalitní 4k2k (3840 × 2160 px) obraz z původního FullHD (1920 × 1080 px). Právě tato technologie bude použita v nových LCD televizorech. Naplno se společný vývoj rozjel teprve před 2 měsíci a do finální fáze by se měl dostat někdy během podzimu 2012 (kdy má finální produkt dorazit na trh).

Panel funkčního prototypu byl k vidění už na IFA 2011 (největší evropský veletrh konzumní elektroniky, který proběhl začátkem měsíce v Berlíně). Ve firemním stánku si tak omezený počet zájemců mohl prohlédnout 60palcový panel. O zobrazení videa na této 4k2k obrazovce se staral obrazový procesor ICC (Integrated Cognitive Creation) od I-cubed. Pro srovnání byly na stánku Sharpu k vidění tři různé typy zobrazení: FullHD, konvertor do 4k2k pro firemní užití a samozřejmě ICC.


Na stánku bylo k vidění řešení s konvertorem pro podniky,
ICC (uprostřed) a nezpracované FullHD


Součástí ICC je výše zmíněná funkce na převod do rozlišení 4k2k z FullHD videa. Tato funkce v průběhu konverze interpoluje a kompenzuje video signály, čímž umožňuje získat vizuální informaci srovnatelnou s informací získanou lidmi, kteří vidí daný objekt. I-cubed Research Center je podnik se společnou majetkovou účastí. Tento podnik založil Tetsujiro Kondo a další technici, kteří vyvinuli DRC (Digital Reality Creation, „Tvorba digitální reality“) - technologii převodu do vyššího rozlišení televizorů Sony. Svůj záměr vývoje obrazového procesoru odhalila I-cubed v květnu 2011.

Sharp během vývoje prototypu přidal pár vylepšení, jako je optimalizace zpracování signálu v ICC. K tomu přibyly různé úpravy LCD panelu v závislosti na výstupních signálech ICC (týkalo se to např. řídicího okruhu panelu LCD). V komercializaci velkoformátového 4k2k LCD TV údajně stojí řada překážek, se kterými se technici Sharpu musí vypořádat. Přesto se má na příštím IFA objevit 4k2k LCD TV Sharp s úhlopříčkou o 60 palců nebo vyšší.

Zdroj: TechOn