Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Seagate koupil divizi Samsungu, WD koupil Hitachi

, , aktualita
Seagate koupil divizi Samsungu, WD koupil Hitachi
Na poli pevných disků dochází k podobné situaci jako u procesorů. Došlo ke dvěma sloučení,, čímž na trhu vzniknou dvě dominantní firmy. Seagate koupil Samsung a Western Digital koupil Hitachi. Zbývá Toshiba, která má ale jen malý podíl na trhu.
Seagate koupil divizi Samsungu, WD koupil Hitachi
Ke koupi Hitachi se odhodlal Western Digital již v březnu za 3,5 miliardy dolarů v hotovosti (tedy ne fyzicky, ale účetně) a dalších 750 miliónů v akciích. Tím vznikla největší firma na trhu pevných a SSD disků, která má podíl na trhu téměř 50%.

Nyní pro změnu kupuje Seagate divizi pevných disků firmy Samsung, čímž vznikne další velký hráč s celkovým podílem na trhu 40%. Transakce stojí Seagate 1,375 miliard dolarů (polovina hotovosti, polovina v akciích).

Na trhu tak zůstává již jen Toshiba, která má podíl na trhu cca 10%, přičemž většinu z toho dodává do notebooků.V příštích letech se očekává, že dojde na trhu pevných a SSD disků k podstatným změnám. Podíl pevných disků bude klesat a naopak podíl SSD disků stoupat. Zatím má SSD jen několik procent, čeká se ale nárůst až na 20%, především díky notebookům. Pro střihové počítače se ale zřejmě nic nezmění, protože jsou nutné takové kapacity, kterých zatím nemůže SSD dosáhnout (nehledě na cenu). Nedávno Seagate uvedl první pevné disky, které dosahují kapacity 1 TB na plotnu, velikost disku se tak posouvá na 3 TB se třemi plotnami. Těchto kapacit SSD v dohledné době jen těžko dosáhne.

Zdroj: Seagate, WD