Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Sci-fi brýle realitou

, , aktualita
Sci-fi brýle realitou
Společnosti Vuzix a NS Solutions vyvinuly brýle vybavené displeji a miniprojektory, které jsou schopny promítat počítačový či jiný obraz do reálného prostředí vnímaného pozorovatelem. Podle výrobců najdou uplatnění především ve výrobních operacích.
Sci-fi brýle realitou
Náhlavní souprava pracuje na základě zorného pole oka jejího uživatele. Malá kamera společně se softwarem sloužícím k rozpoznání a stopování objektů, sleduje, kam se uživatel dívá, a do toho místa promítne počítačovou grafiku. Promítá se miniaturními projektory, jejichž obraz je usměrněn optickými čočkami potaženými speciálním „holografickým filmem“. Software zatím pravděpodobně běží pouze v cloudu na serverech výrobce, a tak je tedy nezbytné k nim být neustále připojen.


Náhlavní souprava se skládá z malinkých projektorů, optických čoček potažených holografickým filmem a LCD dipslejů (foto: Nikkei Electronics).

Zatímco spousta výrobců vyvíjí náhlavní soupravy vybavené displeji, toto je vůbec první produkt na světe, který dokáže zobrazit počítačovou grafiku do zorného pole uživatele na základě rozpoznání objektů v reálném čase. Společnost Vuzix už také vyvinula náhlavní soupravy s displeji, ovšem všechny byly zatím schopny pouze kompletně překrýt reálný obraz videem.


Náhlavní souprava zobrazuje graficku a šipky na indikující specifický konektor (foto: NS Solutions).

Svítivost promítané grafiky je 240 cd/m2, což by mělo stačit v běžně osvětlené místnosti. Pro světelnější prostory Vuzix s NS Solutions přidaly elektronickou clonu, která je řešena právě LCD displeji. Funguje to tak, že LCD displeje se na základě okolního osvětlení buď ztmaví nebo zesvětlí a blokují tak přebytečné okolní světlo. Výrobce udává, že toto je ekvivalentem k zatažení žaluzií v místnosti při sledování běžně promítaného obrazu.


Nová náhlavní souprava podporuje rozšířenou realitu (foto: Nikkei Electronics).

Rozlišení obrazu je 800 × 600 pixelů pro každé oko, a jelikož mohou být pro každé oko zobrazeny různé obrazy, není problém dosáhnout věrné 3D iluze.


Brožura NS Solutions při pohledu bez brýlí (foto: NS Solutions).

Celková hmotnost brýlí je 116 gramů, což není zas tak moc, vezmeme-li v potaz, že se v nich nachází miniaturní projektory, LCD displeje a dvojité pole z čoček. Náhlavní souprava by pak měla najít uplatnění při podpoře výrobních operací. Může sloužit jako malý osobní trenér a po vytvoření instruktážní grafiky jsou náklady na činnost takového trenéra pro firmu téměř nulové.


Při pohledu na tutéž brožuru skrze brýle se zde objeví obraz budovy (foto: NS Solutions).

Na závěr nezbývá než dodat, že podle výrobců je produkt připraven ke komercializaci.

Zdroj: TechON