Satelitní přijímače a jejich výrobci
29.4.2009, Michal Koláček, článek
Zaměříme se na dnešní satelitní přijímače od různých společností, na které můžeme na našem trhu narazit. Se zvyšujícím se počtem korporací v uvažované oblasti není situace příliš přehledná, a tak se pokusíme v tomto ohledu o jisté přehledné uspořádání.
Kapitoly článku:
- Satelitní přijímače a jejich výrobci
- Výrobci od G po M
- Výrobci od O po V
- Opticum 9500 HD PVR -
Dalšími zástupci jsou podkategorie CI, HD a CR/CX, což značí přítomnost určitého počtu uvažovaných slotů, podporu standardu HDTV a někdy i kombinaci s PVR. Výjimkou nejsou ani tzv. combo přístroje pro normu DVB-T a DVB-S. Konkrétní značení výrobků jsou pro neznalého člověka dosti zmatečné. Většinou se jedná o kódy CI slotů, systému kódování CryptoWorks nebo Conax, Personal Video Recorder a High Definition, pozemního a satelitního příjmu atp. Známým a špičkovým zařízením je například Opticum 9500 HD PVR s HDMI výstupem.
Povědomí o dalším zástupci Homecast (oficiální web - německé zastoupení) se datuje zhruba od roku 2004. Orientuje se na výrobu digitálních set-top-boxů, a to pro normy DVB-T, DVB-C i DVB-S/S2. Ovšem tím výčet zdaleka nekončí. V nabídce jsou dále dostupné IP PVR rekordéry nebo přenosné multimediální přehrávače. Dle informací o společnosti se jedná o největšího výrobce digitálních přijímačů v Korei, co se týká objemu výroby.
- HS 9000 CIPVR -
Produkty rozděluje do pěti kategorií, kdy tři se věnují výše uvedeným normám a dvě se dělí o novinky na trhu a receivery s možností příjmu vysílání ve vysokém rozlišení. Zmínit bychom mohli set-top-box HS 9000 CIPVR se zabudovaným SATA pevným diskem s kapacitou 1 TB a schopností přijímat programy ve vysokém rozlišení (dva HDTV tunery). Mimo to nabízí standardní rozhraní včetně HDMI a čtveřice USB 2.0. Jeho cena se pohybuje kolem 19 000 Kč.
- HS 2000 CI -
Jelikož je množství stanic ve vysokém rozlišení u satelitní platformy mnohem rozšířenější než u standardu DVB-T, spojení High Definition Television se objevuje u drtivé většiny produktů. Svými malými rozměry a hmotností nás zaujal model HS 2000 CI, s nímž se můžete setkat i v několika satelitních kompletech (Skylink). Z názvu je patrné, že disponuje jedním slotem Common Interface a uživatelé od něj mohou očekávat běžné funkce včetně podpory DiSEqC v1.x a USALS. Mezi konektory nechybí digitální rozhraní HDMI. Cena je velmi příjemná, a to kolem 5 000 Kč.
Dalším v řadě je zástupce Humax (oficiální web). Z informací dostupných na stránkách společnosti lze vyčíst, že byla založena v roce 1989 týmem techniků z oblasti hardwaru a softwarového inženýrství. Od počátku své činnosti se management kolem Humaxu snažil orientovat především na zákazníka, aby poskytované služby odpovídaly nejrůznějším požadavkům, a to jak jeho, tak i samotného trhu. Tento nastolený trend se snaží udržet i v současnosti.
- iCord HD -
Nabídka je rozdělena na digitální set-top-boxy a televizory. Nás samozřejmě zajímá první kategorie, v níž nalezneme opět přístroje pro všechny běžné normy DVB-S/C/T včetně jednoho kombinovaného zařízení. Mile nás překvapilo další dělení na HD PVR, HD, PVR a SD modely. Jednotlivé zkratky jsou také rozepsané, a tak je pochopí i méně zkušený uživatel. High-end společnosti tvoří samozřejmě přístroje pro HDTV s možností záznamu na pevný disk o velikosti až 1 TB. Pokud bychom měli být konkrétní, můžete zakoupit receiver iCord HD (< 15 000 Kč) s dvojicemi DVB-S2 tunerů a CI slotů, rozhraním HDMI a možností záznamu až 4 kanálů ve vysokém rozlišení.
- HD CI 2000 -
Pokud nechcete od výrobce integrovaný HDD, můžete zakoupit kousek HD CI 2000 s cenou kolem 5 500 Kč. Ten si hravě poradí s SD/HDTV vysíláním díky jednomu tuneru DVB-S/S2. Ve výbavě se vám budou zcela jistě hodit dva sloty Common Interface a rozhraní HDMI. Ostatní vymoženosti se dají považovat za standardní. Nejvíce zástupců má podkategorie Standard Definition s desítkou výrobků. V našich končinách jsou dostupné varianty v podobě CR FOX CI a CR FOX II v různých barevných provedení. Jejich cena zpravidla nepřesahuje částku 3 000 Kč.
Abychom byli přesní, celý název následující společnosti je Kaon Media (oficiální web). Její členění nabízených produktů je shodné s předchozí korporací. Rozšířením je pouze oblast IPTV se dvěmi produkty. Nutno podotknout, že řadu modelů se nám nepodařilo na českém trhu dohledat a musíme konstatovat, že na pultech se nejčastěji objevují set-top-boxy KSC-S660HD (alternativní značení KSC 660 CX) a KSF-270CO (KSF 270 CX).
- KSC-S660HD -
V prvním případě se jedná o receiver schopný přijímat HDTV. Svoji výbavou vás nenadchne, ale ani nezklame. Upotřebíte zejména digitální rozhraní HDMI a optický zvukový výstup. Jeho cena se pohybuje kolem 6 000 Kč, což stojí vzhledem k jeho funkcím za úvahu. I zde platí, že produkty Kaon jsou v mnoha případech součástí u nás prodávaných satelitních kompletů Skylink a CS Link.
- KSF-270CO -
Druhý přístroj je levnější (< 2 500 Kč) a je určen nenáročným uživatelům pro sledování vysílání ve standardním rozlišení. Specifikace výrobku je stejně mizerná jako u korporace Globo, a tak vám nezbývá než čerpat z Internetu. Obsahuje zabudovaný dekodér CryptoWorks, čtečka je umístěna v přední části a ukrývají ji výklopná dvířka. Mezi obrazovými konektory najdeme jen SCART a kompozitní signál RCA.
Přistupujeme k dašímu výrobci a tím je český Mascom (oficiální web). Specializuje se na zařízení pro příjem digitální televize (DVB-T/S/S2) a další související produkty (multifeed prvky, konvertory, paraboly a různé příslušenství). Svoji nabídku v oblasti satelitů dělí na dvě základní kategorie - digitální receivery pro HDTV a ostatní DVB-S přijímače. První v sobě zahrnuje také model s funkcí PVR (MC2300CR HDCI-PVR), jenž je dostupný v mnoha satelitních kompletech.
- MC2300CR HDCI-PVR -
Vyznačuje hardwarovým dekódováním MPEG-2 a H.264/MPEG-4 AVC, integrovaným pevným diskem a modulem CryptoWorks pro příjem českých a slovenských programů. Mezi konektory upotřebíte zejména HDMI rozhraní, celkem čytři USB 2.0 porty a jeden volný CI slot. Velmi podobně je na tom jednotunerový kousek MC2100CR HDCI-USB se stejnojmeným konektorem pro připojení externího HDD a dvěma šachtami Common Interface.
- MC1101Cr -
Pokud bychom měli jmenovat také zástupce levnější cenové kategorie, vybrali bychom MC1101Cx v černém nebo stříbrném provedení. Ve výbavě nejsou kromě dvojice CI slotů žádná překvapení. Počítá se zde s podporou EPG, protokolu DiSEqC v1.x a funkce USALS. Na straně konektorů jsou to dvojice SCARTů, digitální optický výstup a kompozitní složka RCA. Zkrátka běžné záležitosti typické pro levnější alternativy HD přístrojů.