Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie  |   Svět mobilně

Samsung QN95A s miniLED používá 792 stmívatelných zón

, , aktualita
Samsung u svých letošních televizorů výrazně zvýšil počet samostatných stmívatelných zón. Jedna z testovaných Neo QLED TV, která používá podsvícení miniLED, by měla disponovat minimálně 792 zónami.

Samsung v první polovině ledna představil nové portfolio svých televizorů pro rok 2021. Zatímco zákazníci si ještě pár týdnů nebo spíše měsíců počkají, než si nový model budou moct pořídit domů, jihokorejský výrobce začal televizory posílat novinářům. Jedna z prvních recenzí se objevila na německém webu Computerbase.de, který zároveň zveřejnil i několik dosud neznámých technických podrobností. V testu se objevila 65palcová varianta modelu QN95A, která využívá rozlišení 4K. Patří do kategorie Neo QLED TV, která kombinuje technologii kvantových teček známou z minulých televizí Samsung s podsvícením miniLED.
 
 
Podle recenze televizor disponuje 792 individuálně regulovatelnými stmívacími zónami. S jejich pomocí lze dosáhnout vyššího kontrastu, neboť každá ze zón může být ovládána tak, aby její podsvícení odpovídalo aktuálnímu obrazu. Ve srovnání s loňským předchůdcem Q95T, který při stejné úhlopříčce používal 120 stmívatelných zón, se jedná o velký krok vpřed – počet zón se zvětšil bezmála sedmkrát. Po celkovém zklamání z loňských modelů, které v některých parametrech ztrácely i na své předchůdce z roku 2019, se Samsung konečně vrátil do formy.
 
Ačkoliv lokální stmívání není žádnou technologickou novinkou, právě v kombinaci s mini LED dává ještě větší smysl. Recenzent si chválil nejen kontrast, ale také barvy a jas nového televizoru, který by se měl vyšplhat až na 1 800 nitů (v případě filmů s HDR). Při běžných televizních pořadech a filmech byl naměřen jas okolo 345 nitů, který by měl podle recenze umožnit komfortní sledování během celého dne. Vychvalovány jsou také pozorovací úhly, které jsou podle německého webu dokonce jedny z nejlepších, které redaktor mohl spatřit v testovaných televizorech.

K širokým pozorovacím úhlům přispěla i minimální vzdálenost mezi podsvícením a panelem LCD. Nastavení opět nabízí široké možnosti úpravy obrazu, ale za nejvhodnější volbu považují autoři recenze filmový režim. Samsung také opět zapracoval na designu svého televizoru. Tloušťka rámu okolo obrazovky se zastavila na 13 mm. Televizory QN95A by se měly na trh dostat v průběhu jara. Startovní cena by měla být trochu vyšší než u loňského modelu Q95T, který v 65" variantě začínal na 75 000 Kč.
 
 


reklama
reklama