Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Xtreamer Ultra 2: ultimátní v každém ohledu

, , recenze
Xtreamer Ultra 2: ultimátní v každém ohledu
Pokud hledáte multimediální centrum, které umí takřka vše, je právě Xtreamer Ultra 2 horkým kandidátem. Jeho hardwarová výbava je více než nadprůměrná a navíc si můžete dokoupit spoustu příslušenství. Co víc si přát?
Xtreamer Ultra 2: ultimátní v každém ohledu
Přehrávač byl otestován s dodávaným OpenELEC a tedy XBMC. Fakt, že lze nainstalovat i Windows 7 či výhledově Windows 8, nebereme moc v potaz. Zkrátka bereme pouze to, co výrobce dodá. Tak můžeme udělat jediné spravedlivé hodnocení. Pokud si nainstalujete Windows 7, tak získáte možnost hrát i klasické počítačové hry a multimediální centrum se změní v klasický počítač.
Ikonky jsou drobné a méně přehledné (ty uprostřed jsou jen pozadí)


Grafika XBMC je velmi zdařilá a hlavně svižná a přehledná. Navíc ihned po zapnutí byl XBMC zapnut do češtiny, což je více než pozitivní. Pozadí se mění podle aktuálně vybrané funkce a jsou i docela vkusně vytvořená. Zkrátka takto má vypadat ovládání domácího centra. Někdo může namítnout, že Windows MCE mají ovládání ještě lepší, ale myslím, že je to o zvyku a každé má své výhody i nevýhody. Osobně mě MCE přijde už lehce zastaralé a Microsoft by s ním měl něco udělat.


Správce souborů


Správce souborů pracuje zcela v souladu s XBMC. Zde výrobce žádnou změnu neudělal. Asi nejlepší postup je vždy vybrat složku, na síti či pevném disku a přidat ji do knihovny videí, obrázků či hudby. Procházení složek je bleskové a nikdy na nic nečekáte. A to ani v případě, že se jedná o síťové úložiště. Zde je Xtreamer Ultra 2 daleko výkonnější než běžná levná multimediální centra. Zkrátka máte pocit, že pracujete na klasickém počítači. Bohužel na dálkovém ovladači nelze zvolit například rychlé přesunutí složky či její přejmenování. Pro pohodlnou práci je daleko lepší mít zapojenou klávesnici. Na jednu stranu to je nevýhoda, ale pokud si chcete udělat pořádek ve složkách, tak na to je stejně klávesnice neocenitelná.

Internet


Pro internetování můžete využít nespočet aplikací, které si doinstalujete v jednotlivých sekcích. Vyjmenovávat jednotlivé aplikace je zcela zbytečné a zabralo by to neúnosně místa v článku. V základu není nainstalován žádný plugin či prohlížeč. Je tedy jen na vás, jaký prohlížeč si nainstalujete. Některé jsou lepší a některé horší. Samotná podstata XBMC je však založena na pluginech, a tak říkat, že nějaký plugin je špatný, asi nemá smysl. Někomu může totiž vyhovovat. Naopak někdo si najde či dokonce doprogramuje jiný plugin. Navíc vám nic nebrání si do centra nainstalovat například Windows 7. A jak je známo, u Windows 7 je internet dobrý, takže je internet vlastně dobrý i u Xtreamer ultra 2.

Docela mě však zajímalo využití YouTube, které je zkrátka tak rozšířené, že jej na multimediálním centru asi budete chtít používat. Bohužel po nainstalování pluginu jsem byl vždy potrestán chybovou hláškou ve skriptu při procházení videí na YouTube. Věřím, že je to jen aktuální nekompatibilita XBMC a pluginu, která se v další verzi vyřeší (ať pluginu, nebo XBMC). Každopádně je to docela nepříjemný fakt, na který si dejte pozor.
Aplikace pro YouTube při každém pokusu o přehrání videa zkolabuje


A protože je centrum kompletně počeštěno, tak jsem očekával i větší napojení na české archívy videí, jako je iVysílání České Televize apod. Bohužel nic takového zde nenajdete. Musíte se tedy spoléhat na vlastní sbírku nebo na to, co dávají zrovna v televizi.

Máte však předinstalovanou aplikaci na počasí. Ta připomíná aplikace v chytrých telefonech a je jen na vás, zda chcete koukat z okna ven či do obrazovky televize.

Při zadávání textu lze pěkně využít dálkového ovladače, který má na číslech i písmenka (stejně jako u mobilů). Díky tomu je zadávání textů i bez klávesnice docela svižné, nic vám však nebrání si dokoupit bezdrátovou klávesnici, kterou Xtreamer nabízí také. Do testu však nedorazila. Někdy je však vyvolána nabídka s klávesnicí na obrazovce. Ta má bohužel rozložení dle abecedy, a tak psaní může trošku trvat.
Klávesnice má nesmyslné rozložení znakůNastavení přístroje


Hned na začátku je třeba podotknout, že nastavení Xtreameru Ultra 2 prakticky není třeba provádět. Ihned po připojení k televizi je detekováno správné rozlišení, zvuk se přehrává. Zkrátka vše funguje. Pokud chcete něco navíc, jako automatické přehrávání DVD disků ihned po vložení do přístroje, tak není problém si to přenastavit. Dokonce i takové kódování titulků je v základu nastaveno správně. Co víc si přát? Asi nic.

Díky tomu mohu doporučit Xtreamer Ultra 2 i počítačově méně zdatným uživatelům. Ti si nemusí dělat starosti s tím proč dané video nemá titulky takové, jak si představují, proč na ně "mluví" přístroj anglicky apod. Je zde zkrátka cítit fakt, že si výrobce dal trošku práci s tím, jak přístroj nainstaluje. Nejde tedy o klasického číňana ve stylu "nainstaluju systém a hotovo, nezájem o jazyk nastavení"

Celkové nastavení je extrémně obsáhlé. Je zcela v souladu s XBMC a hlavně, pokud něco nastavíte, tak to opravdu funguje. Nastavíte si jazyk titulků a už nikdy nemusíte volit při filmech.

Lze volit i takové drobnosti, jako jsou metadata či náhledy místo ikonek u videosouborů a obrázků. Zkrátka máte pocit, že jde o plnohodnotný operační systém a oproti levnějším multimediálním centrům je jakékoli založené na XBMC zcela v jiných dimenzích.

Dozvíte se také i verzi ovladačů grafické karty, teplotu grafické karty atd. Super.

V nastavení hudby si můžete volit datové toky (to lze samozřejmě i u videa), kvalitu komprese a kodek. Opět si nedokážu představit, co víc by se dalo navolit.

Do XBMC si samozřejmě můžete doinstalovat různé motivy vzhledu. Zde již jejich popis asi zcela postrádá smysl. Každým dnem přibývají nové a je jen na vás, jaký se vám líbí.

Každopádně popsat celé XBMC by vydalo na celý článek. Navíc se stále docela aktivně upravuje a za půl roku už nemusí platit to, co platilo dnes. Proto se vždy koukněte na stránky OpenELEC či XBMC