Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie  |   Svět mobilně

Toshiba Camileo SX900: štíhlá novinka

, , recenze
Dnešním námětem na recenzi se stala nová videokamera Camileo SX900 od společnosti Toshiba, která nabízí spíše levnější modely pro běžné spotřebitele. Ani tato není výjimkou, a tak se podívejme, co vše dokáže za cca 8000 Kč nabídnout.

Video testy


A nyní již následují video testy, které byly natáčeny především v rozlišení 1080p při 30 snímcích za sekundu, ale vyzkoušíme si také i jiná rozlišení, a to především také 1080i. Nabízená rozlišení jsou stejná jako u prozatím nejlepšího modelu firmy Toshiba, čili Camileo X100.
  • FHD (1920 x 1080p / 30 FPS)
  • FHD (1920 x 1080i / 60 FPS)
  • HD (720p / 60 FPS)
  • HD (720p / 30 FPS)
  • VGA (640 x 480 / 30 FPS)


Kamera jinak nenabízí žádné zvláštní režimy, které bychom označili za unikátní, a tak se zaměříme na klasické testy. Nejdříve to ale budou videa z exteriéru a z interiéru, pak test zoomu s využitím elektronické stabilizace a také test ostření. Stabilizace zde na rozdíl od Camileo X100 funguje i s nastavením rozlišením 1080i přo 60 FPS a také pohotovost ostření. Přijde ale také řada na srovnání rozlišení 1920 x 1080p / 30 FPS a 1920 x 1080i / 60 FPS a nakonec i ukázky pořízené ve třech zbylých rozlišeních.

Dříve se ale zmíním o samotném natáčení videa, protože nebylo bez problémů. Především jde o ovladač zoomu, u nějž jde přibližování velmi ztuha a pokud máte zkušenosti s natáčením, jistě víte, že sebemenší pohyb mimo dokáže zkazit celý záběr. Takto zpracovaný zoom však v pořizování kvalitních záznamů nijak nepomáhá, právě naopak. Je s podivem, že firma jako Toshiba dokáže vyprodukovat kameru s takto doslova zmršeným ovládáním, které činí dokáže při natáčení pokazit dobrou náladu.


Exteriér


Jako první přicházejí na řadu dvě videa z letního venkovního prostředí. Ta byla pořízena za pěkného oblačného dne, kdy měla kamera dobré podmínky k tomu, aby se předvedla. Natáčeli jsme v rozlišení 1080/30p.

- stiskněte pro stažení -
- stiskněte pro stažení -

Ve výsledcích se odráží některá fakta, která jsme zjistili už při fotografování, a sice problémy kamery se pružně přizpůsobit světelným podmínkám a také náznaky chromatické aberace. Také na to, že jde o rozlišení Full HD, nebylo video kdovíjak ostré a spíše odpovídalo nižšímu rozlišení.


Interiér


V interiéru byly také pořízeny dva záběry, a to opět ve dne, kdy byla místnost dobře osvětlena skrz okno. Využili jsme také v menší míře zoom, to v případě prvního videa a v případě druhého videa jsme se snažili zachytit detaily na kratší vzdálenost (kolem metru a půl).

- stiskněte pro stažení -
- stiskněte pro stažení -

Výsledky jsou bohužel neslavné. Kamera musela přepnout na vyšší hodnotu ISO, což se projevuje velmi znatelným šumem v obraze a dále má problémy s ostřením na zaměřené objekty, takže je celé video rozmazané (k tomu napomáhá i vyšší citlivost). Pokud se také pamatujete z druhé kapitoly na mé upozornění ohledně vertikální pruhu, ten můžete jako zelenkavou čáru jasně vidět především v prvním videu, a to už je vážná chyba. Tyto slabé schopnosti nemá šanci zachránit ani slabá LED svítilna, která je užitečnější spíše pro hledání klíčů ve tmě.


Zoom a ostření


Další dva testy ukáží schopnost kamery zoomovat, stabilizovat obraz a také se přizpůsobit změně světelných podmínek a přeostřit. Optický zoom je zde devítinásobný, což je v tomto případě dostatečné a stabilizace obrazu elektronická.

zoom - stiskněte pro stažení -
ostření - stiskněte pro stažení -

Zoomování, jak jsem již nejednou uvedl, je kvůli špatně provedenému ovladači nesnadné a jde ztěžka. Kamera navíc zoomuje pouze stálou rychlostí, takže se připravte na náhlé skoky. Elektronická stabilizace je překvapivě účinná, ovšem za jistých podmínek. Nesmíte totiž s kamerou příliš hýbat, protože elektronika se snaží obraz udržet co nejvíce stálý. Pak se obraz najednou utrhne a snaží se dohonit pohyb kamery, jak ukazuje video. Natáčet plynulé záběry na nejvyšší zoom se zapnutou stabilizací je tak v podstatě nemožné.

V případě ostření a úpravy clony dle světelných podmínek lze říci jedinou věc - mohlo by být rychlejší.


1080/30p vs. 1080/60i


Následují dvě ukázky videí zachycených v rozlišení 1080/30p a 60i, tedy nejdříve ve 30 snímcích za sekundu progresivně a pak v 60 snímcích prokládaně. Ukáže se v nich, které je výhodnější pro zachycení rychlých scén.

1080/30p - stiskněte pro stažení -
1080/60i - stiskněte pro stažení -

Prokládaný režim s dvojnásobnými FPS je dle očekávání v takovém případě výhodnější, protože obraz není tak trhaný a objekty tak rozmazané. Ostatně to můžete posoudit sami.


Ostatní rozlišení


A nakonec jsme si ve zkratce připravili tři podobné ukázky z exteriéru pořízené ve zbylých rozlišeních, tedy HD (720p / 60 FPS), HD (720p / 30 FPS) a VGA (640 x 480 / 30 FPS). Dobře použitelné je především první z nich, které vyniká vysokou snímkovací frekvencí i progresivním záznamem.


reklama
reklama