Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Test kamer nad 20 000: Sony HDR-SR10E

, , recenze
Test kamer nad 20 000: Sony HDR-SR10E
Dnes si představíme model Sony HDR-SR10E. Spadá do kategorie videokamer s vyšší cenou a disponuje řadou zajímavých funkcí. Robustnější vzhled je dán pevným diskem o kapacitě 40 GB. Přívlastek Hybrid si vysloužila díky možnosti záznamu na volitelnou kartu Memory Stick. Vzhledem k formátu AVCHD nabízí záznam v rozlišení Full HD 1920 x 1080.
Test kamer nad 20 000: Sony HDR-SR10E
Výrobce Sony na svých stránkách uvádí ve spojitosti s dnes testovaným modelem mnoho kladných informací, jež dělají z kamery nedostižného soupeře. Především se jedná o výše uvedenou podporu Full HD rozlišení 1920 x 1080i, až 15 hodin záznamu na pevný disk s kapacitou 40 GB, technologii Exmor zajišťující dokonalou kvalitu obrazu a optický stabilizátor obrazu Super SteadyShot, jenž umožňuje vylepšit stabilitu fotografií a videa při slabém osvětlení.

Disponuje dotykovým LCD displejem Clear Photo Plus, funkcí Face Detection, indexací záznamu pro bezproblémové a rychlé vyhledávání, umožňuje záznam prostorového zvuku 5.1 se zoomem mikrofonu a dalo by se pokračovat určitě ještě dál.

Je opravdu dokonalá? Kromě svých funkcí disponuje i bohatým příslušenstvím. Ale jelikož každá sranda něco stojí, tak i cena našeho modelu není z těch nejlevnějších a pohybuje se nad hranicí 20 000 Kč. V dnešním testu ale nebude kameře stačit, že dané funkce podporuje, ale bude muset předvést jejich efektivní využití v praxi.


- Pro zvětšení klikněte -

Před samotným testem ještě připomínáme, že metodika testování včetně kritérií hodnocení byla popsána v úvodním článku. V závěru se pak dozvíte ohodnocení kamery, konečné porovnání s ostatními modely pak bude zveřejněno až v samostatném článku po proběhnutí všech testů.


Obsah balení


Videokamera Sony HDR-SR10E do redakce přišla v pevné a ne příliš velké krabici. Ta je rozdělena systémem několika přepážek, jež od sebe oddělují jednotlivé komponenty. Jak už jsme zmiňovali v úvodu, na příslušenství si u tohoto modelu stěžovat opravdu nemůžete. Kromě koženého obalu zde najdete vesměs vše, co pro práci s kamerou potřebujete. Ucelený pohled na kompletní příslušenství znázorňuje obrázek níže.


- Kompletní obsah balení -

Pro pohodlné propojení s okolními zařízeními uživateli poslouží USB, AV či komponentní kabel. Samozřejmostí je napájecí kabel společně se zdrojem. Za zmínku stojí i přítomnost redukce SCART.


- Přibalená kabeláž -

V balení bylo dálkové ovládání, které se hodí jak při záznamu, tak i při přehrávání na výstupním zařízení. U tohoto modelu jde o elegantní řešení, jež se vyznačuje jednoduchým plastovým provedením. Obsahuje funkce, které jsou nejčastěji potřeba (zastavení a započetí záznamu, fotografování, zoom, visual index nebo základní funkce pro přehrávání).


- Kompaktní řešení s potřebnými funkcemi záznamu i přehrávání -

Nejen pro pohodlné dobíjení baterie slouží přiložená kolébka. Disponuje také porty pro USB a AV kabely, což uživateli ulehčí manipulaci se zapojením. Kolébka může být umístěna kdekoliv a pak už stačí na ni jen kameru přiložit. Zajištěno je okamžité dobíjení a samozřejmostí je přístup k paměťovému médiu. Drobnou nevýhodou je fakt, že na místě zmíněných portů překáží úchyt (poutko) pro pravou ruku.


- Na místě portů může překážet popruh pro ruku -

Při pohledu na všemožné návody a písemná upozornění musíme konstatovat, že "papírově" je tento model zásoben zcela dostatečně. Společnost Sony šla cestou vícejazyčných manuálů rozdělených do více publikací, namísto jednoho tlustého a nepřehledného. Najít tak informaci, kterou potřebujete, není žádný problém. Nechybí podpora češtiny, manuál je přehledný a lehce pochopitelný.

Z hlediska softwarové podpory je tento model také dobře zajištěn. V balení se nachází disk CD a DVD video ve stylových obalech s logem společnosti. Pod názvem Let's Enjoy Video (DVD) se ukrývá instruktážní "film", jenž klade důraz na jednotlivé funkce kamery. Na druhém disku je program Picture Motion Browser ve verzi 3.0. Kromě samotného programu je na disku příručka a možnost produkt zaregistrovat. PMB nabízí tvorbu DVD video či AVCHD disku a inteligentně třídí mediální soubory, slouží tedy i jako tzv. media library.


- Picture Motion Browser jako media library -

ParametrySony HDR-SR10
Snímač
Obrazový snímač1/5,0 ClearVid CMOS
Rozlišení snímače4,0 Mpx
Efektivní pixely (video/foto)1,49/1,49 (16:9), 1,99 (4:3)
Objektiv
Typ objektivuCarl Zeiss Vario-Sonnar
Optický zoom / digitální zoom15x / 180x
F1,8-2,6
Ohnisková vzdálenost3,1-46,5 mm
Průměr filtru30 mm
Krytka objektivuzabudovaná (automatická)
Funkce kamery
Stabilizátor obrazuSteadyShot (optický)
Minimální osvětlení5 Lux
Vyvážení bíléAuto, 2 režimy, manuální
Scénický režim (AE)Ano
OstřeníAutomatické / manuální / dotykové
Zpomalený záznamAno
Video svítilnaNe
Stroboskopický bleskAno
Větrný filtrNe
LCD displej
LCD displej2,7" 211 200 bodů, dotykový
Poměr stran obrazu16:9
HledáčekNení
Záznamová média
Médium 1HDD 40 GB
Médium 2Memory Stick
Záznamový formát
VideoAVCHD (HD) / MPEG-2 (SD)
Audiostereo, 5.1
FotografieJPEG
Rozlišení
HD1920 x 1080, 1440 x 1080
Fotografie2304 x 1728, 2304 x 1296, 640 x 480
Doba záznamu (dle výrobce pro 40 GB HDD)
SDAž 15 hodin
Rozhraní
USBAno (USB 2.0)
IEEE 1394Ne
AVAno (výstup)
S-VideoAno (výstup)
Komponentní videoAno (výstup)
HDMIAno (výstup)
Externí mikrofonNe (vstup)
Baterie
TypNP-FH60 - Li-ion
Kapacita7,2 V / 1000 mAh
Doba nabíjení (dle výrobce)135 minut
Výdrž (dle výrobce)105 minut
Příslušenství
Dálkový ovladačAno
Ochranný obal / pouzdroNe
AV kabelAno
Komponentní kabelAno
Kabel HDMINe
USB kabelAno
KolébkaAno
Záznamové médiumPevný disk
SoftwareAno
Rozměry (š x v x h)81,0 x 76 x 129,0 mm
Hmotnost480 gramů