Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie  |   Svět mobilně

Test kamer do 20 000: Samsung VP-HMX10C

, , recenze
Další model od Samsungu patří mezi cenově dostupné videokamery se záznamem videa v HD kvalitě. V podstatě jde o podobnou kameru, jakou je vlajková loď současné nabídky tohoto výrobce VP-HMX20C, ovšem Samsung odebral pár funkcí a snížil cenu.

Fotografické testy často napoví, jak se bude kamera chovat i při natáčení videa. Zejména pak testování vad objektivu se projeví i ve videozáznamu, a tak se pojďme podívat, jak v našem testu Samsung VP-HMX10C obstál. Kamera nabízí velmi dobré rozlišení fotografií až 2048 x 1536, lze nastavit i nižší hodnoty 1440 x 1080 nebo 640 x 480 px. Formát pro ukládání je klasický JPEG. Bohužel zde nenajdeme blesk, který by se v případě horšího osvětlení hodil, a tak je možné využít pouze nasvětlovací diodu, která ale příliš nepomůže.

Možnosti nastavení jsou postačující a přestože jde spíše o doplňkovou funkci, tento model zvládá fotografování slušně. Samozřejmě tím nemyslíme špatné světelné podmínky, ale fotografie na denním světle. Výsledné snímky v exteriéru ovšem trochu zastiňují vady objektivu.


Exteriér


Jako první se podíváme na snímky v exteriéru, které jsou pro kameru většinou jednodušší, zejména pokud nemá, jako dnes testovaná HMX-10C, blesk. První snímek byl pořízen za horšího počasí a vy si můžete všimnout poměrně špatných detailů na panelových domech. Také větší plochy se slévají a nepůsobí příliš dobře, ovšem snímek jako takový až tak špatný není. Druhá fotografie dopadla podstatně lépe. Opět jsou zde horší detaily, ovšem dobré světelné podmínky vedly k podstatně lepšímu výsledku.

- Exteriér město - pro zvětšení klikněte -
- Exteriér krajina - pro zvětšení klikněte -

Fotografie domu je celkem povedla, na videokameru je výsledný snímek docela dobrý. Problém činilo jen elektrické vedení, jehož kabely v jednom místě díky ostrému kontrastnímu přechodu úplně chybí. Scéna pískoviště naznačuje dobré barevné podání a detaily při fotografování na menší vzdálenost.

- Exteriér budova - pro zvětšení klikněte -
- Exteriér scéna - pro zvětšení klikněte -


Interiér


V interiéru je výsledek podstatně horší, přestože s bodovým osvětlením se kamera vypořádala celkem dobře. Je zde ovšem viditelný šum, který kvalitu výsledné fotografie značně degraduje. Ještě horší výsledky lze čekat v případě dynamického snímku. Kamera trpí hlavně absencí blesku, který by se v tomto případě obzvláště hodil.
- Interiér - pro zvětšení klikněte -

Speciální režimy


Při fotografování blízkého objektu s pozadím je znatelné zhoršení detailů. Objekt je až moc kontrastní a kvalita není nijak valná. Při fotografování v protisvětle jsme významnější vadu nezaznamenali, detaily jsou celkem dobré a kamera dobře vyvážila ostrý přechod mezi světlou a tmavou částí snímku.
- Objekt s pozadím - pro zvětšení klikněte -
- Protisvětlo - pro zvětšení klikněte -

Noční režim kamera nemá, výjimkou je pouze možnost volby noční scény. Na snímku jsou sice poměrně dobré detaily a lze rozeznat jednotlivé objekty, ovšem za použitelný lze snímek označit jen těžko. U portrétu je znatelná vyšší hladina šumu, zejména kvůli horšímu osvětlení. Snímek je ale jinak celkem pěkný, a přestože se objekt (dítě) dost pohybovalo, je docela ostrý.

- Noční režim - pro zvětšení klikněte -
- Obličej - pro zvětšení klikněte -

Optický zoom zvládá 10-ti násobné zvětšení, což popravdě není mnoho. Na druhou stranu je celkem snadné vytvořit poměrně dobré snímky, čemuž napomůže i elektronická stabilizace obrazu (EIS). Ohniskový rozsah je od 3,3 do 33 mm, digitální zoom pak umožní další 20-ti násobné navýšení zvětšení.

- Zoom: ohnisko 3,3 mm - pro zvětšení klikněte -
- Zoom: ohnisko 33 mm - pro zvětšení klikněte -

Makro fotografie kameře celkem vyšla, objekt je celkem ostrý a detailní. Kontrast je sice trochu vysoký, ovšem na videokameru jde o opravdu dobrý snímek. Ještě lepší výsledek jsme však dosáhli s telemakrem. Možná je to dáno menší možností zvětšení a tím pádem menším rozklepáním obrazu, ovšem na největší hodnotu ohniska se nám podařilo zachytit objekt ostrý i při jeho mírném pohybu ve větru.

- Makro - pro zvětšení klikněte -
- Telemakro - pro zvětšení klikněte -

Vady


Ještě před testováním vad připomínáme odkaz na článek věnovaný vadám objektivů, který najdete na Digimanii. Budeme se opět věnovat klasickým problémům - tedy sférickému zkreslení, vinětaci, aberaci, reflexi a ukážeme si i možné režimy vyvážení bílé barvy.

Testy vad objektivu začneme sférickým zkreslení. Soudkovitost na nejkratším ohnisku je velmi znatelná a objektiv patří v tomto směru k nejhorším v testu. Také poduškovitost je trochu znatelná. Na ploše je viditelná i mírná vinětace, ovšem nějak značně to na běžných snímcích vidět není.

- ohnisko 3,3 mm -
- ohnisko 33 mm -

Aberace byla při ostrém kontrastním přechodu znatelná jen mírně v podobě fialového lemování, hodnotu snímku to ale až tak moc neovlivní. Horší je to s reflexí, kde se nám objevují fialové odlesky a snímek celkově je poměrně špatný.

- Aberace - pro zvětšení klikněte -
- Reflexe - pro zvětšení klikněte -

Vyvážení bílé nabízí šest režimů - automaticky, denní světlo, oblačno, zářivka, žárovka a manuální nastavení. Nejlepších výsledků dosáhnete jako vždy ručním nastavením, ovšem i výrobcem definované vyvážení není špatné a slušně funguje i automatika.

- Vyvážení bílé: automaticky
- Vyvážení bílé: denní světlo
- Vyvážení bílé: oblačno
- Vyvážení bílé: zářivka
- Vyvážení bílé: žárovka
- Vyvážení bílé: manuální


Další snímky


Poslední snímek jsme opět pořídili v exteriéru s bližším objektem s pozadím. Jak si můžete všimnout, nejde vůbec o špatný výsledek - tedy na videokameru samozřejmě. U snímku na výšku, kde je docela znatelný přechod mezi světlejší oblohou a tmavší krajinou, je potřeba dobře zvážit expozici. V tomto případě je právě krajina na úkor pěkné oblohy docela tmavá. Každopádně jak je vidět, kamera některý typ snímků umí a lze ji na příležitostné fotografování využít. Bohužel ji ale stále nemůžeme označit jako odpovídající náhradu za kompaktní fotoaparát, který i v podobě levnějších modelů nabízí lepší kvalitu.


- pro zvětšení klikněte -

Rychlost kamery při fotografování je uvedena v následující tabulce. Fotografie lze pořizovat i při záznamu videa. Videokamera je bohužel poměrně pomalá. První fotografii pořídíte až za 14,5 sekundy, zejména díky pomalému náběhu kamery a nutnosti přepnout se do módu fotografování. Na stisk spouště v zapnutém stavu také kamera nereaguje zrovna excelentně.

První fotografie
14,5 s
Fotografie (zapnutá kamera)
2,0 s
Rychlost zoomu
3,3 s


reklama
reklama