Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Test kamer do 20 000: Samsung VP-HMX10C

, , recenze
Test kamer do 20 000: Samsung VP-HMX10C
Další model od Samsungu patří mezi cenově dostupné videokamery se záznamem videa v HD kvalitě. V podstatě jde o podobnou kameru, jakou je vlajková loď současné nabídky tohoto výrobce VP-HMX20C, ovšem Samsung odebral pár funkcí a snížil cenu.
Test kamer do 20 000: Samsung VP-HMX10C
Kapitoly článku:
V minulém testu jsme se zaměřili na nejslabší model současné nabídky společnosti Samsung a trochu překvapivě hned proti němu postavíme další model od tohoto výrobce. Rozdíl je celkem jasný - kvalita HD by měla být znatelná a stejně tak i nárůst počtu funkcí. Podstatný, a pro nás zajímavý, bude poměr cena/výkon, který nám napoví, který z obou modelů se více vyplatí. V praxi je samozřejmě výběr na uživateli, který se bude řídit dalšími aspekty. V rámci možností se ale pokusíme přinést co nejvíce objektivní porovnání i s ostatními modely v našem srovnávacím testu.

Před samotným testem ještě připomínáme, že metodika testování včetně kritérií hodnocení byla popsána v úvodním článku. V závěru se pak dozvíte ohodnocení kamery, konečné porovnání s ostatními modely pak bude zveřejněno až v samostatném článku po proběhnutí všech testů.


Obsah balení


Krabice videokamery Samsung VP-HMX10C je klasických rozměrů i tvaru. Uvnitř je vyztužená a jednotlivé části balení včetně kamery jsou odděleny, takže ochrana proti otřesům a hrubšímu zacházení při dopravě je dostatečná.


- Pro zvětšení klikněte -

Přibalené příslušenství je prakticky totožné jako u lepšího modelu od Samsungu. I tento totiž nabízí kolébku nebo ochranný obal, jediným rozdílem je podle oficiálních stránek absence HDMI kabelu, ovšem ten jsme ve skutečnosti nenašli ani u zmíněného VP-HMX20C.Ohledně kabeláže uvnitř balení najdeme USB, AV, komponentní kabel a napájecí adaptér. Jak už jsme zmínili, HDMI kabel chybí. To je trochu škoda, protože kamera HDMI podporuje a port naleznete přímo na těle kamery.Stejně jako předchozí model, i tento disponuje v příslušenství dálkovým ovládáním. To se hodí zejména při záznamu a přehrávání na výstupním zařízení. Jedná se o plastové provedení, jež nabízí všechny obvyklé funkce nutné pro pohodlné ovládání kamery (zoom, základní funkce přehrávání, navigační klávesy, fotografování, zastavení a započetí nahrávání). Menší výtku bych měl k použití světlého plastu, který se časem asi snadno zašpiní.Nejen pro pohodlné dobíjení baterie slouží přiložená kolébka. Disponuje také porty pro USB a AV výstup, což uživateli ulehčí manipulaci se zapojením. Kolébka může být umístěna kdekoliv a pak už na ni stačí jen kameru položit. Zajištěno je okamžité dobíjení a samozřejmostí je také přístup k paměťovému médiu.


- Kolébku lze využít i jako stojánek při přehrávání záznamu -

Na první pohled poměrně tlustý manuál je psaný v mnoha jazycích, které jsou kombinovány na stejných stranách, a tak je trochu zhoršená přehlednost. Přibalený obal je příjemným překvapením, které ochrání kameru proti škrábancům při přenášení. Odolnost při pádu ale příliš nezvýší.V balení jsou ještě dva CD disky - první obsahuje pouze manuál v elektronické formě, na druhém CD dostanete program k editaci a přehrávání záznamu Cyberlink DVD Suite. Software zahrnuje tři části - PowerDVD, PowerProducer a PowerDirector. První jmenovaný je určen pro přehrávání filmů ve formátu HD a nabízí všechny potřebné funkce a podporu formátu .MP4, ve kterém je video na kameře zaznamenáváno.


- Program Cyberlink PowerDVD určený k přehrávání videa v HD kvalitě -

PowerProducer pak umožňuje vytváření DVD nebo AVCHD disků v komplexním balení. Začnete tak s přehráváním videosnímku do počítače a nachystáte si výslednou podobu disku včetně vlastního menu tak, jak je známe u profesionálních DVD filmů. Následné můžete video vypálit přímo na DVD disk. Vše je hotovo za pár minut, ovšem můžete si s programem vyhrát a dosáhnout opravdu pěkných výsledků.


- Program Cyberlink PowerProducer na vytváření DVD disků -

A poslední PowerDirector je určen hlavně uživatelům, kteří si s editací rádi pohrají a chtějí vytvářet opravdu zajímavá videa. Může se jednat jak o profesionály, tak i o amatéry, protože ovládání je intuitivní. Popis by vydal na další článek, ale pokud jste třeba někdy vyzkoušeli MovieMaker od Microsoftu, nebudete mít s ovládáním žádný problém. V nabídce jsou funkce přechodů mezi sekvencemi, filtry, vkládání titulků, úvodních a závěrečných snímků, regulace hlasitosti zvuku nebo přidání vlastního zvukového komentáře či hudby.


- Program Cyberlink PowerDirector určený k editaci videa -


Samsung VP-HMX10C
Snímač
Obrazový snímač1/4,5" CMOS
Rozlišení snímače1,56 Mpx
Objektiv
Typ objektivuSamsung
Optický zoom / digitální zoom10x / 20x
FF1,8-2,3
Ohnisková vzdálenost3,3-33 mm
Průměr filtru30 mm
Krytka objektivuzabudovaná
Funkce kamery
Stabilizátor obrazuEIS
Minimální osvětlení15 Lux
Vyvážení bíléAuto, 4 režimy, manuální
OstřeníAutomatické / manuální
Zpomalený záznamNe
Video svítilnaAno
Stroboskopický bleskNe
Větrný filtrAno
LCD displej
LCD displej2,7" 230 000 bodů, dotykový
Poměr stran obrazu16:9 wide
HledáčekNení
Záznamová média
Médium 1Integrovaná Flash paměť 8 GB
Médium 2SDHC / MMC+ slot
Záznamový formát
VideoMPEG-4.AVC (H.264)
AudioAAC
FotografieJPEG
Rozlišení
Video (PAL) - HD1280 x 720 (60p)
Video (PAL) - SD720 x 480 (60p)
Fotografie2.048 x 1.536, 1.440 x 1.080, 640 x 480 px
Doba záznamu (dle výrobce pro 8 GB paměť)
HD / SuperFine (12 Mb/s)88 minut
HD / Fine (9 Mb/s)118 minut
HD / Normal (6 Mb/s)177 minut
SD / Standard (4 Mb/s)266 minut
SD / Economy (2 Mb/s)533 minut
Rozhraní
USBAno (USB 2.0)
IEEE 1394Ne
AVAno (výstup)
S-VideoAno (výstup)
Komponentní videoAno (výstup)
HDMIAno (výstup)
Externí mikrofonAno (vstup)
Baterie
TypIA-BP85ST - Li-ion
Kapacita7,4 V / 850 mAh
Výdrž (dle výrobce)90 minut
Příslušenství
Dálkový ovladačAno
Ochranný obal / pouzdroAno
AV kabelAno
Komponentní kabelAno
Kabel HDMINe
USB kabelAno
KolébkaAno
Záznamové médiumNe
SoftwareAno
Rozměry (š x v x h)61,5 x 67,5 x 117,5 mm
Hmotnost310 gramů