Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Test DVB-T set-top-boxů: Philips DTR210

28.6.2007, Radek Jahoda, recenze
Máme zde další set-top-box od renomované firmy, konkrétně od Philipsu v líbivém černém provedení. Pojďme se tedy podívat, co všechno nám nabízí a jaké má případné slabiny. Strčí do kapsy všechny své konkurenty?
Balení je opět v kartonové krabici s velkým logem firmy. Na ní je nalepen záruční list, který má vyplnit prodejce.



Obsahem balení je kromě přijímače i externí zdroj 12V, dálkový ovladač včetně baterií (samozřejmě značky Philips), kabel SCART-SCART plně zapojený a dva návody k použití, které obsahují osm jazykových verzí včetně češtiny.



Přijímač má tradiční černou barvu bez jakýchkoliv extravagancí. O tom, že je firma na své jméno značně pyšná, vypovídá velký nápis na horní části. Celkové rozměry jsou 238x42x145mm.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Na předním panelu je pouze jedna červená LED dioda jako ukazatel stavu přístroje.




Zadní panel pak obsahuje dva SCART konektory, jeden pro připojení TV s podporou kompozitního, S-video a RGB výstupního signálu, druhý pro připojení VCR rekordéru pak obsahuje kompozitní a S-video výstupy. Vedle ještě najdeme digitální S/PDIF audio výstup, zcela vpravo pak ještě napájecí konektor. Anténní konektory - vstupní a průchozí výstupní - jsou vlevo a jsou zapuštěné do šasi.


Klepněte pro zvětšení obrázku

K rozebrání nám postačí povolit dva hvězdicové šrouby a pak použít trochu síly. Kromě šroubů je zde totiž několik pevných záklapek, díky kterým je šasi pevné. Uvnitř najdeme jen malou desku plošných spojů, na které je vše. Umístěna je v zadní části a jas indikační diody i signál z dálkového ovladače je přiveden pomocí optických vlnovodů.



Určitě nepřekvapí, že použité součástky jsou většinou z produkce samotného Philipse. Platí to jak o tuneru, který je typ TD1311ALF, demodulátor OM7000H a hlavním obvodem je PNX8316HS. U SCART konektoru je ještě jeden obvod UDA3000HL, který je zřejmě pro generování video signálu. Můžete se pokusit o těchto obvodech najít něco bližšího, zřejmě ale neuspějete, protože tyto obvody nejsou na klasickém trhu s elektronickými součástkami, pravděpodobně jsou používány jen ve výrobcích Philips.



Ještě se podívejme na dálkový ovladač. Ten má světlou barvu s bledě modrými tlačítky. Jde o standardní provedení, které neexperimentuje. V horní části je numerická klávesnice, uprostřed ovládací kříž. Ten je ale zasazen bez jakéhokoliv oddělení mezi ostatní tlačítka, takže se po hmatu velmi špatně hledá. Ani tvar těchto tlačítek to neusnaďnuje, protože jsou po hmatu stejné tvarem i velikostí. Tlačítka pro vyvolání menu a teletextu, změnu zvuku nebo přepnutí na rádio jsou dole a jsou pro změnu hodně malá a usazená hodně blízko u sebe v zužující se části ovladače. Lidé s velkými prsty budou mít problémy.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Zapínáme a na obrazovce se objeví na přibližně dvě vteřiny nápis loading. Ten se objevuje při každém zapnutí.



Při prvním zapnutí je nabídnuto prvotní nastavení, nejprve v anglickém jazyce.



Poté již je výběr jazyka pro nastavení.



Dalším krokem je nastavení země příjmu a formátu výstupu obrazovky. Zde je asi jediná "chyba" tohoto přijímače. Podle země se nastaví tabulka kanálů a také formát video výstupu. Vývojáři od Philipsu zřejmě ještě nezaregistrovali (nebo jim to naše pobočka zapomněla říci), že se u nás již dávno nepoužívá SECAM. Ten je totiž nastaven při volbě "Česká republika" a kvalita výstupu je tak značně degradována. Nemluvě o tom, že s tím může mát některá televize problém. Lepší je tedy zvolit jinou zemi, já nastavil UK a pak zůstane výstup na PAL. Pokud už dojde k přepnutí na SECAM, tak později v menu není možnost toto nastavení změnit. Lze změnit jazyk, ale nezmění se formát výstupů. To lze pouze obnovením továrního nastavení.



Poté je již nabídnuto automatické vyhledání stanic.



Vyhledávání projde všechny kanály, v mé lokalitě našlo oba dostupné multiplexy bez problémů.



Po dokončení je oznámen počet objevených stanic.



Čímž je instalace dokončena.



Další kroky povedou do hlavního menu. To je rozděleno do několika záložek po levé straně. Jako první je systémové nastavení.



První volba je pro nastavení výstupů, jednak poměr stran obrazovky (16:9 a 4:3 Letter Box nebo Pan&Scan), výstup na TV SCARTu (RGB, S-video a kompozitní) a výstup na VCR SCARTu (kompozitní a S-video).



Široká je možnost jazykového nastavení - jak pro menu, tak i po dvou preferencích pro zvuk a titulky.



Pod Nastavením menu lze vybrat dobu zobrazení informačního okna s EPG a průhlednost, pod Různými nastaveními je nastavení časové zóny (automatická nebo ruční), lze povolit resp. zakázat letní čas, nastavit formát zvuku na stereo, levý nebo pravý kanál nebo mono (lze rychle přepínat i přímo tlačítkem na dálkovém ovladači), povolit digitální výstup a vybrat automatické třídění stanic (podle abecedy nebo PID).

Druhá záložka je pro vyhledávání kanálů.



Automatické jsme si již představili v prvním nastavení, zde je stejné, ruční je také velmi podobné, lze vyhledávat jak podle kanálu, tak i přesné frekvence.



Třetí záložka nabídne třídění kanálů.



Lze vytvořit i seznam oblíbených položek (pravá část seznamu), úprava je pro TV a rádio zvlášť.



Čtvrtá záložka s názvem Technické informace podá informaci o přijímaném kanálu a o set-top-boxu.

,

Informace o přijímaném kanálu zobrazí všechny důležité informace, viz obrázek.



Předposlední záložka nás přepne do seznamu časovače pro naprogramování nahrávek. Přidat lze zde ručně nebo přímo z EPG (viz dále). Opakování je možné i denně, týdně (pro vybraný den) nebo pracovní týden (pondělí až pátek).



Zde vidíme seznam, v kterém je momentálně jedna položka. Při aktivaci časovače se ovládání přijímače zablokuje, což zabrání nechtěnému přepnutí programu. Lze ho samozřejmě vypnout - pomocí tlačítka pro vypnutí přístroje na dálkovém ovladači, předem je ale zobrazeno upozornění a vyžaduje potvrzení.



Pojďme se podívat na funkčnost přijímače. Při přepínání programu se zobrazí na stanovený čas informace o stanici, vysílaném pořadu a pořadu následujícím. Ta samá informace se objeví po stisknutí tlačítka Info na dálkovém ovladači.



Další stisknutí tlačítka zobrazí bližší informace o vysílaném pořadu a druhý stisk o následujícím pořadu.



Stejné je to u rádia - pouze na pozadí není obraz (což by asi nikdo nečekal), pohybuje se zde pouze nota jako jakýsi spořič obrazovky.



Tlačítko Info zobrazuje také stejné informace.



Přepínání programů usnadňuje seznam, listování v něm přepíná program zobrazovaný na pozadí.



EPG neboli programový průvodce funguje jako kalendář na týden dopředu. Zobrazuje se vždy pro právě sledovanou stanici. Tu lze ale přímo za chodu přepínat. Orientaci usnadňují barevná tlačítka, která nás přesunou na dopoledne, odpoledne nebo večer. Vybraný pořad lze přidat rovnou do časovače.



I pro pořady z EPG je možné zobrazit bližší informace.



Dalším informačním zdrojem je teletext. Nenajdeme u něj žádný problém, čeština funguje bezvadně včetně velkých písmen. Existuje i průhledné zobrazení.



Rovněž skryté titulky fungují jak mají.



Pokud bychom chtěli něco vytknout, tak je to jen zmíněný dálkový ovladač. Ne že by byl špatný nebo nefunkční, ale na dnešní dobu používá příliš starou koncepci, tlačítka jsou příliš malá,hlavně ty ve spodní části, konkurence je v tomto ohledu určitě dál. Jinak asi nelze nic vytknout, vše funguje na jedničku od menu, nastavení, EPG i teletext, i čeština funguje všude perfektně. Celkové hodnocení je tedy jasné - výborné.


2 SCART konektory
Ikona Odkaz na databázi
Dobré zpracování
Ikona Odkaz na databázi
Dobré ovládání
Ikona Odkaz na databázi
S/PDIF výstup
Ikona Odkaz na databázi
Orientační prodejní cena: 1600 Kč s DPH


Za zapůjčení přijímače děkujeme firmě ALFA COMPUTER CZ.