Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Test DVB-T PCI: Závěr

, , recenze
Test DVB-T PCI: Závěr
Test TV tunerů DVB-T pro sběrnici PCI (AverTV DVB-T 777, VideoMate T-100, WinTV Nova-T, WinTV Nova-T-500, WinFast DTV-1000, FlyDVB-T, PCTV DVB-T PCI, PCTV Dual DVB-T PCI, AirStar 2 TV) je za námi, takže se pojďme podívat na jejich závěrečné srovnání.

Test DVB-T PCI: Závěr
Odkazy na jednotlivé recenze v rámci celého testu:

Celkem devět karet od sedmi výrobců nám ukázalo, že přístup výrobců je relativně podobný. Často obsahují stejné čipy, ať už je to obvod pro zachytávání videa nebo demodulátor. Ukazuje se také, že u nových typů výrobci rádi realizují tuner sami přímo na desce plošných spojů. Umožňují jim to nové obvody, kterým stačí přivést na vstup anténní signál a s několika kondenzátory kolem dokáží vše a řízeny jsou přes I2C sběrnici, často se jim také říká silikonové tunery, protože je vše realizováno jedním integrovaným obvodem místo dvou a více, někdy i diskrétních součástek.


Karty v testu podle abecedy (viz tabulka níže), Pinnacle přítomen jen jednou
Klepněte pro zvětšení obrázku

Někdy je vidět i snaha výrobců o používání součástek na více karet, takže ne vždy je obvod přímo to nejvhodnější řešení, protože toho umí více, než je potřeba. Je za tím snaha výrobců odebírat raději větší množství jednoho obvodu, což je ve výsledku vyjde levněji, než kdyby kupovali menší množství více obvodů. Zřejmá je také snaha u levných karet snížit cenu jakýmkoliv způsobem, i když je to vlastně na závadu. Narážím na nevhodné dálkové ovladače u dvou karet.


Ovladače karet z testu podle abecedy, oba Hauppage mají shodný, takže je přítomen jen jednou
Klepněte pro zvětšení obrázku


Shrňme si tedy ve výsledku vlastnosti testovaných karet v přehledné tabulce.

Karta
Externí vstupy
Tuner
Demodulátor
Čipset
Dálkový ovladač
AVerMedia AverTV DVB-T 777
Ano
Philips TD1316AZarlink MT352SAA7135
Velký
Compro VideoMate T-100
Ano
Quantek QT1010Zarlink MT352SAA7130
Placatý
Hauppauge WinTV Nova-T
Ne
Philips TD1316AConexant CX22702Conexant CX23882
Velký
Hauppauge WinTV Nova-T-500
Ne
?DIBcom DIB3000P 2xDIBcom DIB0700C
Velký
Leadtek WinFast DTV1000T
Ano
Thomson DTT7579AConexant CX22702Conexant CX23882
Velký
LifeView FlyDVB-T
Ano
Philips TDA8274Philips TDA10046APhilips SAA7134
Velký
Pinnacle PCTV DVB-T PCI
Ne
?Intel WJCE6353Pinnacle DTV Bridge
Malý
Pinnacle PCTV Dual DVB-T PCI
Ne
?Intel WJCE6353 2xPinnacle DTV Bridge
Velký
TechniSat AirStar 2 TV
Ne
SamsungZarlink MT352B2C2 FlexCop
Velký

Když jsme u hardwaru, stojí za to zmínit i citlivost. Tu jsem jednoduše změřil pomocí programu ProgDVB, který ukazuje sílu signálu a kvalitu příjmu. Tato metoda samořejmě není plně vypovídající, jak už jsem vysvětloval u minulého testu DVB-T klíčenek, přesto je zajímavá a dává alespoň hrubou představu o tom, jak si poradí přijímače s kterým multiplexem v místě příjmu. Údaje jsou samozřejmě navzájem nesrovnatelné, mohou ale dávat hrubou představu o tom, jakou rezervu má ještě přijímač. K dispozici jsou dva signály, první na frekvenci 506MHz od Českých rádiokomunikací (ČR) s dobrým příjmem a druhý na frekvenci 674MHz od Czech Digital Group (CDG) s horším příjmem (neumožňuje nepřerušovaný příjem, obraz trhá a kostičkuje).


Karta
Tuner
ČR
CDG
Poznámky
AVerMedia AverTV DVB-T 777Philips TD1316A97/10087/16Ikona Odkaz na databázi
Compro VideoMate T-100Quantek QT1010100/100100/100
CDG bez příjmu
Hauppauge WinTV Nova-TPhilips TD1316A100/1000/0
CDG bez příjmu
Hauppauge WinTV Nova-T-500?62/10046/20Ikona Odkaz na databázi
Leadtek WinFast DTV1000TThomson DTT7579A99/9999/99
CDG bez příjmu
LifeView FlyDVB-TPhilips TDA8274100/85100/20Ikona Odkaz na databázi
Pinnacle PCTV DVB-T PCI?58/10040/80Ikona Odkaz na databázi
Pinnacle PCTV Dual DVB-T PCI?58/10041/80Ikona Odkaz na databázi
TechniSat AirStar 2 TVSamsung100/100100/53
Nejlepší příjem CDG
Formát: úroveň signálu/kvalita
Přeškrtnuté hodnoty: ovladač neposkytuje informace správně

Ještě zmiňme ovladače pro jiné systémy. Přestože jsem hned v úvodu říkal, že nebudu Visty uvažovat v hodnocení, tak je určitě zajímavá informace, zda lze kartu provozovat pod tímto systémem. Uvádím tedy dostupnost ovladačů v době tohoto testu, samozřejmě mějte na paměti, že časem se může situace měnit. To samé platí o Linuxu, kde ale probíhá vývoj naprosto odlišně. Ovladače nejsou psány podle karet, ale podle čipů, které jsou na kartě, protože tyto ovladače budou shodné, měnit se můžou pouze použité GPIO vývody pro ovládání periferií (což je v ovladači nutné také zohlednit). Testoval jsem na kernelu 2.6.20.15 v Ubuntu 7.04 s kódovým označením Feisty. Uvádím pouze, zda byla karta detekována, ne jestli funguje (což většinou funguje, pokud jsou ovladače). Potěšující je, že ovladače již k dispozici většinou jsou nebo se na nich pracuje. Výjimkou jsou zřejmě jen ovladače pro karty Pinnacle pro Linux, kde se mi podařilo jen najít informaci od výrobce, že ovladače nejsou. Pokud tedy vyžadujete Linux, tyto karty si rozhodně nekupujte.


Karta
Windows Vista
Linux
AVerMedia AverTV DVB-T 777
Ano/Ano
Ano
Compro VideoMate T-100
Ano/Ano
Ano
Hauppauge WinTV Nova-T
Ano/Ano
Ano
Hauppauge WinTV Nova-T-500
Ano/Ne*
Ano
Leadtek WinFast DTV1000T
Ano/Ano
Ano
LifeView FlyDVB-T
Ano/Ano
Ano
Pinnacle PCTV DVB-T PCI
Ano/Ano
Ne
Pinnacle PCTV Dual DVB-T PCI
Ano/Ano
Ne
TechniSat AirStar 2 TV
Ano/Ano**
Ano
Pozn.: Vista 32bit/64bit.
* beta ovladače dostupné ve fóru zde.
** beta ovladače

Pokud jste dospěli až sem a vše jste si pozorně pročetli, tak se určitě dokážete sami rozhodnout, která karta by Vám vyhovovala nejlépe. Volba totiž záleží na mnoha okolnostech, které nelze vždy určit globálně a vybrat tu nejlepší kartu. Někdo totiž požaduje externí vstupy, někdo je nepotřebuje, někdo vyžaduje podporu Linuxu, jiný ne. Navíc pro speciální aplikace určitě hrají roli i další záležitosti - u LifeView je např. přidaná nízká plechová záslepka, nejpropracovanější (i když nejnažranější) software má Pinnacle, ale i ostatní jsou na výši, přestože mají nějaké mouchy (Leadtek, AVerMedia). Vyzdvihnout je nutné i TechniSat AirStar 2, který má nejcitlivější tuner, dobrý software, ale diskvalifikuje ho čidlo dálkového ovladače pro sériový port.

Zkusme tedy vyhlásit dva vítěze, jednoho jediného, který má vše a nejvíce se blíží ideálu - nejcitlivější tuner, ovladače pro všechny systémy, externí vstupy a nejlepší software. Samozřejmě ne všechny tyto vlastnosti má karta nej, ale alespoň se jim přibližuje. Vzhledem k těmto požadavkům vítězí:Ocenění BEST OF TEST získává: AVerMedia AverTV DVB-T 777

Ocenění bych udělil i ve speciálních kategoriích s omezenými požadavky.
Pokud nepožadujeme externí vstupy a podporu Linuxu, vyzdvihněme kartu:Ocenění TREFA získává: Pinnacle PCTV (Dual) DVB-T PCI