Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Test DVB-T PCI: Compro VideoMate T100

, , recenze
Test DVB-T PCI: Compro VideoMate T100
Druhý účastník testu je od firmy Compro, typ VideoMate T100. Jde o nejnižší typ tohoto výrobce, což se bohužel projevuje i na jeho provedení. Ale nepředbíhejme.
Test DVB-T PCI: Compro VideoMate T100
Balení je opět ukázkové a nelze mu cokoliv vytknout.Uvnitř je k nalezení DVB-T karta, malý dálkový ovladač, čidlo dálkového ovladače, CD se software a návod na instalaci.Začněme dálkovým ovladačem, který je stejný jako výrobce dodává k přenosným USB přijímačům. To je překvapivé, protože zaměření této karty je určitě někde jinde. Komfort ovládání se tím dost snižuje.Šetření se projevuje i na samotné kartě. Ta používá silikonový jednočipový tuner, který ale není zakrytován. Na zadním panelu je konektor pro připojení antény (pěkně vystrčený oproti tuneru od AVerMedia) a také miniDIN konektor pro připojení externího vstupu. V balení ale nenajdeme žádný kablík ani redukci na kompozitní vstup. Můj první dojem byl, že se prostě někde ztratil, což se u zápůjček může stát, ale po hledání na stránkách výrobce a ohlasech jiných uživatelů je zřejmé, že to tak prostě je.Koncepce karty je podobná jako u předchozího modelu. Srdcem karty je čip SAA7130, což je pouze nižší typ ze stejné řady a řekněme i logičtější volbou. Demodulátor je rovněž stejný, typ MT352, tentokrát ale nese logo Zarlinku.Tuner je typ QT1010 od firmy Quantek. Již z předchozího testu ale víme, že má tento typ horší citlivost.Ovladače karty jsou BDA, takže fungují i s jinými programy než dodávanými. To samé platí o analogové části - klasické WDM ovladače.

Dodávaný software na CD jsou ComproDTV 2 a ComproDVD, které jsou stejné jako u USB přijímačů popisovaných v minulém testu. Proto je přeskočíme a přejdeme k novince, kterou lze stáhnout z webu výrobce - ComproDTV 3, testovaná verze má označení build 3026.012307.

Tato verze má zcela jiný vzhled, jak můžete vidět na obrázku. Je potemnělý a na první pohled vypadá ponuře, zakrátko si na něj ale člověk zvykne a dokonce se mu vzhled začne líbit. Panel a video okno lze uzamknout k sobě malým tlačítkem nahoře.Po najetí na spodní okraj panelu se objeví přídavný panel s funkčními tlačítky, vyvolávajícími různé funkce programu, které si popíšeme níže. Systém objevení tohoto panelu jsem ale příliš nepochopil, protože se objevuje opravdu záhadně. Zřejmě toto bude muset výrobce ještě dopilovat. Někdy se panel objeví a někdy ne, resp. někdy se objeví avšak většinou ne.To samé platí i o horním panelu, který se objevuje, resp. má objevit, po najetí na horní část okna. Zde je displej s číslem stanice a dalšími praktickými informacemi.Při přepínání programu se objeví na OSD název vysílaného programu a následujícího programu. Vše s perfektní diakritikou (viz první obrázek).

Čeština je perfektní i u okna EPG. To má stejný vzhled jako u předchozí verze aplikace, lze odtud přidávat program do plánovače.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Nahrávat lze do MPEGu, je zde ale možnost nahrát i celý multiplex nebo pouze zvuk vysílaného programu. Plánování je možné jak jednorázové, tak opakované po dnech nebo dnech v týdnu. Po ukončení nahrávání je možné počítač vypnout nebo uspat.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Při ukládání snímků se tyto přidají do seznamu, který je ukazuje přehledně pomocí náhledů v samostatném okně, kde je možnost jejich exportu (JPG nebo BMP) nebo mazání.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Teletext je zobrazován v samostatném okně a češtinu zvládá jen napůl. Většina malých písmen jsou v pořádku, některá jsou ale zobrazena špatně (např. ž, ů nebo ň), velká písmena jsou bez diakritiky. Program umožňuje uložit všechny teletextové stránky do souboru a později je otevřít.Další funkcí programu je zobrazení více programů z jednoho multiplexu najednou. Lze otevřít v podstatě libovolné množství oken, každé z nich má samostatná tlačítka pro přepínání programů. To samé lze i jako Picture-in-Picture, tedy malé okno uvnitř velkého.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Pojďme zpět k nastavení. Ladění stanic i celé nastavení zůstalo oproti předchozí verzi beze změn. Naladění stanic je nabídnuto hned po prvním spuštění. Automatické vyhledání stanic funguje bez problémů, program nalezl všechny stanice a v seznamu jim přiřadil jména. Jejich pořadí je pak možné měnit pouhým přetažením myší. Seznam lze omezit i na oblíbené položky.Druhá záložka umožní nastavit parametry obrazu a také zvuku, nastavit duální vysílání ze sterea ale nelze.Třetí a čtvrtá záložka nastavuje parametry nahrávání (adresář a typ - program stream, transport streamu nebo pouze zvuk) a timeshiftu (maximální doba a adresář).

Pátá záložka nastavuje chování programu - OSD, ukládání snímků do JPEG nebo nekomprimovaného formátu BMP, poměr stran okna a poměr stran displeje. Poslední je pro vybrání video zařízení a zařízení pro přehrávání zvuku a také mixer zvukové karty, zde jsou také informace o DirectShow filtrech, které program používá.Compro odvedl na třetí verzi software dobrou práci, došlo opět k dalším vylepšením, nový je také vzhled. Vhodné by bylo ale přesunout teletext a EPG do okna k videu pro komfortnější ovládání dálkovým ovladačem. Takto se omezí použití DO pouze na sledování TV popř. rychlé nahrání programu. Bohužel na hardware výrobce značně šetřil, především použitý dálkový ovladač je nelogickou volbou a absence redukce pro kompozitní vstup je také nepochopitelné. Proto lze určitě doporučit spíše vyšší typy tohoto výrobce, které těmito nectnostmi netrpí.


Příjemný software
Horší tuner s nižší citlivostí
Možnost nahrát celý transport
stream
Dálkový ovladač
Absence kabelové redukce
Ikona Odkaz na databázi
Čeština u teletextu
Orientační prodejní cena: 1350,- Kč s DPH

Za zapůjčení přijímače děkujeme firmě ALFA COMPUTER CZ