www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Samsung UE65F9000: 4K v plné kráse?

Samsung UE65F9000: 4K v plné kráse?
, , recenze
Fenomén UHD resp. 4K dorazil i do naší kotliny. Přinášíme Vám tak odbornou recenzi 4K televize, a to v podání Samsung UE65F9000. Pozor na to, že po tomto 65" drobečkovi budete toužit nejen letošní Vánoce.reklama

Struktura displeje


Samsung v poslední době s oblibou nasazuje PSA panely do všech svých televizí. Tato samozřejmě není výjimka a makrofotografie to dokazuje.


Samsung UE65F9000 PSA pixel structure

PSA struktura obrazovky Samsung UE65F9000


Jen připomenu, že PSA struktura vychází z tradiční MVA. Obsahuje dvě oddělené buňky, kdy každá z nich je ovládána samostatně. Spodní obdélníková část (rozdělena do 4 domén) zhasíná jako první. Až po snížení jasu pixelu pod cca 30 % dochází ke zhasínání vrchní čtvercové části.


Teplota bílého bodu


V OSD menu si můžete volit teplotu barev pěkně detailně, a tak není problém si ji nastavit téměř přesně k 6500 K. Výchozí nastavení je samozřejmě o poznání studenější, ale to je již obecná vlastnost snad všech televizí. Potěšující je ovšem fakt, že změna barev při změně jasu je téměř nulová, resp. pro oko neviditelná.


Panasonic TX-L42ET60E závislost teploty bílé na jasu


Velmi příjemně překvapilo rozložení barev po ploše monitoru.


Panasonic TX-L42ET60E rozložení teploty bíléTesty barev


Nejprve se očekávalo, že gamut 4K televizí bude prakticky shodný s Adobe RGB a tím by konečně posunul barevné spektrum filmového průmyslu do jiných dimenzí. Postupem času se však ukázalo, že 4K nezahrnuje Adobe RGB, ale drží se při zemi s sRGB. A dnešní televize to potvrzuje na celé čáře. Prakticky přesně pokrývá gamut sRGB. Je škoda, že formát 4K nepřinese žádnou změnu. Nejvíce si mnou ruce výrobci, kteří nemusí řešit fakt, že u HD či SD signálu musí zapnout sRGB a u 4K přepnout do Adobe RGB. Elektronika tak nemusí tolik řešit barvy a navíc podsvětlovací diody mohou být podstatně levnější.


Panasonic TX-L42ET60E gamut CIE 1931


Panasonic TX-L42ET60E gamut CIE 1976


Gamut bychom měli za sebou a můžeme se podívat na barevné podání, resp. barevnou odchylku.


Panasonic TX-L42ET60E dE Kino režim

"Kino režim" (vypnuté funkce
dynamického kontrastu a doostření obrazu)


Velmi příjemně překvapila barevná odchylka, která se pohybuje kolem ΔE2000=1,88. A to v režimu Přirozený a s vypnutými funkcemi jako jsou doostření obrazu, odstraňování artefaktů MPEG apod.


Panasonic TX-L42ET60E dE KinoPanasonic TX-L42ET60E dE v OSD menu

Barvy seřízené v OSD menu televize


Po kalibraci přes ICC profil, což byla asi jediná možnost, jak dosáhnout lepších výsledků, se barvy samozřejmě podstatně zlepší. U televize to však asi málokdo bude vůbec provádět. Průměrná odchylka ΔE2000=1,1 patří k tomu lepšímu.

Celkově lze považovat dnešní televizi Samsung za barevně více než dobrou. Navíc díky 4K rozlišení jsou filtry pro odstranění artefaktů MPEG komprese a doostření obrazu opravdu použitelné. Je to dáno tím, že televize má na odstranění chyb v kompresi daleko více prostoru a může vytvořit hladší gradient. Právě toto pokládám za jednu z podstatných výhod 4K televizí. Obraz vypadá o něco přirozeněji a posunul se zase o kousek blíže k plazmě, která má barvy o něco živější a hladší. 

Nejnovější články
Toshiba prodala divizi televizorů čínskému HiSense Toshiba prodala divizi televizorů čínskému HiSense
Toshiba pokračuje v ořezávání své společnosti a zbavuje se divize Visual Solutions, která se zabývá také televizory. Novým vlastníkem je čínský výrobce HiSense, ale zatím není jasné, zda značku Toshiba zachová.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Amazon chce Prime Video zdarma, ale s reklamami Amazon chce Prime Video zdarma, ale s reklamami
Služba Amazon Prime Video by v budoucnu mohla mít bezplatnou verzi, která by obsahovala reklamy. Amazon navíc jedná také s filmovými studii či televizními stanicemi, takže by neměla být nouze o obsah třetích stran.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Vimeo začíná podporovat videa v HDR, brzy přidá 8K Vimeo začíná podporovat videa v HDR, brzy přidá 8K
Vimeo oznámilo, že začíná podporovat videa s vysokým dynamickým rozsahem, která si zatím mohou vychutnat třeba majitelé vybraných zařízení od Applu. Služba reaguje také na zvyšující se rozlišení, brzy proto umožní nahrát až 8K videa.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Amazon Fire TV Stick Basic Edition je určena pro mezinárodní trhy Amazon Fire TV Stick Basic Edition je určena pro mezinárodní trhy
Amazon oznámil Fire TV Stick Basic Edition, která míří na více než stovku světových trhů. Divákovi umožňuje proměnit televizor v multimediální centrum se snadným přístupem k obsahu od Amazonu.
13.11.2017, aktualita, Jáchym Šlik
Beoplay M3: levnější bezdrátový reproduktor Beoplay M3: levnější bezdrátový reproduktor
Bang & Olufsen rozšiřuje svou nabídku domácích bezdrátových reproduktorů o model Beoplay M3, který je o polovinu levnější než Beoplay M5. I přes elegantní design a malé rozměry nabízí kvalitní zvukový zážitek a řadu doplňkových funkcí.
13.11.2017, aktualita, Jáchym Šlik