www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Samsung UE65F9000: 4K v plné kráse?

Samsung UE65F9000: 4K v plné kráse?
, , recenze
Fenomén UHD resp. 4K dorazil i do naší kotliny. Přinášíme Vám tak odbornou recenzi 4K televize, a to v podání Samsung UE65F9000. Pozor na to, že po tomto 65" drobečkovi budete toužit nejen letošní Vánoce.reklama

Struktura displejeSamsung v poslední době s oblibou nasazuje PSA panely do všech svých televizí. Tato samozřejmě není výjimka a makrofotografie to dokazuje.


Samsung UE65F9000 PSA pixel structure

PSA struktura obrazovky Samsung UE65F9000


Jen připomenu, že PSA struktura vychází z tradiční MVA. Obsahuje dvě oddělené buňky, kdy každá z nich je ovládána samostatně. Spodní obdélníková část (rozdělena do 4 domén) zhasíná jako první. Až po snížení jasu pixelu pod cca 30 % dochází ke zhasínání vrchní čtvercové části.


Teplota bílého boduV OSD menu si můžete volit teplotu barev pěkně detailně, a tak není problém si ji nastavit téměř přesně k 6500 K. Výchozí nastavení je samozřejmě o poznání studenější, ale to je již obecná vlastnost snad všech televizí. Potěšující je ovšem fakt, že změna barev při změně jasu je téměř nulová, resp. pro oko neviditelná.


Panasonic TX-L42ET60E závislost teploty bílé na jasu


Velmi příjemně překvapilo rozložení barev po ploše monitoru.


Panasonic TX-L42ET60E rozložení teploty bíléTesty barevNejprve se očekávalo, že gamut 4K televizí bude prakticky shodný s Adobe RGB a tím by konečně posunul barevné spektrum filmového průmyslu do jiných dimenzí. Postupem času se však ukázalo, že 4K nezahrnuje Adobe RGB, ale drží se při zemi s sRGB. A dnešní televize to potvrzuje na celé čáře. Prakticky přesně pokrývá gamut sRGB. Je škoda, že formát 4K nepřinese žádnou změnu. Nejvíce si mnou ruce výrobci, kteří nemusí řešit fakt, že u HD či SD signálu musí zapnout sRGB a u 4K přepnout do Adobe RGB. Elektronika tak nemusí tolik řešit barvy a navíc podsvětlovací diody mohou být podstatně levnější.


Panasonic TX-L42ET60E gamut CIE 1931


Panasonic TX-L42ET60E gamut CIE 1976


Gamut bychom měli za sebou a můžeme se podívat na barevné podání, resp. barevnou odchylku.


Panasonic TX-L42ET60E dE Kino režim

"Kino režim" (vypnuté funkce
dynamického kontrastu a doostření obrazu)


Velmi příjemně překvapila barevná odchylka, která se pohybuje kolem ΔE2000=1,88. A to v režimu Přirozený a s vypnutými funkcemi jako jsou doostření obrazu, odstraňování artefaktů MPEG apod.


Panasonic TX-L42ET60E dE KinoPanasonic TX-L42ET60E dE v OSD menu

Barvy seřízené v OSD menu televize


Po kalibraci přes ICC profil, což byla asi jediná možnost, jak dosáhnout lepších výsledků, se barvy samozřejmě podstatně zlepší. U televize to však asi málokdo bude vůbec provádět. Průměrná odchylka ΔE2000=1,1 patří k tomu lepšímu.

Celkově lze považovat dnešní televizi Samsung za barevně více než dobrou. Navíc díky 4K rozlišení jsou filtry pro odstranění artefaktů MPEG komprese a doostření obrazu opravdu použitelné. Je to dáno tím, že televize má na odstranění chyb v kompresi daleko více prostoru a může vytvořit hladší gradient. Právě toto pokládám za jednu z podstatných výhod 4K televizí. Obraz vypadá o něco přirozeněji a posunul se zase o kousek blíže k plazmě, která má barvy o něco živější a hladší.

Samsung UE65F9000
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nejnovější články
Xiaomi Mi TV 4A: nadupané televizory za přijatelné ceny Xiaomi Mi TV 4A: nadupané televizory za přijatelné ceny
Xiaomi oznámilo modelovou řadu Mi TV 4A, která zahrnuje televizory s velmi atraktivním poměrem ceny a výbavy. Vyšší zástupci přitom nabídnou velmi solidní výbavu zahrnující 4K rozlišení nebo podporu dvou HDR formátů. Problémem bude i tentokrát dostupnost…
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
LG zveřejnilo britské ceny svých OLED TV pro rok 2017 LG zveřejnilo britské ceny svých OLED TV pro rok 2017
V případě cen letošních OLED televizorů značky LG jsme dosud měli k dispozici pouze částky pro americký trh. Tento týden jsme se ovšem dozvěděli ceny platné na britském trhu, od kterých je to už jen kousek k českým cenám.
25.3.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Samsung M9500: druhý prohnutý UHD Blu-ray přehrávač zná svou cenu Samsung M9500: druhý prohnutý UHD Blu-ray přehrávač zná svou cenu
Na veletrhu CES 2017 představený Ultra HD Blu-ray přehrávač od Samsungu dostal cenu, za kterou se bude prodávat na americkém trhu. Novinka se proti předchůdci chlubí podporou bezdrátových sluchátek či streamováním videa z Blu-ray disku na smartphone.
25.3.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Beoncam: 360° kamera v podobě hodinek Beoncam: 360° kamera v podobě hodinek
Na serveru Indiegogo se objevil další netradiční projekt, který navíc dostal požadovanou finanční podporu od lidí. Beoncam je kamera v podobě hodinek, která zvládne pořizovat 360stupňová videa.
20.3.2017,  aktualita, Jáchym Šlik
Televize z roku 2016 dostanou podporu HLG HDR, slíbil Philips Televize z roku 2016 dostanou podporu HLG HDR, slíbil Philips
Mezi výrobce, kteří na svých televizorech podporují HDR standard Hybrid Log Gamma, zkráceně HLG, se připojil Philips. Zatímco letošní modely disponují touto funkcí už v základu, loňské ji dostanou formou softwarové aktualizace.
16.3.2017,  aktualita, Jáchym Šlik