Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Samsung HMX-U20: kamarád do kapsy 2

, , recenze
Samsung HMX-U20: kamarád do kapsy 2
Miniaturní kamerka od Samsungu s označením HMX-U20 je pokračovatelem recenzovaného modelu HMX-U10, který nabídl na své rozměry a cenu velmi slušné vlastnosti, za něž se vysloužil ocenění TREFA. Nová verze má být ještě lepší, a tak se snad máme na co těšit.
Samsung HMX-U20: kamarád do kapsy 2
Kapitoly článku:
Kamera Samsung HMX-U20 je pokračovatelem modelu HMX-U10, který již ani nefiguruje na stránkách firmy. Největším přínosem nového modelu je bezesporu trojnásobný optický zoom, protože původní model neměl zoom žádný. Druhou výhodou je využití rozhraní HDMI, které u HMX-U10 nebylo. Jinak oba modely vypadají na pohled i dle specifikací velmi podobně, i když u nového modelu je méně funkcí, což znamená, že téměř vše bylo ponecháno na automatice.Předchozí model také obsahoval vedle časosběrného záznamu i funkci zpomaleného záznamu a nastavit jsme si mohli funkci WindCut Plus (větrný filtr), což zde neplatí. Přijdeme také o to málo scénických režimů, takže je zřejmé, že s HMX-U20 budeme natáčet pouze stylem namířit a stisknout spoušť.Kamerka se dodává v malé bílé krabici, kde je za přepážkou oddělena od příslušenství. K nám dorazila verze Samsung HMX-U20RP/EDC v růžové metalíze, k dispozici má být i černá, stříbrná a modrá verze.


Příslušenství


V příslušenství se setkáme se vším podstatným kromě kabelu HDMI (který se ale standardně nedodává ani v jiných případech) a pouzdra. Alespoň malý měkký váček se zatahovatelným poutkem by se hodil.


- klikněte pro zvětšení -

Pro dobíjení kamery nám bude sloužit malý adaptér do sítě se zvláštní koncovkou a výkonem 7,5 W (5 V/1,5 A). Pro dobití kamery může sloužit i USB port, ale počítejme s tím, že ten obvykle dodá v porovnání s adaptérem jen asi třetinu energie, což se promítne v délce dobíjení.

Dále nechybí 4,8Watthodinová baterie Li-ion IA-BH130LB, u níž výrobce udává asi 100minutovou výdrž, pak rozepnuté feritové toroidní jádro pro odrušení, poutko pro zajištění kamery připevněním k zápěstí a nakonec A/V kabel (kompozitní video + 2 audio kanály).


Software


Intelli Studio na CD nenalezneme stejně jako u dříve testovaných kamer Samsung, který se rozhodl integrovat jej do samotné HMX-U20. Poté, co připojíme kameru k počítači pomocí USB, se objeví v systému virtuální CD mechanika, kde je software připraven ke spuštění. Předtím ale musíme použití tohoto softwaru povolit v nastavení videokamery. Intelli-Studio slouží pro správu ukládaného multimediálního obsahu, jenž vyniká jednoduchým uživatelským prostředím. Ten je rozdělen na 3 základní části - knihovnu, editaci a sdílení obsahu.


- klikněte pro zvětšení -

První část je pouze jakýsi průzkumník zaznamenaných fotografií a videí, v nemž si je můžeme spravovat, přesunovat a především prohlížet. Nahoře je možnost pomocí jezdce si průběžně měnit velikost náhledů a také filtrovat, zda se mají zobrazit pouze fotografie, pouze videa, nebo obojí. Nakonec lze třídit zobrazování pomocí názvu, velikosti, data a rozlišení. Primární rozdělení zachycených dat se však děje pomocí adresářů pojmenovaných podle roku, měsíce a dne záznamu. Jeho hlavní okno je rozděleno na 2 části - nahoře se ukazují filmy a fotografie uložené v PC a dole ty dosud uložené v kameře. Pomocí šipek si je můžeme přesouvat oběma směry.


- klikněte pro zvětšení -

Editace obsahu již dovoluje podstatně více a hodí se především pro úpravu videí. Přidat si můžeme různé filmové efekty jako šum, zoom, zpomalení, atp. Záložka Fine Tuning zase obsahuje úpravu jasu, kontrastu a sytosti barev, klipy můžeme dále spojovat s použitím různých přechodů, mezi něž rozhodně nepatří jen prolnutí. Dále lze do videa vložit prázdné snímky libovolné barvy, animovaný text a také zvuky. K tomu všemu pak slouží známá časová osa, kde jsou patrné jednotlivé video a zvukové stopy a je také jasné, že je zapotřebí konverze videa.

Poslední možností je sdílení našeho obsahu. Zde si můžeme naše videa a fotky jednoduchým způsobem uploadovat na servery YouTube, Flickr, nebo je poslat e-mailem. Jiné možnosti zde nejsou a přitom by se hodila třeba ještě podpora FTP. Na druhou stranu klienta FTP má dnes kde co.


Samsung HMX-U20RP/EDC
Snímač
Obrazový snímačCMOS 1/2,3 palce
Rozlišení snímače7,8 mil. efektivních pixelů
Objektiv
Typ objektivuObjektiv Samsung
Optický zoom / digitální zoom3násobný optický zoom
ClonaF=3,5 - 6,8
Ohnisková vzdálenost5,1 - 15,3 mm
Průměr filtru-
Krytka objektivupouze skleněná
Funkce kamery
Stabilizátor obrazune
Minimální osvětlení-
Vyvážení bílépouze automatické
Scénický režim (AE)automatický (při nastavení Smart Auto)
Zostřeníne
Časosběrný záznamano
Video svítilnane
Stroboskopický bleskne
Větrný filtrne
LCD displej
LCD displej2palcový barevný LCD, 154 000 pixelů
Poměr stran obrazu4:3
Hledáčekne
Záznamová média
Médium 1slot pro SD/SDHC
Médium 2-
Záznamový formát
VideoH.264
AudioAAC
FotografieJPEG
Rozlišení
Video Full HD (1920 × 1080/25p)
HD (1280 x 720/50p a 25 p)
SD (NTSC: 720 × 480, PAL: 720 × 576/50p)
FotografieSuper Fine - 10 Mpix (3648 × 2736)
8 Mpix (3264 × 2448)
6 Mpix (3328 × 1872)
5 Mpix (2592 × 1944)
3 Mpix (2048 × 1536)
2 Mpix (1920 × 1080)
Doba záznamu (dle výrobce pro 8GB paměť)
Full HD (1920 × 1080/25p)50 min
HD (1280 × 720/50p)70 min
HD (1280 × 720/25p)99 min
SD (PAL: 720 × 576/50p)128 min
Rozhraní
USBano
IEEE 1394ne
Kompozitníano
S-Videone
Komponentní videone
mini HDMIano
Externí mikrofonne
Baterie
TypLi-ion - model IA-BH130LB
Kapacita4,8 Wh při 3,7 V
Doba nabíjení-
Výdrž (dle výrobce)100 minut
Příslušenství
Dálkový ovladačne
Ochranný obal / pouzdrone
AV kabelano
Komponentní kabelne
Kabel HDMIne
USB kabelne (je vestavěný v kameře)
Kolébkane
Záznamové médiumne
SoftwareIntelli-Studio 2.0 (integrované)
Rozměry (š × v × h)15,6 × 52,5 × 104 mm
Hmotnost111 gramů s baterií

Kompatibilní OS: Windows 7, XP SP2, Vista 32 (včetně 64bitových verzí)