Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Premiérový střih videa: Adobe Premiere Elements 7

, , recenze
Premiérový střih videa: Adobe Premiere Elements 7
Adobe se vždy raději zajímalo o profesionální "střihače", ale jak se rozrůstá zájem o domácí zpracování videa, tak se rozhodla nenechat tento segment ležet ladem. Využilo zavedeného jména Premiere a s dodatkem Elements 7 se snaží oslovit široké spektrum zákazníků.
Premiérový střih videa: Adobe Premiere Elements 7
Kapitoly článku:
Na Premiere Elements jsem se velmi těšil, protože jsem čekal něco podobného, jako udělal Sony s Vegas Studiem, tedy v podstatě jen okleštěnou verzi o nějaké (pro domácího uživatele nedůležité) funkce. Zpočátku jsem byl trochu zklamán, protože to tak není, a Premiere Elements lze srovnávat spíše s Pinnacle Studiem nebo Corel VideoStudiem. To ale samozřejmě není na závadu, je to jen otázka požadavků zákazníka.

Do mých rukou nakonec dorazilo společné balení Premiere Elements 7 a Photoshop Elements 7, což je výhodné nejen cenově, ale i prakticky. Upravovat fotografie se dnes určitě hodí každému. Papírová krabice je docela velká (velikost listu papíru A4), uvnitř je ještě jedna kartonová, která obsahuje veškeré příslušenství.


Balení Premiere Elements a Photoshop Elements

Konkrétně jsou to dva disky, jeden s Premiere Elements a druhý s Photoshop Elements, ale zabalené v klasickém DVD-Video obalu (na obrázku vpravo nahoře). Je zde také velký návod na používání Using Adobe Premiere Elements 7 v angličtině (je i na disku v elektronické podobě v PDF), krátký návod na Premiere Elements a Photoshop Elements a informace o registraci.


Obsah balení

Oba disky jsou ve společném obalu, Premiere Elements používá DVD disk a Photoshop Elements je na CD.


Návod na Premiere Elements a instalační disky

My se dále budeme věnovat pouze Premiere Elements 7, protože Photoshop Elements přesahuje rámec tohoto serveru. Po instalaci zabere samotný Premiere Elements 7 na disku 4,3 GB, z toho DVD Templates mají 2,4 GB a Movie Themes 1,1 GB, samotný program zabírá přibližně 750 MB.

DVD Templates a Movie Themes jsou soubory různých tematických okruhů, skládajících se většinou z MPG videa, MP3 nahrávek a obrázků ve formátu Photoshopu PSD, které lze použít pro naši tvorbu. Většina je ve standardním rozlišení, část je v HD rozlišení, respektive v HDV rozlišení, protože mají rozlišení 1440x1080 bodů.

Požadavky na systém jsou v podstatě shodné jako u plného Premiere, tedy procesor s podporou SSE2 instrukcí, pro práci s SD rozlišením minimálně 1,8 GHz a pro HDV a Blu-ray alespoň 3 GHz a pro AVCHD je vyžadován dvoujádrový procesor. Nepočítejte tedy, že si program nainstalujete na straší počítač.

Požadavek na paměť je sice jen 512 MB pro SD, ale pro HD už 2 GB, to ale platí pro Windows XP, pokud pojedete na Vistách, tak minimální požadavek je 1 GB.

Software zvládne import mnoha formátů, od "malých" ASF, WMA, WMV, 3GP, SWF až po AVI, MOV, DV, MPEG, H.264, AVCHD, HDV, MOD a TOD (z kamer JVC Everio) a různé typy obrázků. Exportovat ale nedokáže všechny, nelze například vytvářet AVCHD, MOD a TOD, neumí rovněž SWF, ale umí FLV. Je prostě udělán na tvorbu optických disků a různých internetových video formátů. Pro podporu MOV a 3GP vyžaduje instalaci Apple Quicktime.