www.tvfreak.cz
>
>
>

Philips 55POS9002/12: je OLED to nejlepší na trhu TV?

Philips 55POS9002/12: je OLED to nejlepší na trhu TV?
, , recenze
OLED není žádnou novinkou, ale pozvolna se začíná prodávat za rozumnější ceny. Do redakce jsme proto pozvali zástupce od společnosti Philips. Je barevné podání opravdu tak úchvatné, jak si všichni slibovali? Je OLED tím nejlepším na trhu? 
K oblíbeným
reklama

Vybalujeme a nastavujeme


Už jsem zmínil, že OLED je prozatím limitován nabídkou panelů, na druhou stranu není 55" model od Philipsu žádný trpaslík. Tenká konstrukce obrazovky sice poměrně značně snižuje hmotnost, ale stále ji v jednom člověku vybalíte poměrně komplikovaně. Rozhodně je lepší si pro prvotní instalaci přivolat někoho na pomoc.
 

Jelikož se uvnitř televizoru ukrývá lehce upravená platforma Android TV, jsou úvodní kroky vesměs shodné s testovanou Sony KD-49XD8305. Rozdíly jsou v drobných detailech, například v úvodu musíte spárovat ovladač podržením klávesy. Prakticky nikdy se ale nechytí na první pokus, takže si připravte menší dávku trpělivosti.
 

Další úskalí vás čeká při propojení telefonu či tabletu, neboť operační systém musí být v tu chvíli připojen k internetu a pokud hodláte využít Wi-Fi, pak je dokonale zmaten. Musíte zvolit variantu "Ne" (nemám telefon), protože varianta "Ano" zkrátka nefunguje. Nepomáhá ani připojení k Wi-Fi a vrácení se zpět.
 

V této chvíli se také netradičně podíváme na televizní ovladač, který sice obsahuje QWERTY klávesnici, ale jeho sladění se systémem není úplně intuitivní. Abych byl konkrétní, tak klávesy "OK" na přední "televizní" straně a "OK" na té druhé fungují odlišně. Ta první reaguje na virtuální klávesnici (například slovníkové nápovědy), druhá naopak okamžitě potvrzuje systémové nabídky.
 
 

Nahrávání a přehrávání pořadů


Úvodní nastavení televizních kanálů je otázkou několika okamžiků, jen je potřeba se probít asi 6-7 potvrzovacími obrazovkami. Věřím, že by celý proces šel upravit na automatický a manuální režim, aby si v případě automatiky televizor "osahal" své vstupy a sám vše zařídil.
 

Nároky moderních televizorů rostou a zatímco minule vyžadovala Sony Bravia pro svou funkčnost alespoň 160GB disk, Philips si rovnou řekne o 250GB. Pokud do televizoru vložíte menší disk, nebude nahrávání fungovat vůbec. Pokud tedy plánujete nahrávání pořadů, rovnou si pořiďte externí disk.
 
 

Operační systém


Philips jede na vlně Android TV a upravil jen několik málo nabídek a úvodních nastavení. Díky tomu se dostáváte k relativně odladěnému uživatelskému prostředí s bohatou nabídkou aplikací. Komu nevyhovují ty základní, může si snadno stáhnout jakékoliv jiné.
 

Televizních platforem již na trhu není tolik jako kdysi a Android TV rozhodně patří k těm povedenějším. Nicméně i zde se přes snahu Google nedaří držet krok s aktuální verzí.
Televizor v nejnovější aktualizaci nabízí Android TV 6.0.1, konkurenční Sony však pozvolna nasazuje verzi 7.0 Nougat.
 

Při testech operačního systému se také poprvé dostávám k plné interakci s dálkovým ovladačem a opakovaně narážím na jistou míru nesladěnosti s operačním systémem. Rozdílné funkce klávesy "OK" na obou stranách ovladače jsme si již popsali a nyní se přidává i softwarová klávesnice, která se místy aktivuje i při zadávání přes hardwarovou na ovladači a zakryje vám značnou část obsahu na obrazovce.

V průběhu testování mi asi nejvíce dala zabrat aplikace YouTube, která při hledání nejprve pouštěla hlasové vyhledání a přepnutí do vyhledávacího pole vyžadovalo hodně trpělivosti, následovala již zmíněná softwarová klávesnice. Nicméně ke konci testování dorazila aktualizace a YouTube již nyní funguje o poznání lépe.

reklama
Nejnovější články
LG DVLED TV: až 8K rozlišení s 325" (825,5cm) úhlopříčkou LG DVLED TV: až 8K rozlišení s 325" (825,5cm) úhlopříčkou
LG představilo nové televize s technologií DVLED (Direct View LED). Nabízí se v rozlišeních 2K, 4K a 8K, poměrech stran 16:9 i 32:9. Úhlopříčky mohou mít 108" až 325" u klasického poměru, s tím nejširším se končí dokonce až na 393".
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TCL X92 a X92 Pro s displeji Mini LED a 8K rozlišením TCL X92 a X92 Pro s displeji Mini LED a 8K rozlišením
Společnost TCL připravila dva nové modely televizí. Jde o X92 Series Pro OD Zero Mini LED 8K a X92 Series Mini LED 8K. Jak už naznačují jména, mají vysoké rozlišení 8K a technologii Mini LED.
13.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
JVC představilo laserové 8K projektory DLA-NZ7 až NZ9 JVC představilo laserové 8K projektory DLA-NZ7 až NZ9
Společnost JVC před měsícem oznámila, že uvede 8K projektory. Nyní se oficiálně představují a zvládnou 8K při 60p nebo dokonce 4K při 120p. Vysokého rozlišení dosahují díky technologii 8K/e-shift(X).
8.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
Xiaomi vévodí čínskému trhu s OLED TV, má více než 50% podíl Xiaomi vévodí čínskému trhu s OLED TV, má více než 50% podíl
Xiaomi je jedničkou na čínském trhu s televizemi, které mají OLED panel. Prozatím stále minoritní technologie vystrkuje růžky a v podání Xiaomi velmi úspěšně. Firma má více než 50% podíl na trhu s OLED TV.
5.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
Philips představuje nové televize OLED+936 a OLED+986 Philips představuje nové televize OLED+936 a OLED+986
V nabídce televizí společnosti Philips se objevily dva nové modely s obrazovkou typu OLED. Jde o varianty OLED+936 a OLED+986. Nové panely mají zvýšit jas až o 20 % a chybět nebude ani funkce Ambilight.
1.9.2021, aktualita, Milan Šurkala