Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic SDR-SW21: i pro potápěče

14.10.2009, Jan Vítek, recenze
Dnes testovaná videokamera Panasonic je poněkud speciální, ovšem ne zrovna technickými vymoženostmi. SDR-SW21 totiž není určena pro běžné použití, ale pro aktivní uživatele, kteří se k ní nebudou vždy chovat v rukavičkách.
Kapitoly článku:
Panasonic SDR-SW21 totiž nabízí vodotěsnost a odolnost proti nárazům i prachu. Měli bychom se tedy dočkat zvláště kvalitního zpracování, ale už ne výborných technických specifikací, protože jde o kameru se standardním rozlišením, které má k Full HD daleko. Ovšem to není alfou a omegou všech videokamer; důležité jsou i ostatní aspekty, jako kvalita optiky, možnosti nastavení, ergonomie, atp. A my si to nyní pěkně shrneme v jedné recenzi.



Kamera přichází v klasickém balení s modrým designem, kde je umístěna bok po boku s veškerým příslušenství v netkaném ochranném váčku. Nepřišla ovšem jako zcela nová, tak snad nic nebude chybět. Jisté je, že navíc zde byl otisk prstu na optice od nějakého nenechavce.



K dispozici má Panasonic tři různě barevné verze - stříbrnou SDR-SW21EP-S, zelenou SDR-SW21EP-G a dnes testovanou oranžovou SDR-SW21EP-D. Všechny tři mají přestát ponor i do slané vody až do hloubky 2 metry (dle IEC60529 IPX8), náraz při upuštění z výšky až 1,2 metru (dle MIL-STD-810F METHOD 516.5 SHOCK) a neměl by jim vadit prach (dle IEC60529 IP5X), Nyní se zaměříme jako obvykle právě na příslušenství.


Příslušenství


Setkáme se zde s podrobnými tištěnými manuály v češtině, angličtině, polštině a maďarštině, dále s informacemi o bezpečném použití i v dalších jazycích a samzořejmě také s optickým diskem, kde je software VideoCam Suite 2.0.



Napájecí adaptér tu má odnímatelnou šňůru pro 220 V a samotný dodává 5 V a 1,6 A, takže celkem 8 W. Pak to je komponentní kabel se stereo zvukem a speciálním konektorem do kamery a vedle něj také klasický USB kabel.

Nakonec můžeme zmínit poutko, na jehož konci máme jasně oranžový plovák, díky němuž kameru neutopíme a také malý kartáček na očištění záklopek konektorů a pozice baterie s SD čtečkou.


Software


Aplikace VideoCam Suite 2.0 je tedy na přiloženém CD, ovšem zklamání přinese již fakt, že při pokusu o její instalaci na 64bitové OS Windows 7 zahlásí chybu, že tento systém není podporován a prostě skončí. Na systému Windows Vista Home Premium SP1 32bit je již vše v pořádku.


- klikněte pro zvětšení -

Po instalaci na nás vykoukne základní menu, v němž si můžeme vybrat, zda chceme data z připojené videokamery importovat do počítače, či rovnou vytvořit DVD, editovat je, popřípadě přehrát na PC. Vybereme si třeba import, ovšem předtím musíme kameru otevřít a zvolit si PC/REKORDÉR (další volby jsou WEB REŽIM a PictBridge) a importovat obrázky. Kamera se pak chová pro systém jako zařízení Mass Storage. Posléze se dostaneme do hlavní obrazovky, kde se zobrazí náhledy fotografií nebo videí. Zvolit si můžeme jejich větší velikost, nebo pouze seznam/detaily. Mezi fotografiemi a videi se lze přepnout pomocí tlačítek nad náhledy.


- klikněte pro zvětšení -

Vpravo jsou pak cesty k uloženým datům a zcela nahoře ikonky s různými akcemi. Celé okno je tedy přehledné a uživatel bude jistě hned vědět, co má jak spáchat. Dovoleno mu je přehrávat zaznamenaný obsah, editovat videa (popřípadě obrázky), tedy stříhat, řadit za sebe, přidávat titulky, apod. Výsledek můžeme ihned vypálit na optický disk nebo poslat na YouTube a pak je nám dovoleno zachytit statický obrázek z video scény a také hledat tu pravou podle klíčového slova (v titulku nebo v komentářích) i podle data záznamu, respektive jeho rozmezí.

Jde tedy o aplikaci určenou pro běžné uživatele, kteří se v ní jistě neztratí. Ti náročnější se budou muset poohlédnout někde jinde.

Panasonic SDR-SW21EP-D
Snímač
Obrazový snímač 1/6" CCD
Rozlišení snímače 800 000 pixelů
Objektiv
Typ objektivu firemní (Panasonic)
Optický zoom / digitální zoom 10x / 700x
Clona F1,8 - 2,4
Ohnisková vzdálenost f = 2,3 - 23 mm
Průměr filtru -
Krytka objektivu není, pouze ochranné sklo
Funkce kamery
Stabilizátor obrazu elektronický E.I.S.
Minimální osvětlení 6 lux (při 1/25 s), 2 lux (režim Nočního snímání)
Vyvážení bílé auto, manuální vyvážení, vnitřní osvětlení, venkovní osvětlení, pod vodou (s IR senzorem)
Scénický režim (AE) sport, portrét, nízké osvětlení, bodové osvětlení, přesvětlené scény
Zostření ne
Zpomalený záznam ne
Video svítilna ne
Stroboskopický blesk ne
Větrný filtr ano
LCD displej
LCD displej 2,7palcový, 123 200 pixelů
Poměr stran obrazu 16:9
Hledáček ne
Záznamová média
Médium 1 slot pro SD/SDHC karty
Médium 2 -
Záznamový formát
Video MPEG 2
Audio Ikona Odkaz na databázi
Fotografie JPEG
Rozlišení
Video DVD - 704 x 576 pixelů
Fotografie 640 x 480
Doba záznamu (dle výrobce pro 32GB kartu)
XP cca 10 Mbps 6:40
SP cca 5 Mbps 13:20
LP cca 2,5 Mbps 26:40
Rozhraní
USB ano
IEEE 1394 ne
Kompozitní ano
S-Video ne
Komponentní video ne
mini HDMI ne
Externí mikrofon ne
Baterie
Typ Li-Ion VW-VBJ10
Kapacita 940 mAh (3,4 Wh) při 3,6 V
Doba nabíjení -
Výdrž (dle výrobce) -
Příslušenství
Dálkový ovladač ne
Ochranný obal / pouzdro ne
AV kabel ano (multikonektor)
Komponentní kabel ne
Kabel HDMI ne
USB kabel ano
Kolébka ne
Záznamové médium ne
Software VideoCam Suite 2.0
Rozměry (š × v × h) 117 x 68 x 35 mm
Hmotnost 238 g bez baterie a karty

To by bylo pro první kapitolu vše a nyní se zaměříme na provedení kamery a její funkce.