Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Neovo TV Tuner Box TV-02

, , recenze
Neovo se zaměřuje primárně na výrobu LCD monitorů, avšak dodává k nim i poměrně široký sortiment doplňků - od čistě mechanických součástek jako jsou držáky monitorů přes reproduktory až po TV tunery, které dokáží změnit obyčejný LCD displej na TV přijímač. Podívejme se na novinku v jejich sortimentu, TV Tuner Box TV-02.
Jedná se o malý stolní přístroj, který převádí video signál nebo TV signál na analogový signál pro monitor. Hned první dojem při vybalování je veskrze kladný. V úhledné krabici v černé barvě, za jejíž design by se nemuselo stydět nejnovější Porsche, je vše stejně úhledně zabaleno. Vnitřek je vypolstrován molitanem a celý obsah do něj perfektně zapadá, všechny součásti kromě video kabelů jsou pečlivě zabaleny v elektrostatických pytlících.Po vybalení uvnitř nalezneme TV Tuner Box, stojánek, dálkový ovladač s bateriemi, napájecí zdroj, kabel pro připojení k monitoru délky 80cm (lepší by byl delší a také tlustější - má přibližně poloviční průměr oproti standardním dodávaným u monitorů), stejně dlouhý audio kabel s jacky 3,5mm na obou koncích, kabelovou redukci z S-video a YPbPr a návod k použití v pěti jazycích, čeština ale chybí.TV tuner můžeme postavit do přiloženého stojánku, který má protiskluzovou úpravu a je také vzhledem ke své velikosti docela těžký, takže zajišťuje přístroji výbornou stabilitu proti převrhnutí. Pokud ho použijete, vypadá to velmi pěkně a efektně, trošku pak ale celkový dojem ruší kabely, které po připojení trčí do prostoru, všechny kabely ale vedou dozadu, takže to nevadí. Dálkový ovladač má zaoblené rohy, jinak s tvary neexperimentuje. Nejvíce upoutají ovládací šipky s klávesou menu ve spodní části, tato tlačítka jsou mírně vyvýšená a díky své větší velikosti se dobře ovládají. Trošku nezvyklé je, že při pohybu v menu se potvrzuje šipkou doprava místo středového tlačítka nebo nějakého tlačítka OK, prostřední tlačítko pak slouží pro přesun v menu o hierarchii výše nebo opuštění menu. Některá tlačítka jsou navíc a u tohoto přístroje nemají žádnou funkci.TV tuner má na jedné hraně ovládací prvky a na druhé konektory, jinak je ale tvarem symetrický. Jedna strana nese velký nápis výrobce a druhá má pouze nálepku s typem a na této straně jsou také čtyři gumové nožky pro postavení "naplocho". Nezvyklé ale je, že popisy konektorů, vylisované do plastu, jsou na spodní straně, takže při postavení na gumové nožky tyto nápisy nejsou vidět. Že by soudruzi z NDR někde udělali chybu?

Přední část přístroje obsahuje šest tlačítek, zleva dvě pro přepínání programů, dvě pro změnu hlasitosti, jedno pro změnu zdroje videa a jedno pro zapnutí/vypnutí. Nechybí zde ani konektor jack 3.5mm pro připojení sluchátek. Úplně vlevo je čidlo dálkového ovládaní a hned vedle modrá dioda indikující zapnutí přístroje. Šedá plocha kolem tlačítek je pouze papírová postříbřená nálepka, jsem opravdu zvědavý, jak dlouho vydrží čistá a neporušená.
Pojďme se podívat na konektory. Na obrázku je schválně přístroj vzhůru nohama, aby bylo vidět popisy konektorů. V této poloze je úplně vlevo miniDIN-8 konektor pro redukci z S-video a YPbPr signálu (nezkoušel jsem ho použít, protože nemám žádný zdroj) a hned vedle tři cinche pro vstup kompositního videa a stereo zvuku. Následují konektory D-sub, první vstupní pro připojení počítače a druhý pro připojení monitoru. Hned vedle je anténní vstup, vpravo jsou konektory jack 3.5mm pro vstup a výstup zvuku a připojení napájení.Přístroj je možné zapojit pomocí D-sub konektorů mezi monitor a počítač, přepínat mezi připojením monitoru nebo TV (o tom více později). To samé platí pro zvuk, přístroj lze zapojit mezi počítač a zesilovač, je ale samozřejmě možné zapojit zvukový výstup do vstupu zvukové karty počítače.

Otevřeme-li kryt, nalezneme jednu desku s plošnými spoji, která je osazena tak z poloviny. Vpravo vedle tuneru je spínaný napájecí zdroj, který z externího zdroje vyrábí požadovaná napětí pro všechny obvody. Tuner je od Philipse typ FQ1216ME/I H-3, stejný typ, jaký je například na USB TV tuneru Pinnacle PCTV Deluxe. Kvalita obrazu je výborná, signál není zarušen a citlivost a pásmová strmost je také dobrá.
K digitalizaci signálu je použit obvod SAA7118E od firmy Philips. Jako vstup zvládne nejen kompositní a S-video signál, ale i YPbPr a RGB, který není v tomto zařízení využit. Má i digitální vstup např. pro MPEG dekodéry, ale tato možnost není rovněž použita. Obvod je určen přímo pro mixování videa na image portu VGA karet, všechny ostatní vlastnosti se shodují s celou řadou obvodů SAA711x.

O převod na signál pro monitory se stará speciální obvod AV3003B, žádné bližší podrobnosti o něm jsem ale nenalezl. K přepínání signálu ze vstupu D-sub na výstup nebo z AV3003B je osazen Quickswitch od IDT QS3384Q. Zde udělali soudruzi v návrhu opět nějakou chybku, kterou museli napravovat drátovou propojkou, jak je vidět na obrázku.

O řízení celého zařízení stará jednočipový mikrokontrolér SM5964 od firmy SyncMOS. Je to kopie známého obvodu 8052 s 64kB paměti FLASH.
Do vstupu TV tuneru je zapojena ještě malá "prodlužovačka" či redukce, která vyvede konektor ven z krytu. Je tam pouze zasunuta a příliš tam nedrží, pokud budete vytahovat kabel z tohoto konektoru, máte velkou šanci, že vytáhnete kabel včetně této redukce.TV tuner je pouze mono a na desce není žádný jiný dekodér stereo zvuku. Musíme se tedy spokojit s mono zvukem, který je čistý, ale postrádá hlubší kmitočty.

Po prvním zapojení se po zapnutí objeví menu s výběrem lokace. Ta je důležitá kvůli volbě zvukové normy. Ta je totiž přepínaná pouze pomocí volby státu a ne jinak. Pro Českou republiku je nastavena norma D/K a při této volbě budete mít zvuk pouze u českých programů ČT, Nova a Prima, všechny ostatní, které vysílají v normě B/G, budou bez zvuku. Pokud vyberete jiný stát, který má nastaveno B/G (např. Slovinsko), budete mít zvuk u všech jiných programů, ale u českých ne. V přiloženém návodu je seznam zemí a jejich zvukových norem. To bych řekl je největší problém tohoto zařízení.
Hlavní menu obsahuje čtyři položky - zdroj videa, ruční jemné dolaďování, hledání stanic a rozšířené menu. Prohledávání stanic je prováděno podle přednastavených kanálů pro příslušný stát nebo přes všechny frekvence. S hledáním nejsou žádné problémy, při hledání přes přednastavené kanály nenašel všechny stanice, ale při prohledávání přes všechny frekvence našel všechny. Jak již bylo řečeno, ne všechny stanice jsou se zvukem.Rozšířené menu umožňuje zvolit tovární nastavení...... dále lze přiřadit vyhledané stanice do oblíbených a libovolně je řadit, nastavování je poněkud nekomfortní, ale vzhledem k tomu, že tuto činnost budete provádět pouze jednou, tak se to nechá přežít. Další položkou je změna země, o které jsem s už zmiňovali...... dále lze nastavit pozici menu na obrazovce, může být kdekoliv, standardně je v levém horním rohu......lze zvolit i rozlišení, které se použije pro zobrazování, maximální použitelné je 1280x1024....poslední položkou je nastavení jazyka menu, čeština ale bohužel chybí.

Stisknutím tlačítka Preview na dálkovém ovladači se zobrazí náhled dvanácti programů, uprostřed je obraz právě zvoleného programu, je to originální a komfortní.
Pokud tuner připojíte mezi počítač a monitor, můžete tlačítkem na dálkovém ovladači přepínat mezi zobrazením videa nebo počítače. Pokud zvolíte počítač, můžete dále zobrazit video v okně přes obraz z grafické karty (Picture In Picture), druhým stisknutím tlačítka pro PiP se stane okénko videa průhledné. Poloha může být libovolná, ale velikost je fixní, video je ohraničeno zeleným rámečkem. Na obrazovce se jinak ovládá menu stejně jako při zobrazení videa přes celou obrazovku. Je nutné poznamenat, že tento mód je dostupný pouze tehdy, pokud je obnovovací frekvence grafické karty nastavena na 60Hz nebo 75Hz, u rozlišení 1280x1024 pouze u 60Hz. To jsou typické hodnoty pro LCD monitory, takže u nich to nebude problém, ale u klasických CRT monitorů to již být problém může.Při zobrazování videa dochází k odstranění prokládání - deinterlace. Použita je metoda 3D-motion adaptive deinterlace, který hledá pohyb objektů v obraze. Tyto informace pak používá k odstranění prokládání. Ve výsledku je to velice podobné metodě Blend, ale ne doslova, pohybující objekty za sebou jakoby táhnou rozmazanou šmouhu. Existují lepší metody, ale na druhou stranu je to daleko lepší než prokládaný roztřepený obraz. Sice fotografie LCD monitoru není příliš ideální pro nějaké posouzení kvality obrazu, přesto zde jeden snímek uvádím, je zachycení při švenkování kamery. Je na něm zřetelně vidět princip práce algoritmu pro odstranění prokládání - všimněte si duchů obrazu (např. u krtečka).

Pokud někdo nevlastní televizor nebo na něj nemá místo, určitě mu doplňkový tuner jako je tento přijde vhod. Neovo uvedlo na trh solidní zařízení, které má ale pro našince jednu důležitou vadu - nedokáže přijímat stanice v B/G i D/K zvukových normách zároveň. Pokud přepnete na jiný stát s jinou zvukovou normou, přepíše se i tabulka kanálů a ztratíte všechny naladěné stanice. Je to závažná vada, která tento jinak skvělý tuner pro naše podmínky značně znevýhodňuje. Jinak disponuje výborným obrazem, dobrým vzhledem i zpracováním (pomineme-li drátovou propojku na plošném spoji).

Na našem trhu je ještě podobné zařízení od firmy AverMedia s názvem AVerTV Box. Jeho hardwarové řešení je téměř identické, jak je to s podporou zvukových norem ale nevím. Existují dvě verze, AVerTV Box 5 je mono a je vlastnostmi identické s tunerem od Neovo, AVerTV Box 9 je stereo s podporou A2 i NICAM.

KladyZápory
+ dobré zpracování
+ dobrý obraz
+ podpora rozlišení až 1280x1024
- podpora obou zvukových norem najednou

Tato recenze byla provedena ve spolupráci se serverem pctuning.