Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie  |   Svět mobilně

NEC NP600S: XGA 3LCD projektor

, , recenze
Není mnoho výrobců, kteří mají v nabídce i projektory s krátkou projekční vzdáleností „short throw“, zato NEC má v nabídce rovnou čtyři. My se v této recenzi blíže podíváme na model NEC NP600S, 3LCD projektor s XGA rozlišením.
Kapitoly článku:
  1. NEC NP600S: XGA 3LCD projektor
  2. Menu
  3. Zkušenosti a závěr

Zkušenosti


Nejvíce limitujícím faktorem při práci s NEC NP600S je absence optického zoomu, promítat je tak možné pouze od 90 cm až po 167 cm od plátna.

Menu NEC je opravdu obsáhlé, je vybaveno vším, co budete potřebovat. Od volby barvy plátna, změny barev až třeba po lichoběžníkovou korekci. Ta je v manuální i automatické podobě, musíte se však obejít bez horizontální lichoběžníkové korekce obrazu. Horizontální lichoběžníkové korekce upravuje obraz v případě, že projektor nestojí rovně vůči horizontu (zemi). U projektorů tato situace nastává poměrně zřídka, problém je většinou s umístěním projektoru do výšky a v takovém případě problémy řeší vertikální lichoběžníková korekce.

Vyzkoušel jsem funkci ovládání projektoru přes D-Sub a tato funkce funguje skvěle. Do počítače si nainstalujete software NEC Virtual Remote Tool, propojíte analogovým D-Sub mini konektorem počítač s projektorem a můžete projektor ovládat bez nutnosti dálkového ovládání nebo bez přímého přístupu k projektoru. Aplikace má dva módy. V prvním se tváří jako dálkové ovládání a umožňuje tak všechny jeho funkce, tedy od zapnutí až po vstup do menu projektoru. Ve druhém módu je počet funkcí omezen na základní funkce: vypnutí obrazu, zamrznutí obrazu, výběr zdroje signálu a vypnutí/zapnutí projektoru. Projektor reaguje na příkazy poměrně svižně, i když o něco pomaleji než s použitím klasického ovládání.


Zjednodušený mód


Plně funkční mód

Pro ovládání projektoru pomocí RJ-45 je třeba použít aplikaci PC Control Utility Pro. Aplikace umožňuje správu většího počtu projektorů, připojit se na email a provádět předem dané úkoly v určitý čas a den. Obě aplikace lze nainstalovat na PC bez projektoru, před koupí tak můžete možnosti programů projít.Obraz projektoru je typický pro 3LCD technologii. Pro hlavní kategorii, promítání firemních či vzdělávacích prezentací, je projektor vybaven výborně. Obraz je ostrý a dá se velmi snadno korigovat pomocí menu. Na filmy, což je u tohoto projektoru spíše doplňková funkce, se hodí méně. V porovnání s DLP projektory jako filmový projektor příliš neobstojí, tmavé barvy jsou horší než u DLP technologie. Nevýhodou také může být silně viditelná mřížka LCD displejů.

Hlučnost je na plný výkon lampy poměrně vysoká.

Velikost obrazu je přibližně 180 cm ze vzdálenosti 1 m. Z maximálních 166,5 cm potom 279,4 cm.


CenaCena projektoru s DPH
24 158 Kč
Cena lampy s DPH
4 200 Kč
Cena lampy / cena přístroje
17,4%
Udávaná výdrž lampy
3000
Cena za 1 hodinu
1,4 Kč
Udávaná výdrž lampy ECO
4000
Cena za 1 hodinu ECO
1,05 Kč


Závěr
NEC NP600S nemá příliš konkurence. ST projektory má v nabídce pouze několik firem a většina z nich jsou projektory s nízkým rozlišením. Z vlastní stáje bych doporučil spíše NEC NP500WS. NEC NP500WS má vyšší 720p rozlišení a slabší lampu, ale světelnost tím dle specifikací neutrpěla.

NEC NP600S je dobrý ST projektor pro mobilní prezentace. Chcete-li jej používat doma na sledování filmů, sáhněte raději po NEC NP500WS.


Levný provoz
Nemá optický zoom
Short throw
Viditelná mřížka LCD
Cena v době testování: cca 24 200 Kč s DPHStále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu NEC NP600S poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>Za zapůjčení projektoru NEC NP600S děkujeme firmě NEC

Za zapůjčení projekčního plátna Da-Lite děkujeme distributorovi pro ČR, společnosti Image CZ
---------------------------------- English translation of the conclusion ----------------------------------

NEC NP600S is one of the few short throw projectors on market. Unlike most of short throw projectors NEC short throw series features also HD projectors. Unfortunately NEC NP600S is not one of these otherwise this product would be a great buy. I’d recommend buying NEC NP500WS instead of NP600S. Not only NP500WS costs the same but is also widescreen and HD.

NEC NP600S is a good ST projector but NEC NP500WS is a better choice.


Low running costs
Lack of optical zoom
Short throw
Screendoor effect
Final price 24 200 CZK
reklama
reklama