Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

MSI TV@nywhere

, , recenze
Jelikož jsem si chtěl pořídit moderní televizní kartu, která by byla vhodná pro záznam videa, začal jsem se trochu informovat.
1. Úvod

Sháněl jsem kartu za rozumnou cenu, která by měla tuner citlivý na signál, umožňovala záznam jak do MPEGu, tak do avi (volitelný video kodek) do rozlišení 768*576 (plný PAL) a umožňovala i alternativní software. Bohužel situace na našem trhu není taková, aby se mi podařilo podobnou kartu sehnat. Musel jsem tedy přistoupit na kompromis. Rozhodoval jsem se mezi K-World TV878Rf PRO mpeg1/2 capture (conexant 878) a Genius Video Wonder PRO III (tuner LG + Philips SAA713x - tuším). Jelikož první podporuje s defaultním softem nahrávání do mpeg1/2 i avi (nevím, zda je volitelný kodek) v plném PALu (na rozdíl od většiny ostatních, které končí u 720, 704 nebo 640), vybral jsem si tuto. Dodavatel mi ji ale během čtyř týdnů nebyl schopen ani zaslat, ani podat vysvětlení, proč tomu tak je, takže jsem se rozhodl poohlédnout se někde jinde. Zaujala mě karta MSI TV@nywhere, která disponuje plně digitálním tunerem (jako např. AIW 8500 DV) a novým dekodérem conexant 881. Bohužel na českém internetu jsem nenašel recenzi, která by se jí zaobírala a zahraniční recenze se zabývaly spíš technickými specifikacemi. Rozhodl jsem se, že ji koupím.


2. Specifikace

Audio/video dekodérConexant CX23881-27
TunerSilicon Tuner (výrobce Silicon Image ???)
Line Inexternal stereo jack
Line Outexternal stereo jack
S-VHS Inexternal
Composite Inexternal
Další vstupyVstup přijímače dálkového ovládání
Vstup pro TV kabel
AD převodník10bit
Další funkceTrue 2D comb filtr
MPEG4 link
Teletext
Time-Shifting
PožadavkyPentium II a lepší (krabice uvádí CPU 600MHz a výš - vlastníte Pentium II na šestistech? :-)
Grafika podporující alespoň 640*480
64 MB RAM
Win 98, Me, 2k, XP
CD ROM 2x a rychlejší (pro instalační CD, krabice uvádí 6x a rychlejší)
Tato karta, dle specifikací výrobce, využívá 10bitový AD (analogově-digitální) převodník (848 a 878 jsou 8bitové a philips SAA713x tuším 9bitové). Mělo by to znamenat lepší zpracování barev oproti starším čipům. V praxi tento způsob karta využívá pouze pokud máte grafiku či jinou m-mediální kartu (např. mpeg2 enkodér), která s těmito barvami umí zacházet (Parhelia, Radeon 9500 a vyšší, GeForce FX a vyšší :-), jinak je signál převáděn 8mi bitově a to bohužel i při záznamu. Pro separaci Y/C signálu karta používá comb filtr, který narozdíl od běžných „luma notch & chroma comb" pracuje bezztrátově, takže výsledkem má být lepší obraz.


3. Instalace a hardware

Rozměrná pěkně barevná krabice obsahuje samotnou kartu, která je poměrně malých rozměrů, stereo kabel, s-video kabel, dálkové ovládání (velmi malé a velmi lehké) s IR přijímačem, CD s ovladači a softwarem, anglicky psaný manuál a jednu samolepku „MSI Multimedia" - třeba na case.

Před samotnou instalací je třeba nastavit normu přijímaného signálu dvěma jumpery. V manuálu jsou popsána čísla konektorů, které mají být spojeny, chybí poznámka, že kartu máte mít otočenou sběrnicí k sobě. Nepříjemným se může stát konektor (resp. úchyt pro něj) pro vstup TV kabelu, který není umístěn příliš šťastně a brání instalaci karty do slotu. Pokud máte case, který má pro čela karet pouze výřezy, budete pravděpodobně proklínat designéra, který úchyt tak blbě umístil. Po použití hrubého násilí se mi ale podařilo kartu dostat do slotu (je-li vám hrubé násilí cizí, budete muset vytahat karty ze slotů, odšroubovat motherboard, socketnout kartu, přišroubovat MB a vrátit karty tam, kde byly. Zbývá propojení audio out - audio in, našroubovat konektor na úchyt a zapojit kabel.

Po startu počítače jsem nainstaloval ovladače včetně nejnovějších záplat, GDI black gold teletext a hlavní aplikaci InterVideo MSI PVS - WinDVR. Ovladače fungují poměrně korektně, při instalaci nebyl problém. Teletext funguje taky korektně, musíte však mít v MSI PVS nastavené normy a vyladěné kanály, teletext je schopen běžet zároveň s TV playerem a podporuje i češtinu. Zatím vše vypadalo téměř ideálně, z čehož mě ale velmi rychle vyvedla samotná a nejdůležitější aplikace MSI PVS.
  1. po nastavení republiky a formátu PAL D to celkem běží, ale jen do prvního restartu aplikace, kterážto při dalším zapnutí přepne normu na SECAM D; pokud pustíte nahrávání, přepne se též norma na SECAM a ze záznamu nic není. Provizorním řešením by teoreticky mohlo být nastavení jiné země, která používá PAL D - vyzkoušel jsem všechny vypsané v příručce, program ale PAL D nenastavil ani u jedné (že by normy nefungovaly i v zahraničí?)
  2. aplikace umí pouze 3 rozlišení a ta ještě nejsou vhodná pro PAL (ale pro NTSC): 240*180, 320*240, 640*480, z čehož vyplývají následující problémy
  3. aby z 576 pixelů výšky PALu vyšlo 480, které aplikace zobrazuje, je nutné tuto výšku nějak zredukovat; aby toho nebylo dost, provádí to tím způsobem, že zkrátka vynechá zhruba každý pátý řádek, což obrazu na kráse mnoho nepřidá (vypadá dost zborceně - viz obrázky); co se týče vodorovné redukce, tak tam již zlomy nejsou, je pravděpodobně použit nějaký filtr, který není příliš kvalitní, takže v obrazu vytváří lehké svislé moire
  4. specifikace uvádí možnost záznamu do MPEG1/2/4, v praxi funguje MPEG2 - pokud nastavíte MPEG1, tak aplikace stejně kóduje do MPEG2 a MPEG4 je zastoupen jen formátem asf, není možno si vybrat vlastní kodek; možnosti střihu a editovatelnosti asf jsou nulové, takže použitelný je jen MPEG2; můžete si vybrat rozlišení (výběr je již větší, ale 768*576 či 384*288 mezi nimi nenajdete), nastavit bitrate, framerate; zvuk jde nahrávat jen ve formátu MPEG1 layer 2, frekvence a bitrate jsou volitelné; bohužel samotný záznam videa není možné realizovat z již zmíněného bezdůvodného přepínání na SECAM.
  5. ani ovládání programu není příliš praktické, např. pro přepnutí z fullscreenu do okna je zapotřebí min. 3 krát kliknout (opravdu intuitivní ovládání)
  6. co se týče kalibrace obrazu, pak položky brightness, saturation, hue a contrast zdaleka nedostačují a ani nefungují příliš korektně - např. kontrast spíše zesvětluje či ztmavuje, namísto aby měnil samotnou kontrastnost
  7. další překvapení vás čeká při samotném ukončení aplikace, ještě několik vteřin po jejím vypnutí je totiž střídavě slyšet a neslyšet zvuk, než je úplně umlčen, občas je slyšet i lupnutí, přestože je program vůbec neběží.


Možná jsem na něco zapomněl - tohle jsou jen ty bugy a problémy, které jsem během cca půldne používání programu zaznamenal. Měl-li bych shrnout vlastnosti tohoto softwaru, pak je to ten nejhorší, s jakým jsem se setkal. (zde mám na mysli MSI PVS, ne teletext a ovladače)


4. Schopnosti hardwaru

Jsou samozřejmě mnohem širší, než jak je využívá software. Začnu tunerem. Je výrazně citlivější než Temic 4006 použitý na TV Wonderu (ten jsem používal až dosud na stejně anténě). Používám anténní přípojku v paneláku, nemám kabelovku, takže bohužel nemohu posoudit selektivitu. Citlivost je tedy dobrá, nezaznamenal jsem výrazný šum, je slabé svislé moire, jehož původ je, domnívám se, v nekvalitním resize filtru softwaru. Jinak obraz vypadá velmi pěkně, hlavně co se týče zpracování barev, vypadají velmi přirozeně. Vytkl bych snad jen nízkou ostrost obrazu (zhruba jako u TV Wonderu), je však možné, že je to opět problém přehrávače (někde jsem četl, že je možné ostrost kalibrovat, a že defaultně je nastavena na nejnižší hodnotu, tzn. na nejméně ostrý - víte-li o tom něco, nebo jak konkrétně ostrost nastavit, pak mi prosím napište na mail)

Za zmínku stojí S-VHS vstup, při jehož použití je prý velice pěkný a kvalitní obraz (nemohu potvrdit, nevlastním video - kdybych ho vlastnil, nekoupil bych si tuto kartu :-). Podle specifikací výrobce dekodér 881 obsahuje ochranu proti kopírování chráněných médii. Otázkou už je jen, zda je v ovladačích ochrana aktivována.

Ještě ke zvuku. Podle specializací výrobce čip podporuje i stereo, ovšem karta je jen mono, možná se tedy dočkáme i nových ovladačů od Conexantu s aktivovaným stereem. Samotný zvuk je čistý, oproti TV Wonderu má výraznější hloubky a méně výrazné výšky. Zvuk není kolísavý, ani přesycený.

Alternativní software: Bohužel IUVCR ve verzi 4.1, DSCaler 4.01 alpha, ani ATV2000RC1 a FlyDS 14 jsem nebyl schopen zprovoznit k funkčnosti s touto kartou, novější verze některých programů by ale měly nový čip podporovat. Je to škoda, protože jsem nemohl vyzkoušet skutečnou kvalitu obrazu v plném rozlišení.


5. Závěr

Jako obvykle po hardwarové stránce velmi dobrý výrobek, k tomu ale šílený software. V tomto případě je obojí ale umocněno. Zatím není možné nahrávat, jen koukat. Takže pokud chcete kartu plně funkční hned, pak bych doporučil něco založeného na 878 (např. Hercules Smart TV), nebo na Philips SAA713x (Manli TV, Genius Video Wonder III PRO, Asus TV atp.), který je přecijen trochu rozšířenější. Až ale bude k dispozici software kvalit IUVCR podporující čip a tuner, pak tato karta bude výbornou volbou. Pokud víte o softwaru, který s touto kartou funguje, nebo víte o tom, jak výše uvedený s touto kartou zprovoznit, tak mi prosím napište na jiri.soucek@email.cz


6. Dodatek

Kvůli četným reakcím na moji "recenzi" MSI TV@nywhere jsem se rozhodl doplnit ji o pár informací od čtenářů.
  • jako zem si nastavte „Slovenia" (nebo „Belgium") a restartujte počítač
  • v možnostech autoscanu můžete povolit FREE SCAN, najde to třeba i víc stanic
  • po tomto zásahu by měly normy fungovat bez větších problémů a můžete dokonce i nahrávat do MPEG2 !
  • pokud chcete lepší obraz či lepší rozlišení, stáhněte si program DScaler 4.1.5. alpha, který plně (v rámci možností :-) podporuje čipy 88x, tuner této karty a dokonce i kartu jako celek!!! (pozor, program je ve verzi alpha – při použití naplno zatíží procesor, nahrávání je stále ještě ve vývoji)
  • po instalaci programu vyberte tuner MT 2032 a kartu MSI TV@nywhere, a vstup line-in
  • podle čtenářů se selektivitou karty na kabelovce prý nejsou problémy
Po porovnání obrazu této TV karty s TV Wonderem ve stejném programu (DSC) a na anténním signálu, jsem zjistil následovné:
  • @nywhere má mírně lepší ostrost obrazu
  • citlivost tunerů je zhruba stejná, na rozdílných TV stanicích jsou rozdílné výsledky, na těch se silnějším signálem si lépe vede @nywhere, na slabších TV Wonder
  • obraz TV Wonderu je přirozenější
Po zjištění těchto faktů se domnívám, že nemá cenu tuto TV kartu kupovat, jako lepší volba se podle mě jeví kombinace tuneru LG (podle recenzí jsou citlivé a bezproblémové) a dekodéru Philips SAA 713x, který má dobrý obraz. (čistě subjektivní názor)
TV@nywhere jsem bohužel(?) vrátil prodejci (zoufale teď sháním Geniuse Video Wonder PRO III – víte-li, napište!), takže již nebudu recenzi o případné další informace doplňovat. Budete-li ale mít s nějakým nastavením problém, klidně se na mě obraťte a pokud si s tím budu vědět rady, tak vám rád odepíšu. Doufám, že vám výše uvedené tipy alespoň trochu pomohou ke zprovoznění této karty a jejímu bezproblémovému používání.