Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Leadtek WinFast TV2000 XP

, , recenze
Firma Leadtek je známá především svými grafickými kartami, už dlouho se ale věnuje i multimediím - zvukovým kartám a TV kartám. Samostatným TV kartám dává již dlouho jméno WinFast TV a k nám se dlouho nedovážely. Situace se ale loni změnila a tak se i my můžeme podívat jedné kartě na zoubek.
1. Úvod

Touto kartou je WinFast TV2000 XP, která je parametry téměř totožná s jejím předchůdcem WinFast TV2000, liší se především v dodávaném software a podporou Windows XP (WinFast TV2000 je ovšem pod WinXP podporována také). Kartu dostanete zabalenou v úhledné krabici, na které jsou popsány základní parametry karty včetně obrázků software a možnosti použití.
Uvnitř naleznete samotnou kartu, dálkový ovladač včetně baterií, audio kabel pro propojení se zvukovou kartou, redukční kabel z SVHS na kompositový vstup, kablík s čidlem k DO, anténu pro rádio a dva návody - jeden pro instalaci karty do počítače a druhý s instalací a používáním software. Dále objevíte tři CD, na jednom samotnou aplikaci pro ovládání karty a zachytávání a na dalších dvou uLead Cool3D SE a Videostudio 6 SE.

2. Hardware

Samotná karta je jedna z nejjednodušších, co je možné na trhu vidět. Na desce je pouze tuner (pro neznalé ta velká plechová krabička), který v sobě obsahuje i zvukový dekoder systému B/G i D/K i radia, dále video dekodér BT878 a jednočipový mikropočítač EM78P156 od čínské firmy WHWave, což je ekvivalent PIC16C54 od Microchipu. Ten zpracovává povely od dálkového ovladače a dekódované je posílá na GPIO port obvodu BT878 - tedy stejně jako spousta jiných karet. To bych řekl je také hlavní síla této karty, vše je uděláno co nejjednodušeji téměř jako na vývojové kartě od Conexantu (výrobce BT878), takže s ovládáním karty nebude mít problémy většina programů přistupujících k hardwaru přímo.
Přesto si karta zaslouží nějakou kritiku. Především konektory pro obě antény jsou pouze nasazeny na přívod tuneru bez jakéhokoli uchycení a tak se při troše neopatrnosti může stát, že se při vytahování kabelu sesmeknou a zůstanou na něm. Karta nemá až na dva elektrolytické a dva keramické kondenzátory žádné odrušení, takže veškeré rušení z počítače může bez problémů pronikat do tuneru i videodekodéru.

Zvuk leze z karty pouze přes vnější konektor typu jack 3.5mm, takže nelze použít vnitřní propojovací kabel. Ještě se zastavme u seznamu konektorů:

Vstupy:TV anténní vstup
FM anténní vstup (typ F)
SVHS (mini-DIN)
komposit (cinch)
audio (jack 3.5mm)
čidlo DO
Výstupy:audio (jack 3.5mm)

Velmi bych pochválil dodávaný dálkový ovladač, lehký, padne skvěle do ruky, je přehledný včetně barevného rozlišení kláves a celkový vzhled je také více než pěkný.

3. Příjem TV a FM

Citlivost tuneru (Philips) na signál je na úrovni jiných karet, ovšem trpí tedy i stejnými neduhy - k dobrému obrazu potřebujete i dobrý signál. U stanic s menším signálem se začínají v obraze objevovat barevné pruhy, které přičítám na vrub špatného odrušení. Karta si opět neporadila se třemi stanicemi na kanálech vedle sebe, ta na nižším kmitočtu to odnesla tímto způsobem:
Obraz by mohl být také ostřejší. Ovšem abych jen nekritizoval, podobně dopadla karta ATI All In Wonder 128 a AverMedia TV Phone98, pouze ATI TV Wonder je bez ruchů, ovšem obraz má k dokonalosti také daleko (normální TV funguje bez problémů). Tak nevím, jestli se ještě někdy dočkáme kvalitního obrazu v PC, to snad až po příchodu DVB-T.

Zvuk je dobrý, obsahuje dostatek výšek (možná až moc), basy jsou ale velmi měkké a nevýrazné. Bohužel chybí podpora sterea, přestože ovladače tvrdí, že vše hraje stereo, dokonce i bez signálu, na mono pak přepnout nelze. Samozřejmě karta hraje pouze monofonně.

Rádio vhledem k téměř stejnému tuneru jako u jiných karet hraje také velmi pěkně, bohatě postačuje dodávaná anténa.

4. Software

Ovladače karty (pouze WDM pro Windows 98SE, Me, 2000 a XP) i software na CD jsou ty nejnovější jako na internetových stránkách výrobce (což ovšem brzy nemusí být pravda). Velkou pochvalu zaslouží stabilita, program během používání a experimentování ani jednou nespadl.

Ovladače podporují stejné formáty jako referenční od Conexantu, tedy RGB555, RGB24, YUY2, YVU9 a I420, velikost obrazu až 768x576 bodů. Umožňují měnit jas, kontrast a barvy, AGC je neustále zapnuté, i když tvrdí, že je vypnuté. Nepodporují ale správně zachytávání VBI - jakási data z nich lezou, ovšem kde se berou asi nikdo neví. Důsledkem je, že nebude fungovat teletext ani s jinými aplikacemi, které pracují přímo s ovladači, aplikace dodávaná ke kartě teletext vůbec neobsahuje. Řešením je použít program, který přistupuje ke kartě přímo přes svoje ovladače a obsahuje teletext (DScaler, JTV), nebo nainstalovat jiné ovladače (Uskovovi nebo BT8x8) a použít ATV2000.
Aplikace WinFast TV je přehledná, obsahuje vše co je potřeba. Dokáže pracovat v overlay i preview, lze zvolit ze tří rozlišení náhledu, ten největší (s názvem optimal) ale pracuje jen s 640x480, tedy s maximálním rozlišením NTSC videa. Co Vás asi jako první upoutá jsou "blikající a běžící diody" po stranách obrazu, které nemají žádný větší význam a připomínají blikátka na některých levných výrobcích spotřební elektroniky. Stanice lze ladit pouze automaticky a to buď po přednastavených kanálech nebo přes všechny frekvence. Manuální nastavení frekvence nelze provést, takže se mi nepodařilo naladit jednu stanici. Vzhledem k používání jiného software jsem to ani příliš neřešil. Ovládací panel lze shovat, pak se přepínání stanic a hlasitost přesune na okraj obrazového okna, což je šikovně řešené. Program obsahuje i funkci TimeShifting, tedy sledování časově posunutého vysílání, kdy se nahrává právě vysílaný signál a zároveň přehrává signál starší. Další zajímavou funkcí je Picture-in-Picture (PIP), což není shodná funkce jako u TV přijímačů, ale v malém okně lze pustit právě nahraný pořad.

Co není běžné u jiných karet je odstranění prokládání DirectShow filtrem, který pochází z dílny CyberLink. Obraz je proto pěkný bez rušivých zubatic na okraji pohybujících se objektů.

Ovládání rádia je provedeno stejným software, mezi módem TV a FM se přepíná tlačítkem na panelu.

5. Zachytávání

Zachytávat lze do tří formátů - AVI, MPEG a Windows Media Video. Pro AVI je možné zvolit libovolný video i audio kodek v systému. U zvukových kodeků se mi nepodařilo nastavit parametry, to šlo pouze u volby bez komprese, takže jsem s audio kompresorem ani nezkoušel zachytávat.

MPEG kompresor je od firmy CyberLink stejný jako v jejich produktu PowerVCR II, takže nahrávka tomu odpovídá - kvalitní u vyšších datových toků nad 6000kbps, u nižších má tendenci koskatět. Na CD je obsažen i DVD přehrávač WinFast DVD, který pochází pro změnu z dílny Intervidea a je téměř shodný s WinDVD 3.1, jiný je pouze vzhled aplikace (skin).

Aplikace obsahuje i takové "vymoženosti" jako zachytávání do segmentovaných souborů a omezení nahrávky místem na disku či časem.

Užitečný je i plánovač, který umožňuje i uspat počítač. Možnosti nastavení více napoví obrázek:6. Zhodnocení

Uvedená karta spadá do nižší cenové kategorie, svou výbavou se ale může řadit o něco výše. Software je kvalitní, stabilní a umožňuje zachytávat do AVI i MPEG. Příjem stanic odpovídá ostatním TV kartám, tedy hůře než stolní TV, při dobrém signálu ale vcelku uspokojivý, problémy budete mít pouze u kabelové televize s kanály nahuštěnými vedle sebe (podle normy mají mít ale stanice mezi sebou jeden kanál volný). Softwarová výbava je také výborná, když kromě Winfast TV dostanete i Video Studio 6 SE pro stříhání videa a Cool 3D SE pro tvorbu animovaných trojrozměrných titulků.

Pokud tedy potřebujete kartu s dálkovým ovládáním, čipsetem BT878, s kterým funguje většina programů, a nevyžadujete stereo, je tato karta dobrá a volba a dal bych jí přednost před problémovými PV951.

Za zapůjčení karty děkujeme firmě Alzasoft.