www.tvfreak.cz
>
>
>
>

Leadtek WinFast TV2000 XP

, , recenze
Firma Leadtek je známá především svými grafickými kartami, už dlouho se ale věnuje i multimediím - zvukovým kartám a TV kartám. Samostatným TV kartám dává již dlouho jméno WinFast TV a k nám se dlouho nedovážely. Situace se ale loni změnila a tak se i my můžeme podívat jedné kartě na zoubek.
K oblíbeným
reklama
1. Úvod

Touto kartou je WinFast TV2000 XP, která je parametry téměř totožná s jejím předchůdcem WinFast TV2000, liší se především v dodávaném software a podporou Windows XP (WinFast TV2000 je ovšem pod WinXP podporována také). Kartu dostanete zabalenou v úhledné krabici, na které jsou popsány základní parametry karty včetně obrázků software a možnosti použití.
Uvnitř naleznete samotnou kartu, dálkový ovladač včetně baterií, audio kabel pro propojení se zvukovou kartou, redukční kabel z SVHS na kompositový vstup, kablík s čidlem k DO, anténu pro rádio a dva návody - jeden pro instalaci karty do počítače a druhý s instalací a používáním software. Dále objevíte tři CD, na jednom samotnou aplikaci pro ovládání karty a zachytávání a na dalších dvou uLead Cool3D SE a Videostudio 6 SE.

2. Hardware

Samotná karta je jedna z nejjednodušších, co je možné na trhu vidět. Na desce je pouze tuner (pro neznalé ta velká plechová krabička), který v sobě obsahuje i zvukový dekoder systému B/G i D/K i radia, dále video dekodér BT878 a jednočipový mikropočítač EM78P156 od čínské firmy WHWave, což je ekvivalent PIC16C54 od Microchipu. Ten zpracovává povely od dálkového ovladače a dekódované je posílá na GPIO port obvodu BT878 - tedy stejně jako spousta jiných karet. To bych řekl je také hlavní síla této karty, vše je uděláno co nejjednodušeji téměř jako na vývojové kartě od Conexantu (výrobce BT878), takže s ovládáním karty nebude mít problémy většina programů přistupujících k hardwaru přímo.
Přesto si karta zaslouží nějakou kritiku. Především konektory pro obě antény jsou pouze nasazeny na přívod tuneru bez jakéhokoli uchycení a tak se při troše neopatrnosti může stát, že se při vytahování kabelu sesmeknou a zůstanou na něm. Karta nemá až na dva elektrolytické a dva keramické kondenzátory žádné odrušení, takže veškeré rušení z počítače může bez problémů pronikat do tuneru i videodekodéru.

Zvuk leze z karty pouze přes vnější konektor typu jack 3.5mm, takže nelze použít vnitřní propojovací kabel. Ještě se zastavme u seznamu konektorů:

Vstupy:TV anténní vstup
FM anténní vstup (typ F)
SVHS (mini-DIN)
komposit (cinch)
audio (jack 3.5mm)
čidlo DO
Výstupy:audio (jack 3.5mm)

Velmi bych pochválil dodávaný dálkový ovladač, lehký, padne skvěle do ruky, je přehledný včetně barevného rozlišení kláves a celkový vzhled je také více než pěkný.

3. Příjem TV a FM

Citlivost tuneru (Philips) na signál je na úrovni jiných karet, ovšem trpí tedy i stejnými neduhy - k dobrému obrazu potřebujete i dobrý signál. U stanic s menším signálem se začínají v obraze objevovat barevné pruhy, které přičítám na vrub špatného odrušení. Karta si opět neporadila se třemi stanicemi na kanálech vedle sebe, ta na nižším kmitočtu to odnesla tímto způsobem:
Obraz by mohl být také ostřejší. Ovšem abych jen nekritizoval, podobně dopadla karta ATI All In Wonder 128 a AverMedia TV Phone98, pouze ATI TV Wonder je bez ruchů, ovšem obraz má k dokonalosti také daleko (normální TV funguje bez problémů). Tak nevím, jestli se ještě někdy dočkáme kvalitního obrazu v PC, to snad až po příchodu DVB-T.

Zvuk je dobrý, obsahuje dostatek výšek (možná až moc), basy jsou ale velmi měkké a nevýrazné. Bohužel chybí podpora sterea, přestože ovladače tvrdí, že vše hraje stereo, dokonce i bez signálu, na mono pak přepnout nelze. Samozřejmě karta hraje pouze monofonně.

Rádio vhledem k téměř stejnému tuneru jako u jiných karet hraje také velmi pěkně, bohatě postačuje dodávaná anténa.

4. Software

Ovladače karty (pouze WDM pro Windows 98SE, Me, 2000 a XP) i software na CD jsou ty nejnovější jako na internetových stránkách výrobce (což ovšem brzy nemusí být pravda). Velkou pochvalu zaslouží stabilita, program během používání a experimentování ani jednou nespadl.

Ovladače podporují stejné formáty jako referenční od Conexantu, tedy RGB555, RGB24, YUY2, YVU9 a I420, velikost obrazu až 768x576 bodů. Umožňují měnit jas, kontrast a barvy, AGC je neustále zapnuté, i když tvrdí, že je vypnuté. Nepodporují ale správně zachytávání VBI - jakási data z nich lezou, ovšem kde se berou asi nikdo neví. Důsledkem je, že nebude fungovat teletext ani s jinými aplikacemi, které pracují přímo s ovladači, aplikace dodávaná ke kartě teletext vůbec neobsahuje. Řešením je použít program, který přistupuje ke kartě přímo přes svoje ovladače a obsahuje teletext (DScaler, JTV), nebo nainstalovat jiné ovladače (Uskovovi nebo BT8x8) a použít ATV2000.
Aplikace WinFast TV je přehledná, obsahuje vše co je potřeba. Dokáže pracovat v overlay i preview, lze zvolit ze tří rozlišení náhledu, ten největší (s názvem optimal) ale pracuje jen s 640x480, tedy s maximálním rozlišením NTSC videa. Co Vás asi jako první upoutá jsou "blikající a běžící diody" po stranách obrazu, které nemají žádný větší význam a připomínají blikátka na některých levných výrobcích spotřební elektroniky. Stanice lze ladit pouze automaticky a to buď po přednastavených kanálech nebo přes všechny frekvence. Manuální nastavení frekvence nelze provést, takže se mi nepodařilo naladit jednu stanici. Vzhledem k používání jiného software jsem to ani příliš neřešil. Ovládací panel lze shovat, pak se přepínání stanic a hlasitost přesune na okraj obrazového okna, což je šikovně řešené. Program obsahuje i funkci TimeShifting, tedy sledování časově posunutého vysílání, kdy se nahrává právě vysílaný signál a zároveň přehrává signál starší. Další zajímavou funkcí je Picture-in-Picture (PIP), což není shodná funkce jako u TV přijímačů, ale v malém okně lze pustit právě nahraný pořad.

Co není běžné u jiných karet je odstranění prokládání DirectShow filtrem, který pochází z dílny CyberLink. Obraz je proto pěkný bez rušivých zubatic na okraji pohybujících se objektů.

Ovládání rádia je provedeno stejným software, mezi módem TV a FM se přepíná tlačítkem na panelu.

5. Zachytávání

Zachytávat lze do tří formátů - AVI, MPEG a Windows Media Video. Pro AVI je možné zvolit libovolný video i audio kodek v systému. U zvukových kodeků se mi nepodařilo nastavit parametry, to šlo pouze u volby bez komprese, takže jsem s audio kompresorem ani nezkoušel zachytávat.

MPEG kompresor je od firmy CyberLink stejný jako v jejich produktu PowerVCR II, takže nahrávka tomu odpovídá - kvalitní u vyšších datových toků nad 6000kbps, u nižších má tendenci koskatět. Na CD je obsažen i DVD přehrávač WinFast DVD, který pochází pro změnu z dílny Intervidea a je téměř shodný s WinDVD 3.1, jiný je pouze vzhled aplikace (skin).

Aplikace obsahuje i takové "vymoženosti" jako zachytávání do segmentovaných souborů a omezení nahrávky místem na disku či časem.

Užitečný je i plánovač, který umožňuje i uspat počítač. Možnosti nastavení více napoví obrázek:6. Zhodnocení

Uvedená karta spadá do nižší cenové kategorie, svou výbavou se ale může řadit o něco výše. Software je kvalitní, stabilní a umožňuje zachytávat do AVI i MPEG. Příjem stanic odpovídá ostatním TV kartám, tedy hůře než stolní TV, při dobrém signálu ale vcelku uspokojivý, problémy budete mít pouze u kabelové televize s kanály nahuštěnými vedle sebe (podle normy mají mít ale stanice mezi sebou jeden kanál volný). Softwarová výbava je také výborná, když kromě Winfast TV dostanete i Video Studio 6 SE pro stříhání videa a Cool 3D SE pro tvorbu animovaných trojrozměrných titulků.

Pokud tedy potřebujete kartu s dálkovým ovládáním, čipsetem BT878, s kterým funguje většina programů, a nevyžadujete stereo, je tato karta dobrá a volba a dal bych jí přednost před problémovými PV951.

Za zapůjčení karty děkujeme firmě Alzasoft.

reklama
Nejnovější články
Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile
Streamovací služba Netflix možná bude mít ještě širší záběr něž dnes. Poslední události totiž napovídají tomu, že by mohla přijít se systémem streamování her. Zda to bude obdoba Apple Arcade nebo něčeho podobného, to ukáže až čas.
16.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus
Marvelovka Black Widow se Scarlett Johansson se konečně dostala do kin. Nebylo to ale jenom tam. Současně byla uvedena i na streamovací službu Disney Plus, kde zaznamenala velký divácký úspěch.
12.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce
Netflix přivítá letní prázdniny hororovou trilogií Ulice strachu s herci ze Stranger Things, polské mysteriózní krimi Bažina 1997 nebo příběh odehrávající se v době černobylské havárie. Přijde také nová řada reality show Too Hot to Handle.
2.7.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny
Panasonic oznámil nový laserový projektor PT-FRQ50 pro plynulý a detailní obraz. Díky upscalingu umí vytvořit obraz v rozlišení až 4K. S tímto projektorem se ovšem nesetkáte v obývacích, určen je hlavně pro firemní zákazníky.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR
Platforma HBO Max se objevilo ve 39 nových oblastech Latinské Ameriky a Karibiku. Diváci budou mít možnost zvolit i nový mobilní plán s nižší cenou. Do Evropy se náhrada za HBO GO rozšíří později v roce 2021.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik