Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Leadtek WinFast TV USB II Deluxe

5.5.2005, Radek Jahoda, recenze
Firma Leadtek se na oblast domácí zábavy vrhla s velkým nadšením. Výborně si vede při výrobě grafických karet a stejně úspěšná je i s TV kartami. V současné době pokrývají její TV karty široké spektrum trhu, od levných karet až po karty s hardwarovým enkodérem. Nezapomíná ani na externí karty a speciálně ani na externí karty pro majitele notebooků. Právě těm je určen WinFast TV USB II Deluxe, který není jen obyčejný TV tuner, ale i tříportový USB 2.0 Hub.
Jak už je zvykem tohoto výrobce, vše je poctivě zabaleno ve slušivé krabici, která nikoho nenechá na pochybách, co se ukrývá uvnitř. Vše je úhledně uspořádáno do připravených přihrádek, takže uvnitř nic nekvedlá.



Nás bude ale více zajímat, co uvnitř najdeme - a není toho málo. Podíváme-li se na obrázek, malá bílá krabička je "náš" tuner, vlevo od něj najdeme napájecí zdroj, který má univerzální konektor pro zasunutí síťové zástrčky. Dodáván je ale jen náš český typ. Adapter ale podporuje síťové napětí 100-240V/50-60Hz, takže pokud se Vám povede sehnat příslušnou zástrčku, tak ho můžete použít kdekoliv. Pro připojení tuneru je přiložen USB kabel a audio kabel jack-jack, pro příjem rádia slouží teleskopická anténa, k ovládání pak miniaturní dálkový ovladač. Nezapomeňme ani na anglický a český manuál (ten s barevnými deskami) a tři CD se software a ovladači. Nakonec jsem si nechal praktickou brašnu, do které lze uložit tuner včetně ovladače a zdroje, vnitřní prostor je rozdělen přepážkou, pro ovladač se perfektně hodí malá kapsa, zavírání je na suchý zip.



Tuner je dost malý, jeho rozměry jsou přibližně 13x9.5x2.5cm. Kryt je vyroben z plastu bílé matné barvu, na které nejsou vidět otisky prstů, pouze ze tří stran, kde jsou konektory, je matně šedivý. Všechny rohy jsou zaoblené, strany konektorů se svažují mírně dovnitř.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Přední strana obsahuje pouze čidlo dálkového ovládaní.



Na zadní stěně je oranžové tlačítko pro zapnutí nebo vypnutí přístroje (resp. uvedení do pohotovostního stavu). Dále jsou zde anténní konektory jak pro TV, tak i pro rádio, úplně vlevo je malý USB konektor pro připojení k počítači.



Levá strana při pohledu zpředu obsahuje zprava oranžový indikátor zapnutí, který ale nakonec svítí modře, dále jeden USB port pro připojení jiných USB zařízení, audio výstup a vstup (2x jack 3.5mm) a napájecí konektor.



Pravá strana má identický indikátor zapnutí jako levá strana, dále další dva USB porty a video vstupy - kompositní cinch a S-video.



Popisy konektorů jsou umístěny nesmyslně zespodu, takže pokud se chcete ujistit, k čemu příslušný konektor je, musíte přístroj otočit. Toto řešení jsem viděl již u několika jiných zařízení a popravdě nechápu, co k němu výrobce vede. Nejen mně to připadá nesmyslné. Tuner stojí na čtyřech gumových nožkách, které výborně zabraňují klouzání po jakémkoliv povrchu. Zde se nachází také větrací otvory pro chlazení.



Dálkový ovladač je tak trochu zvláštní, nebo řekněme netradiční. Vzhledem k určení přístroje přímo pro notebooky, kdy se počítá s častým přenášením, jsou ale jeho miniaturní rozměry 9x6x0.5cm adekvátní. Napájen je jednou litiovou baterií 3V typu CR2025, tzv. peckou o průměru 2cm. Klávesnice ovladače je membránová, ke stisknutí je potřeba trochu více síly a přesně se strefovat na střed klávesy, lidé s většími prsty s tím mohou mít problémy, někdy je nutné stisknout klávesu vícekrát a mířit s ním směrem ke snímači. Obsaženy jsou pouze nejnutnější klávesy, které jsou nutné pro ovládání přiložené aplikace.



Podívejme se nyní "pod pokličku". Sundáme-li horní kryt, upoutá nás především tuner, který zabírá hodně velkou část plošného spoje. Jde o typ od Philipse FM-1216ME/I. Jelikož jde o typ, který se používá na mnoha jiných kartách, tak lze očekávat podobné vlastnosti. Tím myslím jak jeho přednosti jako je dobrá citlivost, tak i nectnosti - horší kanálová strmost. Jedná se o rušení dvou kanálů vedle sebe, především pak toho na nižší frekvenci tím na vyšší frekvenci. Abych nebyl nařčen, že si vymýšlím), tak přikládám obrázek (ten levý - klepněte na zobrazení celého obrázku), jak se toto rušení projevuje. Konkrétně jde o stanici na frekvenci 140.25MHz, nad ní je stanice na 147.25MHz a nad ní ještě na 154.25MHz. Projevuje se to na první i druhé stejně, ta poslední je bez problémů. Jinak je ale obraz výborný, ostrý (ostrost lze regulovat) a bez rušení, viz druhý obrázek.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Větší čip hned vedle tuneru je zvukový demodulátor TDA9874AH. Ten zvládne všechny světové normy zvuku, typ A2 pak i ve stereu a to jak B/G, tak i D/K, stejně tak samozřejmě i NICAM. BTSC je pak pouze mono. Hned vedle se nachází obvod EM2820 od eMPIA Technology. Jde o interface pro USB 2.0, po kterém posílá přijaté video a audio streamy.



Na této straně si ještě všimněte, jak jsou řešeny indikátory u USB portů. Zelená dioda nesvítí přímo, ale kolmo, její světlo je přenášeno oranžovým plastem ven.



Odkryjeme-li spodní stranu přístroje, uvidíme rozměrný kovový chladič téměř přes celou délku, který je ještě přikrytý plastovou krytkou. Chladič je přilepen na obvody pod ním a sundává se těžko, při troše opatrnosti a hlavně trpělivosti to ale jde. Výrobce musel osadit obě strany desky, aby mohl zmenšit rozměry přístroje na přijatelnou mez, vhodnou pro časté přenášení spolu s notebookem. Škoda jen, že se mu nepodařilo využít pouze napájení z USB, pak by to bylo ideální.



Pod chladičem objevíme konečně digitalizační čip videa (velký obvod uprostřed desky). Je jím opět SAA7114 od Philipse, známý devítibitový převodník, často používaný v různých externích zařízeních k počítačům nebo i samostatných přístrojích. O digitalizaci zvuku se stará dvoukanálový dvacetibitový AC'97 kodek EMP202 od eMPIA Technology. Na obrázku je to ten malý obvod nahoře. Vpravo dole se nachází USB 2.0 hub D720110 od NECa. Zvládne čtyři USB porty, z čehož jeden je využit pro přenos videa a zbylé tři jsou vyvedeny na vnější konektory.




Po nainstalování ovladačů z CD (1.1.922.2 - stejné jako na webu výrobce) se v Device manageru (správci zařízení) objeví v kategorii Imaging devices zařízení WinFast TV USB II Deluxe a v kategorii Sound, Video and game controllers zařízení USB EMP Audio Device. Je zřejmé, že prvně jmenovaný je pro video a druhý pro zvukovou část. Pozor na to, že Windows mají tendenci použít při instalaci pro zvukovou část svůj ovladač, který se hlásí jako USB Audio Device, v této konfiguraci ale zachytávání zvuku nefunguje (aplikace vždy zatuhne, nejen originální, ale jakákoliv). Pokud se tak stane, přeinstalujte ručně tento ovladač z CD. Podle výrobce jde využít zvukovou část pouze pod Windows XP, pod Windows 2000 je nutné použít audio kabel k propojení se zvukovou kartou (Windows 2000 jsem nezkoušel).



Mluvit o software WinFast PVR (aktuální verze 3.0.10.12) snad ani nemá smysl, protože je stejný jako u jiných karet od Leadteku a je tak známý, že je to jako nošení dříví do lesa. Přesto se ale v rychlosti podívejme, jak vypadá, co umí a jaké jsou případné problémy. Jde o kompletní aplikaci pro sledování TV, poslouchání rádia a nahrávání videa. Do systray se přidá prográmek s názvem WinFast Wizard, pomocí kterého lze spouštět jednotlivé aplikace a stará se také o příjem povelů dálkového ovladače.



Vzhled aplikace je známý, ovládání je intuitivní, panelu dominuje velké tlačítko pro zahájení nahrávání. Spodní tlačítka (zleva) slouží pro zahájení timeshiftu, uložení snímku (ozve se zvuk spouště fotoaparátu), otevření video souboru, nastavení programu, tlačítka +/- přepínají programy, předposlední tlačítko přepne na předchozí stanici a poslední pro zapnutí surfování stanicemi.



Displej panelu mění v pravidelných intervalech barvu mezi růžovou, světle modrou a žlutou, stejně tak blikají tři světýlka po stranách obou oken. Nevím, co bylo cílem tohoto chování, působí to impresivně, ale při delším používání to občas přivádí k šílenství. Při přehrávání se změní také tlačítka na panelu, což je velmi praktické, ...



... a obraz z TV tuneru se zobrazuje v malém okně (tuto funkci lze vypnout).



Okno nastavování má stejné okraje jako okno videa. V první záložce se nastavuje zařízení videa (lze jen WinFast) a zařízení zvuku. To může být buď zvuková karta nebo audio zařízení z našeho tuneru. To má fungovat pouze pod Windows XP, ale pokud jsem ho vybral, tak nebylo po zvuku ani památky. Při nahrávání se zvuk sice nahrál, ale do reproduktorů nešel. Musel jsem tedy využít služeb zvukové karty (funguje to někomu?). Zde se nastavuje také profil pro nahrávání, lze nahrávat do MPEG se softwarovou kompresí (používá se enkoder od firmy CyberLink, takže kvalita je adekvátní - velmi dobrá) nebo do AVI s libovolným nainstalovaným kodekem.



Na další záložce lze měnit parametry obrazu a je možné zapnout použití Video Mixing Rendereru 9.



Třetí záložka slouží pro nastavení stanic. Automatické vyhledání sice všechny stanice nenašlo, ale lze snadno změnit frekvenci kanálů, takže to není žádný problém. Stanice lze libovolně uspořádat v seznamu tlačítky vpravo, některé stanice lze označit jako oblíbené a posléze se přepínat pouze mezi nimi. Kanály s aktivními stanicemi jsou označeny "fajfkou".



Poslední záložka slouží pro plánovač, jeho možnosti řekne plně obrázek, výbornou vlastností je možnost po skončení úlohy počítač uspat nebo hibernovat, na další úlohu se pak počítač probudí.



Pokud použijeme nastavení země na Czech republic (PAL B/D), tak lze přepínat mezi zvukovými normami B/G a D/K klávesou A. Toto nastavení se pro všechny stanice zapamatuje i po ukončení programu. U aplikace na CD přepínání zvuku klávesou S přeskakuje přes dva módy a ve skutečnosti tak přepíná pouze dva ze čtyř, většinou jen mono a dual 1, zbylé dva stereo a dual 2 pak přeskakuje. Pokud vyberete položku z menu, tak funguje v pořádku. U novější aplikace z webu výrobce je ale tento problém vyřešen. Při volbě VMR9 a při přepínání módu vybraný mód pouze na obrazovce problikne, je to typické chování, když se nepoužije funkcí vykreslování VMR9, ale kreslí se přímo na obrazovku. Zvukové módy nelze bohužel přepínat dálkovým ovladačem. Pokud přepnete na zobrazení přes celou obrazovku (fullscreen), tak jsou oříznuty okraje videa. Jelikož tuner neumí teletext, tak ho neumí ani software.

Zajímavou vlastností je zachytávání rovnou na CD (jako VideoCD) nebo DVD disky, takže není nutné nejprve ukládat na disk a poté provádět mastering disku. Snímky lze ukládat ve formátech BMP, JPEG, TIFF nebo PNG. Zajímavá je funkce Channel surf, je to obdoba zobrazení více stanic najednou, ale zde se zobrazí pouze prázdná okýnka s číslem a názvem stanice a teprve po najetí myši se v něm zobrazí obraz. Počet zobrazených programů závisí na velikosti okna, minimálně čtyři a maximálně šestnáct. Nesmíme zapomenout ani na kvalitní deinterlace, který je rovněž od CyberLink.


Pro příjem rádia je zde samostatná aplikace WinFast FM, do které se lze přepnout buď přímo z WinFast PVR nebo ji spustit samostatně. Její vzhled je podobný jako u PVR, změnou je řada číselných tlačítek pro volbu přednastavených stanic, v horní části je posuvník pro rychlé ladění a vlevo jsou navíc tlačítka pro přepínání a vyhledávání. Uložit do paměti lze až 10 stanic do tří skupin (tedy celkem 30). Obsah vysílání lze také ukládat, buď nekomprimovaně nebo v kompresi ADPCM do WAV nebo komprimovaně do Windows Media Audio nebo MP3. Zachycené nebo i libovolné jiné zvukové soubory lze samozřejmě i přehrávat.



Okno nastavení WinFast FM je přehledné, zajímavá je možnost ladit i "východní" frekvence od 76MHz. Ještě malá poznámka k nahrávání do MP3. K nahrávání se používá Fraunhoffer kodek, který je nainstalován ve Windows. Normálně je tam pouze okleštěná verze, která umožňuje kompresi pouze do maximální samplovací frekvence 22kHz a bitrate 56kbit/s.



Nezapomeňme ani na další dodávaný software, který rozšiřuje možnosti zpracování videa. Jde o obecně známé programy VideoStudio 8 SE DVD, Cool 3D 3.0 SE a DVD MovieFactory 3.0 SE, vše od firmy Ulead. V současné době jsou již k dispozici novější verze VideoStudio 9 a DVD MovieFactory 4. Popisovat zde tyto programy není ale náplní této recenze.
Už je mým zvykem, nespokojit se pouze s dodávaným software, ale vyzkoušet možnosti a vlastnosti ovladačů ve spojení s alternativním software. Tradičně zkouším především ATV2000, jehož výhodou je stoprocentní kontrola nad tvorbou DirectShow grafu.

Aby vše fungovalo, je nutné správně nastavit parametry - pin ovladačů, velikost videa a enkódování. Na druhé záložce je nutné přidat filtr Leadtek Deinterlace, který provádí jednak odstranění prokládání, pak také odstraní z video streamu časovou informaci. Pokud se to neudělá, video renderer si se zobrazováním ve správný čas neporadí a obraz je trhaný, pokud informaci o času nemá, zobrazuje snímky okamžitě a nevynechává je. Při zachytávání tuto operaci dělá Smart tee filtr, takže tam je to bez problémů.



Zobrazíme si dialogové okno parametrů ovladače, které má tři záložky. První je tradiční pro nastavení video standardu.



Druhá je rovněž tradičně pro parametry obrazu, lze měnit i ostrost, s kterou je vhodné si pohrát - najít kompromis mezi ostrostí a mírou šumu.



Třetí záložka u jiných karet není obvyklá, ale je hodně praktické. Lze zde totiž nastavit začernění určitého počtu prvních a posledních řádek videa, kam často lezou informace z VBI (u TV vysílání) nebo jsou plné ruchů (u VHS). Můžete si pohrát i s převrácením obrazu a se zapnutím/vypnutím zvuku, který jde přes zvukovou kartu (external audio) nebo přes USB (USB Audio).



Mezi přednosti patří, že lze použít zvukové zařízení USB EMP Audio Device a rovnou v reálném čase ho pustit do zvukové karty, což jsem očekával od originální aplikace, ale nedočkal se. Stále ale trvá jedna nepříjemnost, stejně jako u všech jiných karet od Leadteku. Ten totiž používá svoje vlastní přepínání zvukových norem (klávesou A ve WinFast PVR), obchází jakékoliv (softwarové - tedy Microsoftu) standardy a nepomáhá ani změna nastavení země. Výsledek je ten, že funguje jen posledně nastavená zvuková norma z WinFast PVR. Řešení tohoto problému neznám. Jinak vše ostatní funguje bez problémů, lze zachytávat do AVI s jakoukoliv kompresí. Vyzkoušel jsem i zachytávání do MPEG s kodekem od Leadteku (čti CyberLinku), ale protože tento DirectShow filtr nemá svoje vlastní okno pro nastavování parametrů (jako bitrate apod.), tak je v podstatě nepoužitelný v jiné aplikaci, pokud tato nemá nativní podporu pro rozhraní kodeku. Podívejme se, jak ATV2000 vytvoří graf pro zachytávání:




Klepněte pro zvětšení obrázku


Dalším zkoušeným programem byl iuVCR 4.7.1.283. Ten ale nedokáže zobrazit náhled větší než 480x576 bodů, to samé platí pro zachytávání. Použít zvuk z USB EMP Audio Device také neumí. Jinak vše funguje bez problémů.

Fly2000 TV 2.38 RC2 umí to samé co ATV2000, funguje bez problémů, respektive s jedním problémem, stejným jako v ATV2000 - norma zvuku je vždy jen ta poslední nastavená ve WinFast PVR. Referenčním programem je samozřejmě AMCap, který je přiložen v DirectX SDK. Pokud zkusíte verzi z DirectX SDK 9, tak dokáže i pustit zvuk přes zvukovou kartu z USB EMP Audio Device.

Pokud hledáte externí TV tuner ke svému notebooku, toto je zařízení, které Vás udělá šťastným. Má vše a umí vše, co od něj lze čekat - umí zachytávat video a umí to dobře. Se software WinFast PVR budete určitě spokojeni, protože nemá žádné závažnější chyby. Za ta léta už výrobce všechny možné mouchy vychytal a seznam "featurek" je poměrně rozsáhlý. Já mu dávám jedno velké plus. Jako bonus lze brát i USB 2.0 hub, to vše vměstnané do hodně malé krabičky, která je stejně jako miniaturní dálkový ovladač vhodný pro časté přenášení. Pokud chcete lepší dálkový ovladač, nepotřebujete miniaturní rozměry a netoužíte po rozšíření USB 2.0 portů, můžete použít WinFast TV USB II.


KladyZápory
+ malé rozměry
+ dobrý obraz
+ výborný zvuk
+ dobrý software
+ USB 2.0 hub
- tlačítka na dálkovém ovladači


Tato recenze byla provedena ve spolupráci se serverem pctuning.