Hybridní Express Leadtek WinFast ExDTV2300 H

Hybridní Express Leadtek WinFast ExDTV2300 H
, , recenze
Analogový tuner dnes již téměř nedostanete, dnes letí hybridní. Přidejte ještě video vstupy včetně komponentního YPbPr a máte kompletní video studio k notebooku v krabičce o tloušťce 5 mm. Takový je WinFast ExDTV2300 H.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Hybridní Express Leadtek WinFast ExDTV2300 H
  2. Ovladače, software a závěr
reklama
Že je přijímač malý, odhaluje již krabice z kartonového papíru o velikosti A5. Ve víku je otvor přesné velikosti přijímače, překrytý průhlednou fólií, takže ihned vidíme, co kupujeme. Zbytek příslušenství je pak uvnitř v krabici. Najdeme zde dálkový ovladač včetně dvou AAA baterií, malou přenosnou TV anténu, dipólovou anténu pro příjem rádia a kabelovou redukci nebo chcete-li rozbočovač signálu externích vstupů.


Balení přijímače


Stručný návod k instalaci je v několika jazycích včetně češtiny a nakonec objevíme i dvě instalační CD, jedno s ovladači a software a druhé s dodatečným software 3DAlbum 4.0 a Orb 2.0 pro konverzi videa na iPod, PSP a další zařízení.


Obsah balení
(klepněte pro zvětšení obrázku)

Přijímač je určen do ExpressCard slotu, jde o úzký profil šíře pouze 34 mm, část zasunutá do počítače je z obou stran zakrytá slabým plechem. Prohlédněme si jej podrobně na obrázcích.


Přijímač v plné kráse

Vnější konec karty je lehce rozšířen kvůli konektorům a je zde použita krytka z průhledného tmavého plastu. Vlevo je malý anténní konektor, do kterého se zasune dodávaná redukce na klasický anténní konektor, vpravo je vícepinový konektor pro externí vstupy. Zasunuté redukce drží pevně a neviklají se.


Vstupy na kartě

Karta vyčnívá z notebooku asi o 2 cm plus je třeba připočítat ještě délku konektorů. Jelikož to celé drží jen deska plošných spojů a plastová krytka i plech navíc nejsou příliš tvrdé, tak se konec s konektory trochu ohýbá. Záležet bude také na samotném slotu v notebooku, jak je pevný. Karta se také lehce hýbe do stran, protože úzký formát z jedné strany nemá oporu.


Zasunutý přijímač ve slotu v notebooku

Vložená anténní redukce plus konektor od antény dále zvyšují páku na kartu, možná by byla lepší opět kabelová redukce než jen kovová zástrčka. Rozhodně musí být člověk při manipulaci opatrný, obzvlášť pokud má notebook na kolenou.


Detail karty ve slotu

Sejmeme-li obě krytky, objevíme na plošném spoji několik obvodů. Na horní straně je hlavní čip - SAA7136E od NXP Semiconductors, který provádí digitalizaci signálu pomocí 10 bitového převodníku a podporuje komponentní video vstup. O TV příjem se stará tuner TDA18271, který zvládá všechny běžné světové normy analogového příjmu plus digitální DVB-T a FM rádio. Pod měděnou páskou je ještě jeden obvod. Nelze zjistit, co je to za typ, ale jelikož je před tunerem v signálové cestě k anténímu konektoru, tak může jít o předzesilovač, což je ale nestandardní řešení.

Mezi konektory objevíme ještě čidlo dálkového ovladače, což je také důvod, proč je vnější plastová krytka průhledná. Díky svému zaměření směrem nahoru je jedno, zda je karta instalována na levé nebo pravé straně notebooku.


Horní strana desky

Na spodní části desky najdeme dekodér DVB-T typ TDA10048 rovněž od NXP a u Express konektoru je obvod SAA7160ET. Ten zajišťuje spojení s počítačem přes PCI-Express rozhraní. Je určen přímo pro audio/video karty a zvládne přenést jak nekomprimované video, tak zároveň i transport stream, popřípadě i dva nekomprimované nebo dva transport streamy. Zde se ale používá přenos jen jednoho streamu, protože je zde jen jeden tuner.


Spodní strana desky

Uvedené hardwarové řešení tak využívá celé sady čipů od NXP (divize firmy Philips) pro vytvoření doporučeného celku jednoho výrobce a žádné experimenty v podobě čipů jiných výrobců se nekonají, což je jedině dobře. Zaručuje to, že všechny obvody jsou již u výrobce spolu vzájemně odladěny.

Dodávaný dálkový ovladač je klasické velikosti, nejde tedy o přenosnou "placku", která se k tunerům pro notebooky často dodává. Značí to záměr výrobce, aby byl přijímač používán spíše staticky než na cestách. Přece jen notebook má dnes spousta lidí i jako hlavní počítač. Jeho tvary nejsou nijak výstřední, je hranatý a ve spodní části má opět hranatý podélný výstupek pro baterie, které nejsou vedle sebe, ale za sebou, takže jeho těžiště je přibližně uprostřed.

Ovládá se s ním velmi dobře, rozložení kláves je klasické s číslicemi nahoře a křížem uprostřed, pod křížem jsou ještě dvě kolébky pro změnu hlasitosti a stanic.


Dálkový ovladač
(klepněte pro zvětšení obrázku)

Za zmínku stojí i anténa, protože nejde o klasický prut, ale o malou placku velikosti 6x7 cm. Ta má být vhodnější pro příjem v uzavřených prostorách, kam proniká signál hlavně oknem, ke kterému se má anténa natočit, popřípadě ještě lépe umístit přímo k oknu. Anténa je směrová, takže při správném natočení by měla být lepší než prut, který bude ale vhodnější na cestách.


Přenosná anténa

reklama
Nejnovější články
Panasonic představil nové soundbary HTB600 a HTB400 Panasonic představil nové soundbary HTB600 a HTB400
Pokročilejší soundbar SC-HTB600 podporuje formáty Dolby Atmos i DTS:X a bude dodáván s bezdrátovým subwooferem, zatímco SC-HTB400 využívá integrovaný soundbar. K dalším představeným novinkám párty reproduktor nebo digitální rádio.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Xiaomi začalo v ČR prodávat svůj přenosný Full HD projektor s Androidem Xiaomi začalo v ČR prodávat svůj přenosný Full HD projektor s Androidem
Na český trh vstupuje Xiaomi Mi Smart Compact Projector, se kterým si můžete vytvořit domácí kino skoro kdekoliv. Tento kompaktní projekt s podporou Full HD dokonce ani nepotřebuje počítač nebo smartphone, neboť využívá integrovaný systém Android.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung znevýhodňuje své 4K TV, aby podpořil prodej 8K TV Samsung znevýhodňuje své 4K TV, aby podpořil prodej 8K TV
Samsung chce přinutit zákazníky, aby za jeho televizory utráceli více peněz. Snaží se toho ovšem dosáhnout kontroverzní strategií. Zhoršil parametry svých 4K QLED TV a nechal tak více vyniknout dražší 8K QLED TV.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Trh s UHD Blu-ray přehrávači klesá, výrobci letos nechystají nové modely Trh s UHD Blu-ray přehrávači klesá, výrobci letos nechystají nové modely
Prodej fyzických disků i jejich přehrávačů dlouhodobě klesá, přičemž tento trend neminul ani Ultra HD Blu-ray playery. V roce 2020 zatím žádný výrobce nepředstavil nový model a ani jeden ze tří hlavních hráčů to letos neplánuje.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix: přechod na AV1, vypnutí automatických ukázek a více animáků Netflix: přechod na AV1, vypnutí automatických ukázek a více animáků
Netflix zahájil přechod na úspornější kodek AV1, začal přitom ve své aplikaci pro Android. Společnost také umožnila uživatelům vypnout jednu z nejméně oblíbených funkcí – automatické přehrávání ukázek. Na Netflix také zamíří více animovaných filmů.
19.2.2020, aktualita, Jáchym Šlik