Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HDBaseT v praxi: 100m prodlužovák na 1080P video

23.5.2011, Jiří Piškula, recenze
Když se vloni objevily i u nás zmínky o nové platformě HDBaseT pro přenos A/V signálů po síťových kabelech CAT5e s datovým tokem 8 Gb/s (20 Gb/s) na vzdálenost až 100 m, mnozí lidé byli skeptičtí. Protlačí HDBaseT extender 1080p video stometrovým kabelem?
Kapitoly článku:
  1. HDBaseT v praxi: 100m prodlužovák na 1080P video
  2. Vlastnosti, provedení
  3. Praktické testy
  4. Závěr
Když se objeví nějaká nadějná technologie, o které se hodně mluví, a následně začne pomalu, ale jistě pronikat na světové trhy, obvykle za ní musí stát nějací silní hráči. Stejně je tomu u platformy HDBaseT. Ta vzešla ze spolupráce tří renomovaných společností světového významu (LG Electronics, Samsung Electronics a Sony Pictures Entertainment) a jednoho výrobce polovodičů (Valens Semiconductor). Z původní aliance je dnes fungující akciová společnost, a dá se předpokládat, že její aktivity na poli přenosu vysokorychlostních multimediálních dat na velké vzdálenosti budou dále narůstat.


HDMI extender Vision HD EX0101-H01/H02 využívá v plné míře současné možnosti technologie HDBaseT.
-klikněte pro zvětšení obrázku-

Zmíněný izraelský výrobce polovodičových součástek Valens Semiconductor je ten, kdo momentálně jako jediný na světě vyrábí speciální čipy pro použití v zařízeních pracujících na bázi standardu HDBaseT. Tyto specializované součástky pak montují do svých produktů různí výrobci, kterých je v současné době už několik.


Technologie HDBaseT


K tomu, aby bylo možné přenést po „obyčejném“ síťovém UTP kabelu poměrně velké množství dat (horní technický limit končí na nějakých 20 Gb/s), využívají zařízení HDBaseT pulzně amplitudovou modulaci signálu. U současné generace přístrojů je to konkrétně PAM5. Zde se hodí zdůraznit, že HDBaseT není definováno jako náhrada HDMI sběrnice, pouze dokáže využít parametry použité modulace k přenosu signálu na větší vzdálenost. HDMI signál je tedy modulován, zesílen a přenášen mezi přijímačem a vysílačem prostřednictvím kabelu CAT5E/6.



Jádrem všech zařízení jsou v současné době čipy Valens Semiconductor s označením VS100TX (vysílač) a VS100RX (přijímač). Pro ilustraci níže uvádíme nákres vnitřní blokové struktury obvodů. Chcete-li se dovědět více podrobností o tom, jak technologie HDBaseT funguje, přečtěte si tento článek na TV Freaku.


Blokové schéma čipu VS100TX (vysílač pro platformu HDBaseT vyráběný firmou Valens Semiconductor).


Blokové schéma čipu VS100RX (přijímač pro platformu HDBaseT z produkce firmy Valens Semiconductor).


Hurá, jde se testovat


Nám se dostala do rukou sada od slovenského distributora, která se prodává pod označením Vision HD. Portfolio této značky zahrnuje široké spektrum produktů od jednoduchých HDMI/HDBaseT konvertorů a repeaterů až po mnohaportové přepínače.


Veškeré komponenty sady „HDMI prodlužováku“ jsou dodávány v bílé krabici s vydatným polstrováním.

Vyzkoušeli jsme konkrétně HDMI extender s označením EX0101-H01/H02 z produkce čínského výrobce Grandbeing Technology. Jde vlastně o dvojici zařízení, která lze koupit i samostatně - konvertor z HDMI 1.4 na HDBaseT a zpětný konvertor z HDBaseT na HDMI 1.4. Extender využívá k prodloužení HDMI kabelu klasický síťový kabel CAT5E/6 a samozřejmě platformu HDBaseT. Grandbeing Technology se připojila ke stále se rozrůstajícímu seznamu výrobců podporujících HDBaseT technologii teprve letos v lednu.


Takto vypadají vybalené komponenty pro vysílací část HDMI extenderu: napájecí adaptér, jednotka vysílače, kabely pro připojení čidel dálkového ovládání (vysílač/přijímač). Komponenty pro druhou, tedy přijímací část, vypadají obdobně.

Zařízení je dodáváno v obyčejné papírové krabici vyplněné tlumicím pěnovým materiálem. Zdá se, že by mohla přežít i poměrně drsné zacházení. Součástí balení jsou dvě na první pohled téměř identické jednotky – přijímač a vysílač. Pro každou z nich je v krabici nutné příslušenství v podobě napájecího adaptéru a kabelů pro připojení infračervených čidel dálkového ovládání, nechybí ani CD s manuálem (ten je zatím dostupný pouze v anglickém jazyce).

Síťový propojovací kabel, ani HDMI kabely nejsou součástí dodávky, což lze akceptovat, s ohledem na předpokládané použití zařízení (požadavky na délku jednotlivých kabelů se mohou u různých uživatelů značně lišit).