Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HD BOX FS-9200 PVR: jak uspěl v dlouhodobém testu?

16.3.2010, Zdeněk Michálek, recenze
Jeden z cenově nejpřístupnějších dvoutunerových linuxových satelitních HDTV přijímačů na českém trhu v dlouhodobém testu TV Freaku. Je přístroj skutečným zásahem do černého – nebo slepou uličkou?
Není právě obvyklé, abychom recenzi na satelitní přijímač přinášeli až půl roku poté, co se objeví na českém trhu. V tomto případě jsem si ale dovolil výjimku: recenze na HD BOX FS-9200 PVR není popisem prvních dojmů, ale výsledkem jeho několikaměsíčního užívání, sledování vývoje firmware a trendů - a zkoušení, „co vlastně krabička umí“. A protože přístroje této kategorie se plně „projeví“ (díky vývoji firmware) postupně, bývá jejich koupě jistější později, až se ukáže: byl přístroj zásahem do černého – nebo slepou uličkou?

Opatrnost je na místě zvlášť u levnějších produktů – a mezi ně HD Box rozhodně patří. Jedná se – pokud ne o nejlevnější, pak rozhodně o jeden z cenově nejpřístupnějších satelitních HD přijímačů na českém trhu se dvěma vestavěnými (a funkčními) DVB-S2 tunery postavený na OS Linux. Jeho koncová cena včetně DPH začíná pod 8 000 Kč (v jednotunerové variantě FS-9100 PVR dokonce pod 6 000 Kč). Na trhu se nově objevila i varianta FS-9300 PVR s vestavěným SATA pevným diskem 500GB za cenu pod 11 000 Kč, která je však cenově již poněkud méně zajímavá – při koupi odpovídajícího externího pevného disku (například WD My Passport Elite 500GB) zákazník ušetří přes tisícovku – a má jednoduše vyřešený problém přenosu větších souborů).

A hned úvodem je potřeba zdůraznit, že v případě HD Boxu levné neznamená špatné. Naopak. Z kategorie „linuxových dvoutunerových“ byl HD Box pravděpodobně prvním přijímačem, u kterého jsem na začátku – v roli laického uživatele – neměl problém se zprovozněním: přijímač prostě po zapnutí, vložení CS Link, UPC nebo Skylink karty, připojení externího pevného disku a úvodním oskenování programů fungoval tak, jak má a jak se od něj čeká. Zní to samozřejmě? Možná, ale vězte, že u této kategorie to ZDALEKA samozřejmé není.


Úvodem o přijímači


HD Box FS-9200 PVR je DVB-S/S2 HD satelitní přijímač, softwarově postavený na OS Linux, bez interního pevného disku, s možností připojení vnějších pevných disků přes rozhraní USB nebo eSATA a s rozhraním ethernet.

Výrobcem přijímače je jihokorejská firma Fortis, téměř stejný nebo velmi podobný produkt je ve světě k mání od různých distributorů a ODM pod označením HD Box FS-9200HD PVR, Octagon SF 1018, Fortis FS-9000HD, Rebox RE-9000HD PVR, UltraPlus F-9000HD PVR, arcon Titan 2010 HD PVR, OPTICUM XD S850 HD Twin, OpenBox S7 HD PVR a další. Firmware přijímačů je velmi podobný, vzájemně však (bez úprav zejména loaderu) není možné firmware pro různá provedení zaměňovat. Dostupné je i zajímavé porovnání jednotlivých brandů tohoto přijímače.

K přijímači je v ČR a SR dobrá uživatelská podpora - nové verze firmware jsou zveřejňovány typicky s měsíční periodicitou na stránkách distributora, diskuzní fóra podporovaná distributorem jsou aktivní. Výhradním dovozcem a distributorem pro ČR je Sapro s.r.o.

Velmi důležitá je i možnost budoucí instalace alternativního firmware, který se stává pro linuxové přijímače prakticky standardem: ve fázi pokročilých beta verzí je ENIGMA2 pro HD BOX. Pokud se blízké době podaří Enigmu2 v HD BOXu dotáhnout do stabilní verze (včetně funkčních ovladačů pro čtečky karet, doladění skriptů a detailů), postavení HD BOXu jako jednoho z nejzajímavějších linuxových dvoutunerových satelitních HD přijímačů na českém trhu se tak dále posílí.


Balení a základní popis



Krabice dává pocítit dojem, že obsahuje něco futuristického.

Krabice obsahuje přijímač, dálkové ovládání včetně dvou AAA baterií, 1,5m HDMI kabel, loop-through propojovací kabel a slušně zpracovaný český manuál. Zabezpečení proti poškození při manipulaci s krabicí je na slušné úrovni, je vidět, že výrobce není žádným nováčkem.



Po vybalení dojem futurismu potichoučku zmizí. Design předního panelu je lehce -
jak to nazvat - nejspíše asijský. Rozhodně ale nepatří mezi nejhorší.
Nenadchne, ani neurazí.



Univerzální dálkové ovládání patří mezi ty lepší, které jsem držel v ruce.
Dobře padnoucí do ruky, neklouzavé, jasný chod tlačítek.

Dálkové ovládání je univerzálního typu s možností ovládat tři přístroje (typicky satelit, televizor a DVD přehrávač). Není programovatelné, z přiložených tabulek nebo (častěji) zkusmo je při troše trpělivosti možné vybrat konfigurace, příbuzné těm přístrojům, které máte doma. Popisky tlačítek jsou i za horších světelných podmínek dobře čitelné a - což je důležité - ani po půlročním používání nejeví sklon ke smazávání.

Příjemně mě překvapil dosah dálkového ovládání a zejména jeho necitlivost na úhel naklonění - při běžné vzdálenosti od přijímače prostě DO funguje, ať míříte kamkoliv.

V tomto okamžiku je horní čtečka ještě zaslepená, Není problém
ji ale po malé HW úpravě zprovoznit.


Po odklopení předních dvířek se objeví dvě UNI čtečky (na obrázku je jedna zaslepená), 2 CI sloty a přední USB port (s nižší proudovou zatížitelností). Podle informací od distributora byla čtečka zaslepena jen v první sérii přístrojů, u přístrojů dodávaných v současné době jsou plně funkční čtečky obě (přístroje z první série je možné v servisu jednoduše upravit).


Vybavení předního panelu tlačítky je minimalistické.
Správně - podobný přijímač se přece ovládá z dálkového.



Zadní panel vybavený standardní sadou konektorů.

Na zadním panelu nic neobvyklého neobjevíme - čtveřice F konektorů pro připojení 1 nebo 2 tunerů a příslušné výstupy (tzn. 2x LNB IN a 2x LNB OUT), optický SPDIF konektor, dva audio CINCH konektory, tři komponentní YPbPr video CINCHe a kompozitní VIDEO CINCH. Dále 2 SCART konektory, zadní USB konektor, eSATA konektor, RJ-45 Ethernet konektor, "úzký" sériový RS232C port a to hlavní - HDMI výstup, Nezapomeňme samozřejmě na síťový kabel a kolébkový síťový vypínač.


Větracích otvorů zespodu by klidně mohlo být několikrát tolik.
Zejména pod napájecím zdrojem.


Pohled zespodu prozrazuje jedinou zajímavou věc - plombu s holografickým motivem.

K zabudovaným rozhraním je - v případě potřeby - možné doplnit i WiFi: Linux HD BOXu obsahuje podporu několika typů WiFi USB dongle, pokud tedy externí disk připojíte přes eSATA rozhraní, můžete do volného zadního USB slotu zasunout WiFi adaptér. Pokud ale síťového připojení chcete využít pro přehrávání ze síťového disku, raději místo WiFi použijte LAN.