Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Hauppauge WinTV PVR350

, , recenze
Před nedávnem jsem testoval kartu Hauppauge WinTV PVR250 a hned na to jsem měl možnost dostat do ruky jejího většího bratříčka - WinTV PVR350. Ta k TV tuneru a hardwarowému enkodéru disponuje navíc FM přijímačem, hardwarovým MPEG dekodérem a TV výstupem.
Tato recenze navazuje na předchozí o WinTV PVR250, takže zde nebudu základní věci opakovat, protože funkčnost je vlastně stejná, protože používá stejné ovladače a stejný software. Podívejme se nejprve, co najdeme v zabaleno v krabici.



Samozřejmě kartu, dálkový ovladač a baterie, stručný manuál na instalaci, CD s ovladači, software a Ulead DVD Movie Factory. Dále redukci S-video/composite, dva kabely pro připojení TV a dipólovou anténu pro příjem rádia.



Karta je postavena kolem video procesoru CX23415 (skryt pod chladičem, který je 100% nutný, protože produkuje docela dost tepla) od Conexantu. Jde o vysoce integrovaný čip (který umožňuje snížit cenu na minimum), který v sobě sdružuje enkodér a dekodér MPEGu včetně zvuku, které mohou pracovat zároveň (tzn. full-duplex), čehož také aplikace WinTV2000 výborně využívá. Zároveň také generuje program nebo transport stream, takže software má už pouze jedinou činnost - uložit data na disk (a samozřejmě zobrazit na obrazovku). Závoreň dokáže i generovat OSD do výstupního videa, tato možnost ale není využívána. Pro komunikaci slouží samozřejmě PCI rozhraní.



CX23415 chybí snad už jen jediné - video a audio převodníky, takže tyto funkce je nutné implementovat jinými obvody. Pro digitalizaci je použit převodník SAA7115HL a pro převod na analogový signál SAA7127H, oba od Philipse. O zvuk se stará MSP4418G, který je zároveň demodulátorem. Jak je vidět, jde vše o špičkové obvody renomovaných výrobců, což zaručuje vysokou kvalitu záznamu. O příjem se stará tuner, který dokáže přijímat jak TV, tak i rádio. Má menší velikost než ten, použitý na kartě PVR250, a zdálo se mi, že má také o něco menší citlivost než u PVR250. Jde ale o subjektivní dojem, takže ho nelze brát úplně vážně. Kvalita TV výstupu je výborná a rozhodně převyšuje parametry výstupů většiny grafických karet, vlastně se to ani nedá srovnávat.



Karta disponuje na zadním panelu těmito konektory:
  • TV
  • FM
  • S-video vstup, který lze dodanou redukcí (ano jde o redukci, ne o kabel) přeměnit na kompositní
  • miniDIN konektor pro výstup videa a zvuku, k čemuž slouží buď redukční kabel na S-video a kompositní video výstup a dva cinche pro zvuk, nebo přímo SCART kabel, který minimalizuje kabeláž
  • audio vstup - jack 3.5mm
  • vstup pro připojení senzoru dálkového ovládání
Software pro sledování TV a zachytávání jsem již popisoval. Doplním pouze, že při sledování videa je toto zároveň pouštěno ven do TV výstupu, který vlastně kopíruje obraz v náhledovém okně. Je tam vidět i zpožděný obraz při použití timeshift a obraz při přehrávání nahraného videa. Tato aplikace je vlastně jedinou možností jak přehrát video na TV výstup, může jít o libovolný MPEG soubor s povinným zvukem ve formátu MPEG Layer-1 nebo Layer-2. Umožňuje otevřít i AVI soubor, ale nenašel jsem žádný formát, který by dokázal přehrát (DivX, DV, MJPEG, Huffyuv), vždy zobrazí chybu.



Aplikaci pro rádio vidíte na obrázku, umí uložit celkem 3x10 programů, která lze i pojmenovat jménem. Ladit lze buď normálně jako na klasickém digitálním rádiu (nahoru a dolů manuálně nebo automaticky - seek), lze i přímo napsat frekvenci. Hlasitost zvuku lze ovládat buď přímo na kartě (při volbě WinTV Wave) nebo pomocí zvukové karty. To platí i pro WinTV2000, která má i společné dialogové okno pro nastavení parametrů zvuku. Nevím, jestli lze i nahrávat rádiové vysílání, ale nepřišel jsem na to. Ještě teď nějak nemohu uvěřit, že by to nešlo...



Udělal jsem i několik testů kvality nahrávání MPEGu při různých nastavení bitrate. Jde vlastně o měření kvantizace, která určuje míru koskatění obrazu, resp. kolik informace bylo odstraněno, čím menší, tím lepší. Nelze to brát ale jako hlavní ukazatel kvality, protože kromě koskatění může docházet i k degradaci obrazu jako vyhlazení ploch, ztrátě detailů a ostrosti. Shrnul jsem je do následující tabulky:

Profilbitrate prům/maxprůměrná kvantizacemaximální kvantizacePoznámky
DVD15000kbps CBR2.733.44výborná kvalita, nepoznal jsem rozdíl oproti originálu
DVD Standard6400/80002.9610.28výborná kvalita, i když při pozorném sledování zblízka lze poznat částečnou degradaci obrazu
DVD Long Play4800/62005.257.36již viditelná ztráta detailů na složitém pozadí jako cihlová vyzdívka apod., stále ale použitelné např. pro časové nahrávání
DVD Extra Long Play3000/44007.1311.04již se projevuje znatelné zhoršení, obraz většinou nekoskakatí, ale podivně poskakuje, ztráta detailů, lze snadno rozeznat I snímky
SVCD Standard Play2000/23502.594.64srovnatelné s DVD Long Play, ale má menší ostrost díky nižšímu rozlišení
SVCD Long Play1600/20004.256.36raději nepoužívejte

Pokud ale vezmeme možnosti komprese vzhledem ke zdrojovému videu, tak jsou výsledky dobré. Tězko říci, zda by se softwarovou kompresí a za pomocí filtrace obrazu dosáhly lepší výsledky. Při porovnání s kvalitou softwarových enkodérů v reálném čase (např. s ATI All In Wonder) tato karta jednoznačně vítězí.

Ostatně to je také její účel, umožnit rychlé nahrávání bez nutnosti následné zdlouhavé komprese, nahrávky lze bez rekomprese rozztříhat pomocí přiloženého nanocosmos editoru a vypálit na DVD nebo opět přehrát na TV. Záznam rozhodně není určen na další zpracování, k tomu je lepší použít kartu, která umožňuje použít vhodnější kompresi jako MJPEG nebo Huffyuv. Lze jí ale velice snadno nahradit VHS nebo DVD rekordér s plánovačem, v čemž se mi velice osvědčila, nebo použít pro zálohu pořadů na DVD a rozhodně nepůjde o vyhozené peníze, právě naopak.