Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Genius Video Wonder III PRO

, , recenze
Další TV karta s čipem SAA7130. Po zklamání s MSI TV@nywhere jsem se marně pokoušel sehnat Video Wonder. Firma, která jej měla dodávat, ho vůbec neměla v ceníku a ani mi neodpověděla na můj email (zda kartu mohou dodat), takže po prohledání ceníků většiny velkých firem, zásilkových služeb a prodejců, kteří buď ani netušili, o co se jedná, nebo kartu nemohli dodat, jsem to s jejím sehnáním neviděl dobře.
1. Úvod

Nakonec mi kartu sehnala firma DXT Computers v Českých Budějovicích, které tímto děkuji.

Specifikace:

  • Audio/Video dekodér: Philips SAA 7134
  • Tuner: analogový tuner LG s chipsetem Philips + FM
  • Line In: external stereo jack
  • Line Out: external stereo jack
  • S-VHS In: external
  • Composite In: external
  • Vstup přijímače dálkového ovládání
  • Vstup pro TV kabel
  • Vstup pro FM dipól (cinch)
  • Stereo, Teletext, Time-Shifting, FM rádio
  • Capturing jako mpg1 / nekompr. avi do 720*576, zvuk jako nekompr. PCM
Požadavky:
  • CPU: 300MHz min. (pro sledování by myslím stačila 100MHz, je velmi nenáročné)
  • RAM: 32MB min.
  • OS: Win98SE a novější
  • CD ROM / DVD drive
  • 10MB na disku
  • VGA a monitor s podporou min. 16bit. barev
  • zvukovka, repráky, jedno IRQ, PCI 2.1 slot, TV anténa s kabelem...
2. Hardware

Karta je zabalena v menší červenožluté krabici, na níž je obrázek samotné karty (o čemž se ještě zmíním). Balení obsahuje samotnou kartu, stereo audio kabel (st.jack-st.jack), druhý zvukový kabel (st.jack-2*cinch - vhodný např. při záznamu z videorekordéru), dipólovou FM anténu (trochu delší, než u některých jiných výrobců), dálkové ovládání s IR přijímačem, stručný manuál a CD s ovladači (verze 1.3.0) a softwarem. POZOR! Na obrázcích z návodu a recenzí je jiné dálkové ovládání, než jsem měl ke kartě dodáno. Ovladač přiložený ke kartě je (téměř) totožný s tím, který dodává MicroStar k @nywheru, jen se liší barvou - tzn. malé ploché hranaté a lehké. Také karta neodpovídá přesně obrázkům - jiný konektor u tuneru (možná tedy jiný tuner) a pár drobných odlišností u součástek. Použitý tuner je ale velmi kvalitní (zmíním se dále). Samotná instalace pod WinXP probíhala bez problému, ve správci zařízení v položce „řadiče zvuku, videa..." kartu naleznete jako dvě zařízení: Video Wonder PRO III WDM TV tuner a Video Wonder PRO III WDM Video Capture, což je praktické - narozdíl od např. TV Wonderu, který vytvoří až 6 položek, což není moc přehledné.
Bohužel o chipu SAA 713x toho po technické stránce příliš nevím, tak jen to základní. Výrobce je Philips, chip pracuje 9ti bitově (Conexant 878 8mi, 88x 10ti bitově), verze 7134 je schopna dekódovat stereo, chip by měl být schopen zvuk digitalizovat (toho byla schopna už 878mička, výrobci toho ale příliš nevyužívali, proto ten zvukový kabel u většiny TV karet). Přestože v nastavení karty je možno zvolit, zda bude chip využívat zvukový „loopback" kabel, tak po vypnutí tohoto parametru přestane být zvuk slyšet - karta bohužel digitalizaci zvuku nevyužívá. Možná by se mohlo zdát, že tato karta nepřináší nic nového, ale není to až tak úplně pravda (viz dále).

3. Provoz TV

Instalace proběhla hladce, ale objevilo se několik menších problémů:

  1. Po zapnutí aplikace se sníží obnovovací frekvence monitoru na 60Hz a barevná hloubka klesne na 16bit.! Pokud jsem zvýšil refresh zpět na 85Hz, zmizel obraz a aplikace hlásila něco jako „no video signal"
  2. Nefunguje (originální) teletext
  3. Nefunguje stereo
První problém vypadá na chybu aplikace, poslední na drivery.

Originální software je ale jinak celkem fajn, nekazí obraz a stanice se dají dobře naladit a ručně doladit s přesností na 1 MHz. Dále umožňuje capturing do MPEG1 a nekomprimovaného avi. Co mě ale zklamalo byly možnosti nastavení komprese mpegu. Můžete nastavit bitrate. Toť vše. Žádná možnost určení preciznosti motion search. Žádný z algoritmů redukce blokovitosti, chybí i nastavení struktury mpegu, takže je záznam sice nenáročný na CPU, ale podle toho to taky vypadá. Zvuk se v případě avi ukládá jako nekomprimované PCM, můžete si zvolit kvalitu (bitrate), vzorkovací frekvenci a stereo / mono. Když to shrnu, tak tento program pro nahrávání příliš vhodný není.
Chtěl jsem zkusit novější ovladače od Geniusu, na stránkách je ke stažení software v. 20.50 (z konce ledna), ale ten buď neobsahuje ovladače, nebo chybí *.inf soubor, nebo instalační program přehrávače jen provede update některých instalačních souborů. Po dokončení instalace softwaru 20.50 je nainstalován jen přehrávač TV/FM, který ovšem nelze spustit, neboť při startu hlásí „Can´t get device" a ukončí se. Zkusil jsem ovladače 1.4.0 pro SAA713x a vše fungovalo trochu líp. Zvuk je s touto verzí výrazně hlasitější, takže je nutné trochu ztlumit line-in. Žádný výraznější rozdíl jsem nezaznamenal.

Vyzkoušel jsem tedy IUVCR. Aplikace mi nejdříve padala, než jsem zjistil, že je potřeba pod Capture a Preview format nastavit jako color format RBG32!!! Pak ještě rozlišení 768*576 - ve výběru sice není, ale zadáte-li ho, bude fungovat. Stereo zde též nefunguje. Nahrávání bez problému. V tomto programu mi ale nešla naladit NOVA a Prima, na jejich frekvencích se objevovaly jen černobílé zubaté pruhy, zvuk ale slyšet byl. Stejný problém jsem měl u ATV2000 (v originálním programu a v DSC 4.1.5 ale naladit jdou a fungují!!!). Otázkou je, zda je to vinou ovladačů, či samotných programů. Zkoušel jsem měnit ovladače pro čip, bez výsledku. Chtěl jsem zkusit i jiné ovladače pro tuner, bohužel všechny ostatní, které jsem nainstaloval zobrazovaly pouze podporu norem PAL B a PAL G. Při porovnání s Manli TV (která je myslím hardwarově této kartě nejblíže) se divím, že tyto stanice nefungují, neboť s Manli TV prý IUVCR a ostatní soft nemá potíže.

Myslím, že by mohl fungovat software Fly TV 2000, který je přímo pro karty s SAA713x a taktéž teletext tohoto výrobce, který přecejen na zákazníky tolik ... . Pokud byste se chtěli dozvědět něco o softwaru, tak koukněte na recenzi ManliTV od Igora, nechci to opisovat :-)

4. Kvalita obrazu a zvuku

Teď ale to nejdůležitější: pravděpodobně je to kombinací tuneru LG a dekodéru Philips: Karta má ten nejostřejší, nejstabilnější a nejkrásnější obraz, jaký jsem u TV karty viděl, tuner je vysoce citlivý - zahraniční stanice ORF1 (Č.Buděj.), vypadá asi jako vypadala Prima s TV Wonderem (Temic 4006). Obraz je mnohem lepší, než na klasické televizi!!!!! Je velmi čistý, žádné chyby konvergence, s minimálním množstvím, nebo i úplně bez šumu! Pokud použijete program DScaler (4.1.5) a deinterlacing + filtr Adaptive noise reduction, u něhož nastavíte nižší hodnoty redukce šumu (což bohatě stačí), pak dostanete nádherný obraz „near DVD" :-)

Abych kvality obrazu doložil, přikládám 3 obrázky v rozlišení plného PALu, pozor- jsou z IUVCR, tudíž bez deinterlacingu a bez jakýchkoli denoise filtrů!!!

Malou vadou na kráse je ale světlejší pruh na spodním okraji obrazu o výšce jednoho pixelu, je možné ho ale při nahrávání či kompresi snadno oříznout.

Zvuk je též dekódován Philipsem 7134. Je obtížné posuzovat kvalitu, když nefunguje stereo. Výrobce uvádí „High quality stereo", čemuž i věřím, protože mono zvuk je čistý, stabilní a naprosto bez šumu. Zvuk má opět podobně jako zvuk @nywheru trochu výraznější hloubky a méně výrazné výšky. Kdyby byl software, tak se dá vyvážení i měnit, čip to umožňuje. Čistota zvuku mě celkem překvapila, s TV Wonderem - přestože obsahuje MSP 341x (pro neznalé: MultiStandardProcesor: přídavný chip, který je schopen kvalitně dekódovat zvuk snad všech vysílacích norem vč. sterea atd.) - jsem měl v záznamu vysokou hladinu šumu, až pískot, což jsem přikládal nekvalitní zvukovce, s Philipsem bez problému a bez šumu.

Zde jsou obrázky:
"; ?>Obrázek 1, "; ?>Obrázek 2, "; ?>Obrázek 3

5. Rušení a capturing

Co se týče rušení v signálu a šumů nachytaných nastínění koaxu, tak je na ně karta snad imunní. Po rušení, jaké jsem měl u TV Wonderu nebo @nywheru, nejsou ani památky. Horší už je to s rušením od samotného počítače. Nedokážu určit zda je na vině harddisk (Samsung 5400/40GB), řadič disků (na K7S5AL) nebo samotná karta. Projevuje se to následovně: Pokud disk nepracuje, je všechno OK, ale začnete-li číst / zapisovat, pak se v obrazu objeví nevýrazné světlejší a tmavší vodorovné pruhy, lépe řečeno pár centimetrů obrazu je světlejších, dalších pár tmavších. Čím větší je zatížení disku (datový tok), tím je to horší. Bohužel nemám možnost kartu vyzkoušet na PC, na kterém by nebyla deska K7S5A či HDD Samsung. Největší problém je v tom, že právě při nahrávání disk ukládá, takže v nahrávce tyto pruhy jsou. Vyzkoušel jsem záznam do DivX (quality based 100%, deinterlacing, resize to 384*288) a obraz byl téměř bez pruhů, zato s MJPEG kodekem nastaveným téměř na maximální kvalitu (cca 3500 kBits/s při 768*576) se pruhy trošku objevovaly, nebyly ale moc zřetelné, takže záznam nijak výrazně nekazí. Rušení bych doložil obrázkem, ale jelikož není příliš silné, není na obrázku vůbec vidět.

6. Provoz FM

Po zapojení dipólu k tuneru je možné s dodaným softwarem ladit a poslouchat rádio. Abych byl přesný, pak musím dodat, že je to možné i bez zapojení dipólové antény. Je tedy možné (na úkor trochu horší kvality zvuku) většinu stanic přijímat i bez dipólu, což je způsobeno stíněním TV koaxu, které funguje jako anténa. Na druhou stranu po zapojení dipólu ale kvalita zvuku nijak extrémně nestoupá, je asi jako u průměrného rádia. Stereo (zatím) nefunguje ani pro rádio.

Software umožňuje automatické ladění, musíte si vybrat, zda chcete hledat liché nebo sudé frekvence. Plus je, že je možné si vybrat (některé dodávané FM tunery umožňují jen liché / nebo sudé), mínusem je nemožnost po nalezení sudých frekvencí spustit hledání lichých, aby byly nalezené stanice všechny. Není to ale nic fatálního, protože pokud např. vyberete liché a hledaná stanice je sudá (90.4), pak program najde slabší signál na 90.3 a 90.5 a stačí jen ručně zadat frekvenci 90.4. Do seznamu si můžete sami přidat libovolnou frekvenci, z nalezených si můžete vybrat ty, které chcete používat. Horší už je, že pokud program minimalizujete, pak vypne zvuk, což je nepraktické. Taky nemůžete zadávat názvy stanic a vysílání nelze nahrávat.

7. Závěr

Originální soft je jako obvykle nedotažený, krom toho refreshe ale ještě ujde. Větší rozčarování pro mě je nefunkčnost některých stanic (nova, prima) na alternativním softu. Hlavně proto, že u ostatních karet s tímto dekodérem zmíněný problém není. Protože je tento dekodér stále více využíván, je možné očekávat množství alternativního softwaru, se kterým jmenované problémy odpadnou. Obrovským plusem karty je nesporně vynikající kvalita zvuku a obrazu, což je zároveň (podle mě) nejdůležitější hodnotící parametr karty. (Drivery se obvykle časem lepší, kvalita obrazu moc ne). Pokud hledáte kartu pro běžný anténní signál, pak je toto správná volba. Není třeba se obávat nízké citlivosti tuneru ani šumu ve zvuku, jako u většiny běžných karet. Musíte ovšem počítat s problémy v softwaru (nebo napsat nový :-))) Osobně Video Wonder považuji za jednu z mála povedených televizních karet, která opravdu za ty peníze stojí a jsem rád, že se mi ji podařilo sehnat a mám konečně solidní tuner.

Na závěr bych ještě uvedl (jako alternativní volbu) několik karet založených na tomtéž čipu a na jeho starší variantě SAA 7130 (nepodporuje stereo):

ASUS TV/FMSAA 7134cca 3600 s DPHFM, stereowww.czechcomputer.cz
K-World-7134RFSAA 7134Ikona Odkaz na databáziFM, stereoIkona Odkaz na databázi
LifeWiev-FlyVideo3000SAA 7134cca 4000FM, stereo, obsahuje i FireWireIkona Odkaz na databázi
Manli TVSAA 7130Ikona Odkaz na databázimonoIkona Odkaz na databázi
Manli TV/FMSAA 7130Ikona Odkaz na databáziFM, monoIkona Odkaz na databázi
LifeWiev-FlyVideo2000SAA 7130cca 1800FM, monowww.lifeview.com.tw

Podle recenze v časopisu Computer by měla být cena Video Wonderu III PRO cca 1600Kč s DPH, myslím, že se ale jedná o omyl a uvedená cena byla bez daně, což by odpovídalo skutečné ceně kolem 2000Kč.

Pokud byste věděli o nějaké firmě,která tuto kartu dodává, nebo o lepších ovladačích, softwaru, či znali nějaké „tipy" směřující k lepší funkčnosti, tak neváhejte a napište mi je na jiri.soucek@email.cz a pokud bude webmaster tak hodný jako dosud, tak se tu stejně jako dodatky k MSI@nywheru někde a někdy objeví.

8. Video Wonder podruhé, aneb zprovoznění všeho krom sterea.

Po zveřejnění recenze na Video Wonder se mi ozvaly desítky čtenářů s nejrůznějšími připomínkami, radami, nebo s kontakty na prodejce této (v době tvorby recenze) hůře dostupné karty. Všem čtenářům za připomínky děkuji a omlouvám se, pokud jsem Vám neodepsal, nebo odepsal jen velmi stroze, ale tak velký ohlas jsem opravdu nečekal.

Hardware a rušení:

  • Zmíněné rušení obrazu při nahrávání je pravděpodobně způsobeno napájením ze základní desky K7S5Al. Ozval se mi čtenář Michal, který popsal problém s rušením zvuku u TV karty Pinnacle PCTV PRO na tomtéž motherboardu, které je též spjaté s činností harddisku. Jelikož jsem s touto deskou měl již dříve problémy, co se týkalo rušení zvuku (např. při použití PCI grafiky-čím výkonnější VGA, tím zarušenější zvuk, dále problém vstupu line-in zvukovky Hercules GS MusseLt apod.), je velmi pravděpodobné, že chyba je právě v této desce. Nelze tedy vyloučit, že se nevyskytuje i u jiných boardů. Pokud máte zkušenosti s nějakou levnější solidní deskou, u které jste problém nepozorovali (rušení obrazu/zvuku v závislosti na činnosti HDD či PCI VGA), tak mi o ní prosím napište. (teď jsem vyzkoušel kartu na K7S6A a rušení je přítomno taktéž, takže na vině je ECS)
  • Při zapojeném anténním dipólu se v obraze může objevovat různě silný šum/rušení. Doporučuji tedy před záznamem programu odpojit dipól.
Originální software:
  1. Stáhněte si ze stránek Lifeview/Flyvideo balík softwaru pro FlyVideo 2000/3000 verze 20.51, obsahuje i funkční ovladače.
  2. Použijte tyto ovladače - jsou sice verze 1.3.xxx, ale fungují dobře. (s těmito ovladači i lépe fungují normy barev v IUVCR)
  3. Nainstalujte si software - je to sice tentýž, jako od geniusu, ale je funkční (nemění refresh monitoru, rádio je slyšet, i když je program minimalizovaný, rádio je i stereo!!!!!!).
  4. Tady na stránkách si najděte a stáhněte teletext "713x_teletext_TTX_W2k_XP.zip", pokud Vám původní nejede. Je to opět tentýž jako dodaný, ale funkční. S výše zmíněnými ovladači mi tento funguje bez problémů a je dobrý, co se týče možností ukládání stránek, stahování do cache, prohlížení atd. Díky citlivosti tuneru v něm ani nemám tolik pokažené znaky jako TV Wonderem či @nywherem.

Neoriginální software:
   Čtenář David mi připomněl program Fly2000TV, který si můžete stáhnout na http://auzol.narod.ru v sekci download (nezapomeňte si přepnout na angličtinu, stránky jsou rusky). Tento software je 30ti denní trial, při spouštění a vypínání pár vteřin otravuje (jako IUVCR), takže je nezbytně nutné někde sehnat ... registraci (jako k IUVCR). Program je speciálně určený pro karty s Philipsem, takže se jedná asi o něco jako je IUVCR pro Conexant 878. Dokáže ale pracovat s většinou karet s Conexant 8x8 čipy. Software umožňuje jak sledování tak záznam vysílání do libovolného kodeku zvuku i obrazu. Je možný záznam i do MPEG1/2, ale chce to nějaký speciální kodek. Funguje i rozlišení 768*576, což je +. Umožňuje i nastavení ostrosti obrazu(!) a samozřejmě deinterlacing, denoise filtry a spoustu dalších vhodných featurek, z nichž rozhodně doporučuji zoom nastavit na 1%, čímž se krásně oříznou pruhy na okrajích obrazu (tlačítko SETTINGS, záložka OPTIONS) Dalším plusem je, že u všech TV i FM stanic si můžete předem určit, zda budou mono/stereo. Také obsahuje scheduler, který lze velmi snadno nastavit a je schopen po ukončení záznamu vypnout komp. Vyzkoušel jsem nahrávat přes scheduler do DivX+PCM, bez problému, také jsem zkusil záznam rádia do PCM, ogg a lameMP3 - kromě lameMP3 fungovalo vše (kosmetickou chybkou je přípona wav pro audio záznamy bez ohledu na kodek, musí se přejmenovat). Pokud byste měli čerstvě nainstalovaný DivX kodek a snažili se ho nastavit v programu, kousne se - poprvé zkuste nastavení přes VDub, pak už nebude problém. Scheduler funguje bez problémů, začne nahrávání, ukončí ho, vypne program a pak i PC. Není problém naladit všechny stanice, jak u TV, tak rádia. Rádio i TV je možné ovládat přes ikonu na hlavním panelu, takže pokud chcete třeba jen poslouchat rádio, tak nikde neotravuje žádné okno, což je praktické. Dále už se o něm rozepisovat nebudu, bylo by to dlouhé, radši ho sami vyzkoušejte. Sám FLYe považuji za nejlepší TV soft, s jakým jsem se zatím setkal (VDub, IUVCR, FlyDS, ATV2000, DSC, WinDVR, WMEncoder...)
Ovladače:
   Aby fungovalo maximum aplikací, jsou asi nejvhodnější ty výše zmíněné. S ovladači 1.4, které jsou tady na stránkách, nefunguje rádio a některé programy nejsou bohužel schopny naladit stanice.
Stereo a FM, stereo a TV:
   S výše zmíněnými ovladači rádio funguje stereofonně jak v originálním programu, tak ve Fly2000TV. Tento problém považuji za vyřešený. Při televizním vysílání jsou se stereem ale stále problémy. Ve Flyi si můžete po nastavení stanic vyzkoušet stereo jako normu A2*, nebo NICAM. Obě poskytnou stereo, NICAM má trochu prokreslenější a výraznější výšky. Bohužel ale (díky nedokonalým ovladačům) stereo někdy po chvilce vypadne, v případě zvětšení na fullscreen nebo záznamu vysílání stereo vypadne vždy a je slyšet jen šum. Pokud chcete stereo i ve fullscreenu, nastavte si stejné rozlišení obrazu pro window i fullscreen, při přepnutí do fullscreenu nebude muset program měnit žádné parametry zvuku a obrazu a stereo zůstane. Mono samozřejmě jede za všech okolností bez problému. Pokud na anténu (/kabelovku) chytáte něco zahraničního v normě PAL B/G, pak Vám bude stereo u těchto stanic bude fungovat bezproblémově, i pro nahrávání. Ještě si neodpustím, že Philips 7134 má nádherně čisté a prokreslené stereo (alespoň na této kartě), před kterým se může jít MSP341x v klidu zahrabat. (Za informace k softwaru a stereo zvuku děkuji Davidovi)
Dostupnost:
   Na závěr bych ještě chtěl vyjmenovat pár prodejců, kteří by měli kartu mít. (podle čtenářů): www.optima.cz, www.dax.cz, www.okcomputers.cz (Pardubice, i zásilkově do cca 2 dnů, 1828Kč), 100Mega Brno (1560 bez DPH), popř. prodejci v Brně obchodující s tímto dodavatelem (Lidická ul.), Konsigna (2096 s DPH)
   Ceny nemusejí odpovídat, radši se podívejte na aktuální na stránky prodejců.

   Ještě bych doplnil informaci ke kartě LifeView - FlyVideo3000. Čtenář Ondřej mě upozornil, že ji kupoval za 2630Sk s daní, a že cena 4000Kč, kterou jsem uvedl, je přehnaná. Je to moje chyba, měl jsem na mysli FlyVideo3000DV, kterážto disponuje portem FireWire. Dále o kartě uvádí, že obraz je nádherný, takže se senzitivitou tuneru problémy asi nebudou.
Závěr:
   Doufám, že Vám alespoň některá z rad trošku pomůže. Pokud byste měli nějaké další tipy, nebo dotazy atp., tak mi je dál pište na jiri.soucek@email.cz (a nemusíte mi vykat, tak starej si ještě nepřipadám :-) Předpokládám, že se softwarem Fly2000 a ovladači LifeView Vám bude fungovat vše, kromě sterea, což je důvodem, proč (alespoň prozatím) nepočítám s další aktualizací článku.
Jirka