Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Evolve Solaris: Android a multimédia?

, , recenze
Evolve Solaris: Android a multimédia?
Výrobci multimediálních center jsou spíše opatrní a rádi se drží osvědčeného. Naproti tomu Evolve s modelem Solaris zkouší neprobádané vody Androidu. K tomu přidává interní pevný disk, Gbit LAN nebo USB 3.0. Jak tohle dopadne?
Evolve Solaris: Android a multimédia?
Kapitoly článku:
 1. Evolve Solaris: Android a multimédia?
 2. Specifikace přístroje
 3. Menu ovládání
 4. Testy
 5. Závěr
Společnost Evolve se v poslední době těší poměrně velké oblibě a po jejích modelech je celkem velká sháňka. Ostatně model Solaris putoval do redakce několik týdnů. Nicméně dnes tu již stojí připravený a je na čase jej pořádně otestovat, nebo ne? Dřív, než začnu s vybalováním a posuzováním, pojďme si přiblížit, jak to s Androidem vypadá. Google již před několika lety dorazil s myšlenkou otevřeného operačního systému, který dá výrobcům zadarmo a ti jej budou náležitě rozvíjet. Bohužel tuto ideu pochopilo jen málo z nich a ve značné řadě výrobků byl Android nahrán do levných, nedoladěných a ve výsledku nepoužitelných zařízení. Doufejme, že v případě Solarisu to nebude podobné.Uvědomělejší výrobci se snaží vytvořit si na trhu jakousi identitu a je dobré začít již prodejním balením. U Evolve již v minulosti zvolili černé pozadí v kombinaci s plameny a místy růžovými nápisy. Díky tomu jejich výrobky v obchodě s elektrem jen tak nepřehlédnete.
- klikněte pro zvětšení -


Po vybalení vám na stole přistane poměrně velký a robustní přístroj, to je tedy zejména kvůli internímu 3,5“ pevnému disku. Svrchní část a boky tvoří jednotný hliníkový blok a zbytek je tvořen plastovými díly. Ve výsledku ale tyto části zapadají jedna do druhé a Evolve Solaris je díky nim dostatečně pevný.
- klikněte pro zvětšení -


Přední strana přístroje je jako u valné většiny konkurence v plastovém provedení. Najdeme zde stavovou ikonu v podobě panáčka Android, ten se podle stavu přehrávače zabarvuje. Bohužel zde není žádný LCD panel, takže bez televize si hudbu nepustíme. Zapomenout nesmím také na infračervenou diodu pro dálkový ovladač.
- klikněte pro zvětšení -


Oba boky přehrávače vypadají na první pohled bez konektorů a u toho levého tento předpoklad platí. Na pravé straně však výrobce připravil slot pro paměťovou kartu typu SD. Každopádně její místo by mělo být spíše vepředu. Takto zbytečně neumožňuje vsunout přístroj do těsnějšího prostoru.
- klikněte pro zvětšení -


Zapojovat budeme jako vždy do zadního panelu přístroje. Zleva máme připravený Ethernet, dále dvojici USB portů v generaci 2.0, následuje HDMI a majitelé starších televizorů jistě ocení „klasické“ zapojení přes cinche. Pro zapojení digitálního přenosu zvuku lze kromě HDMI využít ještě koaxiální výstup, tak trochu mi zde ale chybí poměrně oblíbená optická varianta. Na závěr zmíním USB 3.0 ve verzi slave a bohužel také ventilátor.
- klikněte pro zvětšení -


Přehled osazených konektorů:
 • HDMI 1.3a
 • Kompozitní výstup
 • Komponentní výstup
 • Digitální koaxiální a optický audio výstup
 • 2x USB 2.0 (host), 1x 3.0 (slave)
 • Čtečka karet (SD/MMC)
 • RJ-45 síťový konektor (1000 Mbps)

Balení, které dorazilo do redakce, nám toho příliš mnoho nenabídne. Pokud se cestou něco neodpařilo, tak počítejte se zdrojem, USB propojovacím kabelem (PC -> Evolve) a velmi stručným českým manuálem. No mohlo by toho být více, ale tak snad příště u dražších modelů.

Dálkový ovladač nevypadá na rozdíl od konkurentů jako vzatý přes kopírák a je zde vidět určitá „vlastní“ práce. Potěšující je také délka, díky které je možné dosáhnout prakticky na oba konce a ovládat tak veškeré funkce. Nicméně jednu připomínku bych měl a tu bych rovnou rád adresoval většině chytrých multimediálních přístrojů.
- klikněte pro zvětšení -
- klikněte pro zvětšení -


Výrobci k nim totiž přibalují televizní ovladače, které však obsahují minimum tlačítek použitelných pro ovládání daného přístroje. To pochopili například tvůrci Boxee Box, avšak těm ostatním to stále utíká. Takže pokud jste se u Evolve Solaris těšili na internet, zkuste si chvíli svůj PC prohlížeč ovládat skrze dálku od televize. Moc pohodlné to není, že?