DreamSky NXP256HD: linux a bohatá výbava
1.8.2011, Jiří Piškula, recenze
I když se to na první pohled nezdá, pod kapotou přijímače DreamSky NXP256HD běží Linux. Přístroj si bez problémů poradí nejen s příjmem HDTV kanálů, ale nabízí i bohatou podporu multimédií, poslech internetových rádií, záznam na externí USB disk, a mnohem víc.
Kapitoly článku:
Komunikace po síti, různé doplňkové nástroje a možnosti použití speciálních aplikací jsou přesně tím, co mnohé potenciální uživatele tohoto přijímače láká nejvíce. Všechny tyto záležitosti najdete v hlavním menu pod položkami YouTube a Síť. Vezmeme to pěkně popořadě.
Přijímač podporuje automatické připojení k síti s využitím DHCP nebo lze parametry zadat ručně, měnit lze dokonce i jeho MAC adresu. K přístroji se lze vzdáleně připojit pomocí telnetu nebo webového rozhraní, které vám zprostředkuje např. podrobné informace o systému a výpisy všemožných hlášení (zkrátka toto využijí hlavně ti, kdo vyvíjí nové nástroje a aplikace, nebo alespoň rádi proslídí každý kout operačního systému přístroje).
V nastavení síťových parametrů lze mimo jiné měnit také MAC adresu přístroje.
Webové rozhraní
Jednoduché webové rozhraní, které spustíte pouhým zadáním IP adresy přijímače do vašeho prohlížeče, je zatím určeno především vývojářům aplikací pro tento přijímač.
Ukázka výpisu systémových hlášení kernelu.
Internetové rádio
Vítanou funkcí může být příjem vysílání internetových rádií. V přijímači jsou přednastaveny 4 servery, ze kterých lze rádia přijímat. V nabídkách je i mnoho českých rádií (v době testování bylo na jednom ze serverů dostupných 126 českých programů), mnoho z nich však má na konci názvu poznámku „UnSuppor“ a nelze ho v přijímači přehrát.
Na jednom z přednastavených serverů je k dispozici 126 českých internetových rádií.
Všechna si však nepřehrajete (poznámka UnSupport na konci názvu).
Internetový prohlížeč
Dreamsky NXP256HD má v sobě integrován také webový prohlížeč Qt demo browser, s jehož pomocí můžete pročítat téměř jakékoliv webové stránky. K tomuto účelu je zapotřebí k do dvou USB portů přijímače zapojit myš a klávesnici. Citlivost myši je však poměrně přehnaně vysoká, což znesnadňuje ovládání a načítání stránek je vcelku pomalé, ovšem jinak je prohlížeč zcela funkční. Jeho vzhled i způsob ovládání se nijak zvlášť neliší od běžných prohlížečů, na které jste zvyklý z klasických počítačů.
Přímo ze satelitního přijímače se můžete dostat i na internet, díky aplikaci Qt demo browser.
Integrovaný webový prohlížeč docela dobře zobrazuje např. i stránky TV Freaku.
Přehrávač videí z YouTube
Další speciální funkcí přijímače je podpora přehrávání videí ze serveru YouTube. Hned v úvodu nabídky lze nastavit zemi, kategorii videí a jazyk. Vypisuje se textový seznam relevantních videí. Po výběru konkrétního videa z nabídky se po případné prodlevě (kvůli načítání dat) zobrazí maximalizované video přes celou obrazovku. Po stisku tlačítka info se zobrazuje pouze časový ukazatel celkové délky/aktuálního času videa. Video nelze nijak přetáčet vpřed/vzad, pouze přehrát, pozastavit nebo zastavit úplně. Dokáži si představit i propracovanější provedení této funkcionality. V moderních TV se běžně zobrazují i grafické náhledy videí, ale to je jiná cenová skupina…
Seznam základních kategorií videí s nápovědou pro ovládání v dolní liště.
K běžícímu videu z YouTube si můžete zobrazit pouze časový ukazatel. Jeho název, ani popis nijak nezjistíte.
Předpověď počasí
Zajímavou utilitou je předpověď počasí, která se objevila v jedné z pozdějších verzí firmwaru. Přehledně zobrazuje základní údaje o počasí na příští 4 dny, včetně jednoduché grafiky. Vyhledávat můžete jakýkoliv světová města a letoviska, která poskytují údaje o počasí.
Funkce předpovědi počasí je jistě vítanou utilitou, Praha je přednastavena v seznamu měst.
Počasí se však zobrazí pro mnoho jiných míst, pokud je dáte vyhledat s použitím virtuální klávesnice.
Můžete se tak podívat, jak bude v místě, kam se chystáte na dovolenou.
Update softwaru
Jednoduchý upgrade softwaru přijímače můžete provést např. s využitím USB paměti nebo disku. Instalační soubor poslední verze systému zabírá necelých 50 MB. Aktuální verzi SW i další užitečné nástroje najdete např. na FTP serveru distributora této značky.
Update softwaru můžete snadno provést s využitím USB klíčenky, kam si nahrajete z webu stažený soubor.
V průběhu aktualizace se přijímač opakovaně restartuje, celkově to však nezabere více než 5 minut.
Společnost SAPRO, která je distributorem značky Dreamsky, pravidelně aktualizuje podporu pro přijímač na svém veřejně přístupném firemním FTP.
Přístroj jsme testovali se dvěma verzemi systému. Nejdřív s verzí 1.14, která byla v přijímači instalována při jeho dodávce do redakce. A byla tehdy jednou z osvědčených a stabilních verzí. Později jsme vyzkoušeli nainstalovat nejnovější systém verze 1.38 a porovnat rozdíl.
Původní verze systému v dodaném přístroji byla 1.14 z letošního ledna.
S novým systémem se přijímač znatelně zrychlil ve svých reakcích na povely, i rychlost přepínání kanálů je o něco lepší, přibyla funkce Předpověď počasí, zmizel editor titulků u multimediálních souborů a možnost posouvat přehrávaná videa vpřed/vzad či provádět skoky na určitá místa ve videu. Pro zjištění, která verze softwaru je nejvhodnější pro vaše požadavky, je nejlépe obrátit se na internetová diskuzní fóra, kde si uživatelé vyměňují nejnovější zkušenosti a poznatky o přístroji.
Skvělé je rozhodně to, že se nové verze softwaru objevují v poměrně krátkých intervalech a celá komunita docela „žije“. Existují už i neoficiální verze softwaru, které rozšiřují některé možnosti přijímače.
Vyzkoušeli jsme i nejnovější verzi 1.38 z konce června 2011
Přijímač je možné využívat také pro sdílení dekódovacích karet. Pro podrobnější informace a výměnu zkušeností s jeho uživateli je vhodně využít specializované weby, např. zde.