DreamSky NXP256HD: linux a bohatá výbava
1.8.2011, Jiří Piškula, recenze
I když se to na první pohled nezdá, pod kapotou přijímače DreamSky NXP256HD běží Linux. Přístroj si bez problémů poradí nejen s příjmem HDTV kanálů, ale nabízí i bohatou podporu multimédií, poslech internetových rádií, záznam na externí USB disk, a mnohem víc.
Kapitoly článku:
Přijímač umožňuje využít externí paměťová zařízení připojená do externího USB portu k záznamu vysílání. Podporována je celá řada souborových formátů. Úspěšně jsme vyzkoušeli zápis i čtení na disky se systémy NTFS i FAT/FAT32 (přestože výrobce uvádí, že v systému NTFS umí zařízení pouze číst, nikoliv zapisovat), podporovány jsou také linuxové formáty ext2 a ext3. Záznam probíhá ve formátu transportního toku (soubory *.ts) s veškerými doplňkovými daty ve streamu.
O tom, že si přijímač (ne)rozumí s vaší USB klíčenkou či diskem, se po jeho připojení dozvíte z krátkého oznámení na obrazovce.
Funkci Time Shift, neboli časový posun je možné aktivovat stiskem tlačítka Pauza na dálkovém ovladači, pokud máte k přístroji připojenu externí USB paměť nebo disk. V okamžiku spuštění se přijímač chová stejně jako při regulérním nahrávání pořadu s tím rozdílem, že v případě ukončení nedochází automaticky k uložení záznamu, ale jste dotázáni, zda si sekvenci přejete uložit. Co je nepraktické, je to, že přijímač při aktivovaném TimeShiftu z důvodu nahrávání zablokuje všechny jiné transpondéry, a tak nemůžete přepínat na kanály z jiných transpondérů, dokud funkci TimeShift nedeaktivujete.
Funkce TimeShift by potřebovala ještě trochu doladit, chová se totiž jako regulérní nahrávání (s mírnou obměnou), což například neumožní během její aktivace přepínat na programy vysílané z jiných transpondérů.
Přijímač umožňuje jak rychlý záznam s použitím příslušného tlačítka na dálkovém ovladači, tak plánované nahrávání s využitím dat z EPG nebo ručně zadaných údajů. Lze zadat příkaz také k opakovanému záznamu v daném čase (denně, týdně, všední dny, víkendové dny). Při ručním spouštění i ukončování záznamu chce přístroj volbu vždy potvrdit, aby nemohlo dojít k nechtěnému startu/ukončení nahrávání. Zaznamenané pořady lze bez problému přehrávat v PC v některém z rozšířených přehrávačů (např. Windows Media Player, VLC, …).
Nejpohodlnější způsob plánovaného nahrávání je s využitím EPG. Lze zadávat i příkazy k opakovanému záznamu.
Bohužel není možné nahrávat více programů současně (z jednoho transpondéru), podporováno je pouze souběžné nahrávání a zároveň sledování některého jiného kanálu ve zvoleném transpondéru. Nabídka předvoleb v seznamu programů se během nahrávání automaticky zúží na daný transpondér a jiné kanály nenabízí.
Přístroj umí v daném časovém okamžiku nahrávat vysílání pouze jednoho kanálu (FTA i kódovaného), ostatní kanály (na stejném transpondéru) lze pouze sledovat.
USB port přijímače neměl problém „utáhnout“ napájení staršího externího disku s kapacitou 80 GB, po jehož připojení stoupla spotřeba přístroje o 3 W (připojeno velmi krátkým kabelem, který je pevnou součástí disku). Z hlediska spolehlivosti je však rozhodně dobré používat disk se samostatným napájením. Nahrávání funguje spolehlivě v předním i zadním USB portu, přičemž si přístroj pamatuje, který port byl pro záznam využíván v minulosti, a do něj se záznam pokouší ukládat i v budoucnu. Pokud po startu nahrávání na daném portu disk nenalezne a na druhém ano, požaduje od obsluhy potvrzení, že může provádět záznam na jiný disk.
Záznamy z přijímače s příponou *.ts lze bez potíží přehrávat i v počítači.