Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DreamSky NXP256HD: linux a bohatá výbava

1.8.2011, Jiří Piškula, recenze
I když se to na první pohled nezdá, pod kapotou přijímače DreamSky NXP256HD běží Linux. Přístroj si bez problémů poradí nejen s příjmem HDTV kanálů, ale nabízí i bohatou podporu multimédií, poslech internetových rádií, záznam na externí USB disk, a mnohem víc.
Linuxové přijímače jsou obecně trochu líné při startu z úplného vypnutí ve srovnání s běžnými jednoduššími přístroji. Dreamsky NXP256HD se rozběhne za přibližně 50 s, což není tak zlé. Budete-li mít přepnuto na kódovaný HD kanál, může od zapnutí přístroje do naběhnutí obrazu a zvuku uplynout i něco málo přes minutu. Start z úsporného režimu, kdy jsou neaktivní pouze výstupy a USB porty, trvá pouhých 4,5 s. Prodleva při přepínání kanálů se pohybuje v průměru kolem 3 s, u kódovaných HDTV kanálů na různých transpondérech počítejte minimálně se 4 sekundami.



Kvalitu obrazu přijímače oceníte především u kanálů vysílaných ve vysokém rozlišení.


Přímo z dálkového ovladače lze u každého kanálu zvolit titulky a druh zvukové stopy (jsou-li k dispozici), nastavení se ukládá s programem. Při listování seznamem kanálů se automaticky nepřepíná na příslušný kanál, k přepnutí dojde až po potvrzení volby tlačítkem OK.



Informační lišta s použitím FW verze 1.14 ještě neobsahuje grafický ukazatel uplynulého/zbývajícího času pořadu.


Veškeré ovládání přístroje je zcela běžné a velmi podobné tomu, na co jsme zvyklí u ostatních (i nelinuxových) zařízení, rozhodně se nemusíte obávat, že by přítomnost Linuxu znamenala nějaký horší uživatelský komfort pro laiky. Spíše nabízí zajímavé možnosti těm, kdo se v tom takříkajíc „chtějí vrtat“, ale to opravdu pouze jako bonus.



V poslední verzi SW 1.38 byl ukazatel doplněn.


Informační lišta, která se zobrazí po stisku tlačítka Info na dálkovém ovladači zobrazuje obvyklé informace:
  • Číslo předvolby TV kanálu a jeho název
  • Název sledovaného pořadu a pořadu následujícího (včetně časů začátku a konce dle EPG)
  • Název satelitu, kmitočet transpondéru, sobolovou rychlost
  • Kvalitu a sílu signálu
  • Aktuální čas
  • Šest informačních piktogramů (kódovaný kanál, EPG, zámek, HD formát,…)
  • Grafický pruh informující o uplynulém/zbývajícím čase sledovaného pořadu (není ve verzi SW 1.14)



Detailní informace o pořadu vyvolané z informační lišty.


Dalším stiskem tlačítka info se zobrazí informace o běžícím pořadu, jak jsou uvedeny v elektronickém programovém průvodci (EPG). Samotný programový průvodce není nijak zvlášť graficky dobře ztvárněný, nicméně je funkční a svůj účel splní. Nabízí dva základní módy zobrazení. V denním módu je zobrazena časová tabulka v rozsahu 1,5 hodiny pro 7 po sobě jdoucích kanálů najednou.



Základní zobrazení EPG by mohlo být graficky zdařilejší, svou funkci však splní.


V týdenním módu se počet kanálů v levé části obrazovky zúží na pět, v pravé části obrazovky je výpis pořadů aktuálně zvoleného kanálu. K pořadu, který je aktuálně zvýrazněný se dole zobrazuje podrobné info, které v případě delšího textu postupně roluje po obrazovce. V horní části nabídky jsou zkratky sedmi dnů v týdnu (počínaje dneškem), kterými lze snadno listovat v rámci zvoleného kanálu. Jak denní, tak týdenní mód zobrazení lze využít k zadání záznamu do časovače pro nahrání příslušného pořadu. Zobrazování českých znaků je v EPG bez problémů.



Druhý způsob zobrazení EPG (týdenní) umožňuje pohodlné listování programem po jednotlivých dnech.



Pokud je text popisku pořadu v dolní části menu příliš dlouhý, automaticky pomalu roluje.


Teletextu chvíli trvá prvotní načtení stránek, ale po určitém čase funguje dostatečně rychle a bez problémů. České znaky se zobrazují správně (chyba v zobrazování velkých českých písmen s diakritikou známá z prvních verzí firmwaru byla v těch nadcházejících odstraněna).



Teletext je dobře použitelný a je vkládán i do kompozitního výstupu přijímače (VBI teletext), české znaky jsou OK.


České teletextové titulky se zobrazují v 99 % případů správně, občas lze zaznamenat drobné chyby u jednotlivých znaků, nejde však o systematický nedostatek opakující se u stejných znaků, k odchylce dochází jen výjimečně. Příčinu jsme nezjistili.



Skryté teletextové titulky se zobrazují správně (většinou).



Přístroj nabízí zobrazení náhledů obrazovek více TV kanálů jdoucích po sobě v několika prostorových konfiguracích. Tato funkce (MultiPictures) se aktivuje tlačítkem na dálkovém ovladači.