Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DreamSky NXP256HD: linux a bohatá výbava

1.8.2011, Jiří Piškula, recenze
I když se to na první pohled nezdá, pod kapotou přijímače DreamSky NXP256HD běží Linux. Přístroj si bez problémů poradí nejen s příjmem HDTV kanálů, ale nabízí i bohatou podporu multimédií, poslech internetových rádií, záznam na externí USB disk, a mnohem víc.
Dreamsky NXP256HD je jednotunerový HD satelitní přijímač s linuxovým systémem, který umožňuje příjem FTA i kódovaných televizních a rozhlasových programů ze satelitního vysílání na platformách DVB-S/S2 ve vysokém (HD) i standardním (SD) rozlišení obrazu. Pro příjem kódovaných kanálů je vybaven jednou čtečkou dekódovacích karet a jedním CI slotem pro dekódovací modul. Přístroj má kromě jiného i bohatou výbavu v oblasti multimediálních funkcí a síťového připojení.
 

 
Poradí si s videem kódovaným ve formátech MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 AVC (H.264), VC1, DV a DivX. Kromě jiného u něj najdete HDMI konektor, ethernetový port a hned dva porty USB 2.0 (jeden na předním a druhý na zadním panelu), jejichž využití zdaleka nekončí pouze připojením externího pevného disku/paměti pro záznam vysílání (funkce PVR) či přehrávání multimédií. Podrobnosti najdete v dalších kapitolách.

Přijímač je na českém trhu od letošního jara a od té doby si postupně získává popularitu. Fakt, že běží na bázi operačního systému Linux, nemusí znepokojovat uživatele, kteří nemají potřebu se příliš „vrtat“ v podrobných nastaveních a nabídkách. Přístroj na první pohled nabízí totéž, co jeho nelinuxoví konkurenti, ovšem právě i díky Linuxu se může pochlubit některými zajímavými funkcemi a samozřejmě je pro něj dostupná i neoficiální verze softwaru, která poněkud rozšiřuje jeho možnosti (zejména v oblasti sdílení přístupových karet více přijímači apod.). My jsme přijímač testovali s oficiální verzí softwaru.



Design přijímače Dreamsky NXP256HD trochu vybočuje ze zaběhnutých tradic.
Pro zvětšení klikněte.


Design přístroje na první pohled příliš nevybočuje z dnešních tradic, kdy jsou často používány lesklé černé materiály. V určitých detailech se však Dreamsky NXP256HD od jiných přijímačů liší. Především není lesklý celý (po celé délce předního panelu), ale pouze v okolí displeje na levé straně a v pravé části, kde jsou odklopná dvířka chránící čtečku karet, CI slot a port USB 2.0. Střední část panelu je provedena matně šedou barvou s jinou povrchovou úpravou, než mají lesklé části.



Pod krytem v pravé části předního panelu najdete USB port (druhý je na zadním panelu) univerzální čtečku karet a CI slot pro jeden CAM modul. Pro zvětšení klikněte.


Středu čelního panelu vévodí stříbrné tlačítko pro přepínání mezi aktivním a úsporným režimem, které je za provozu podsvětleno modrou barvou (světelný prstenec okolo tlačítka). Základní šestice ovládacích tlačítek (Memu, OK, Volume +/- a Kanál +/-) se nachází na horní straně přístroje za hranou předního panelu, což je docela praktické, jelikož i z pozice, kdy stojíte, máte k tlačítkům dobrý přístup a jsou dobře čitelné jejich popisky. To ale nebude platit, pokud přijímač ukryjete někde hlouběji v nábytku, tam by lépe vyhověla tlačítka umístěná zepředu.



Kryt v levé části předního panelu jde poměrně snadno sundat. Ten, kdo má doma zvídavé dítko, možná často dostane příležitost vidět detailně uspořádání jednotlivých segmentů alfanumerického VFD displeje. Pro zvětšení klikněte.


Jak už bylo zmíněno výše, v levé části předního panelu je fluorescenční (VFD) displej s deseti alfanumerickými znaky, v jeho blízkosti se dále nachází dvojice signalizačních LED diod, které indikují aktuální stav přístroje (aktivní/stand-by) a dostupnost signálu na vstupu do tuneru. Napravo od displeje je umístěn přijímač signálu dálkového ovladače.

Pod odklopnými dvířky v pravé části předního panelu najdete jeden CI slot pro vložení externího dekódovacího modulu, jednu čtečku karet a konektor USB 2.0 pro připojení disku, paměti, klávesnice/myši, případně wi-fi adaptéru (více viz kapitola „Síťové nastavení a funkce“).



Detailní pohled na čtečku karet a CI slot zaplněný CAM modulem.


Pohled na zadní panel odhaluje skromnou konektorovou výbavu, která by však měla být dostačující. Vlevo je vstup pro připojení antény (LNB konvertoru) a smyčkový výstup do dalšího zařízení, pod nimi se nachází druhý USB port (první je na předním panelu), dále je zde konektor SCART pro připojení TV a devítipinový port rozhraní RS-232. Z analogových konektorů jsou k dispozici pouze kompozitní + stereo audio, které doplňuje digitální koaxiální zvukový výstup, následuje HDMI a ethernetový port. Přívodní napájecí šňůra je pevně zabudovaná v pravé části panelu a vedle ní je kolébkový hlavní vypínač přístroje.



Zadní panel nenabízí nic převratného, vstup pro signál z LNB je trochu netradičně ten blíže ke středu. Pro zvětšení klikněte.


Dálkový ovladač je trochu nezvykle vyveden v jiné barvě, než jakou má samotný přijímač. Na panelu s tlačítky převládá stříbrná barva, která je kombinovaná s lesklou černou. Spodní část těla ovladače je vyvedena tmavým odstínem se zdrsněnou povrchovou úpravou, díky které ovladač dobře drží v ruce.



Na dálkovém ovladači najdete řadu specializovaných tlačítek pro přímé spuštění určitých funkcí či změny v nastavení. Pro zvětšení klikněte.


Tlačítka dálkového ovladače, jejichž celkový počet dosahuje úctyhodných padesáti kusů, jsou odlišena tvarově i barevně. Jejich rozestupy a velikost jsou v některých případech nepříliš pohodlné pro ovládání. Stisk tlačítek v tmavé části je poměrně skokový a jistý, horší je to s jejich návratem do původní pozice, který je velmi pozvolný, občas se některá numerická klávesa na chvilku i zasekla. Ve spodní světlé části ovladače je pocit ze stisku jiný, tlačítka víc plavou, stisk není tak jistý, jako v horní části. Potvrzovací tlačítko OK má rovněž vcelku nejistý stisk. Je však nutné přiznat, že ačkoliv můžete mít z ovladače tyto nepříjemné pocity, funguje vcelku spolehlivě, tedy určitá nejistota „na omak“ je vyvážená spolehlivou funkcí a dobrým dosahem.

Parametry přijímače DreamSky NXP256HD
CPU 266MHz ST40-202 32bit RISC CPU
Paměť Flash 32 MB
DDR SDRAM 256 MB (2× 128 MB)
Počet a typ tunerů 1× DVB-S/S2 (pevný), 1 × DVB-S/S2 nebo DVB-T nebo DVB-C (měnitelný).
Kmitočtový rozsah (vstup) 950–2150 MHz (DVB-S/S2)
Vstupní citlivost (75 Ω) –65 až –25 dBm
Demodulace QPSK (DVB-S, DVB-S2), 8PSK (DVB-S2)
Symbolová rychlost 2 až 45 MS/s
22kHz tón Frekvence 22±2 kHz
Amplituda 0,6±0,2 V
Napájení LNB V/H 13/18 V, 400 mA max.
DiSEqC 1.0/1.1/1.2 + podpora USALS, řízení tónem A/B
Dekódování obrazu MPEG-1, MPEG-2 MP@ML, MPEG-4 AVC/H.264, VC1, DV, DivX a MPEG-4
Formáty přehrávaných souborů
  • AVI
  • MKV
  • MP4
  • 3gp
  • MPG
  • PS
  • vob
  • dat
  • ts
  • m2ts
  • flv
  • asf
Podporované formáty externích HDD
  • FAT
  • FAT32
  • Ext2
  • Ext3
  • NTFS
Dekódování zvuku MPEG-2 Audio Vrstva I a II, MPEG-4 AAC, MPEG-4 AAC-HE (AAC+), Dolby Digital AC3
Rozlišení obrazu 1920 × 080i, 1280 × 720p pro HD, 720 × 480i, 720 × 480p, 720 × 576i, 720 × 576p pro SD
Formát obrazu 4:3 (Pan & Scan, Letterbox), 16:9
Zvukové módy Stereo, Dual Channel, Joint Stereo, Mono
Vzorkovací kmitočty 32 kHz, 44,1 kHz, 48 kHz
Čtečka karet
CI sloty
Audio/video výstupy 1× HDMI, 1× TV SCART (RGB, CVBS), 1× koaxiální optický audio výstup, 1× kompozitní (RCA), 1× stereo out (RCA)
Ostatní rozhraní 1× LAN 10/100 Mb/s, 2× USB 2.0, 1× RS-232C.
Interní HDD Ne.
Displej fluorescenční (VFD), 10 alfanumerických znaků
Napájení 100–240 V, 50/60 Hz
Spotřeba 25 W max./ 1 W stand-by
Rozměry (š × v × h) 296 x 76 x 310 mm
Hmotnost 2,1 kg

Pojďme se pro zajímavost ještě podívat, jak přístroj vypadá uvnitř. Všechny komponenty jsou rozděleny na pěti samostatných deskách plošných spojů (hlavní deska s procesorem, pamětmi a dalšími obvody, napájecí zdroj, deska displeje a tlačítek, čtečka karet, slot pro dekódovací moduly), DVB-S/S2 satelitní tuner značky Sharp je s několika dalšími součástkami na samostatném plošném spoji zasunutém do hlavní desky.





Nečekaně je veškerá elektronika velmi kompaktní i napájecí zdroj má doslova miniaturní rozměry. V nepříliš velké přístrojové skříni je tak ještě dostatek volného místa, díky čemuž by mělo být účinné i chlazení, s ohledem na dobrou cirkulaci vzduchu. Na napájecích kabelech jsou feritové odrušovací prstence a vše je dobře připevněno.



Navzdory celkově malým rozměrům je v přijímači ještě poměrně mnoho volného místa.
Pro zvětšení klikněte.


Uprostřed hlavní desky se pod hliníkovým chladičem ukrývá hlavní procesor NXP8735E taktovaný na 320 MHz, kromě něj na desce najdeme ještě obvod TDA9981, což je HDMI vysílač výrobce NXP (založeno Philipsem), dále ethernetový čip značky Realtek s označením RTL8201CL a dvojici DDR RAM čipů značky Nanya s kapacitou 64 MB (512 Mb) taktovaných na 200 MHz – tady se realita na první pohled rozchází s „papírovými“ údaji, neboť v dostupných zdrojích se oficiálně udává, že přijímač disponuje celými 256 MB RAM. Z označení čipů je však jednoznačně čitelné a dohledatelné, jaká je jejich kapacita. Dohromady tedy mají kapacitu 128 MB, což je poloviční hodnota ve srovnání s papírovými předpoklady. Je pravděpodobné, že jsou další dva obvody na spodní straně desky plošných spojů.


Nejdůležitější obvody hlavní desky (CPU, paměti, atd.) jsou v její levé části.
Pro zvětšení klikněte.

Obvody rozpoznatelné na hlavní desce:
  • 1× CPU NXP8735E taktovaný na 320 MHz
  • 2× 64MB DDR RAM Nanya (NT5DS64M8CS-5T) taktovaná na 200 MHz
  • 1× HDMI vysílač TDA9981
  • 1× ethernetový čip Realtek RTL8201CL


CI slot je zapojen přímo v hlavní desce, čtečka karet má svůj samostatný přívodní kabel.
Pro zvětšení klikněte.



Detailní pohled na napájecí zdroj, který je rekordně miniaturizován.
Pro zvětšení klikněte.