Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Dreambox DM 8000 HD PVR: blíže ke hvězdám?

, , recenze
Dreambox DM 8000 HD PVR: blíže ke hvězdám?
Dnes přinášíme opravdovou třešničku v podobě satelitního set-top-boxu Dreambox DM 8000 HD PVR. Jde o vlajkovou loď německé společnosti Dream Multimedia. Kombinuje v sobě 4 tunery s podporou vysokého rozlišení a funkce PVR přijímače. To ale není zdaleka vše.
Dreambox DM 8000 HD PVR: blíže ke hvězdám?
Po úspěšném předchůdci DM 800 HD PVR přináší Dream Multimedia další špičku mezi satelitními set-top-boxy: Dreambox DM 8000 HD PVR. V nabídce českých obchodů se objevil na konci loňského roku a hned na sebe strhnul pozornost. Hned v úvodu je nutné napsat, že tento špičkový model ocení zejména satelitní nadšenci. Ukrývá v sobě velký potenciál, což bude dobře patrné například z tabulky základních specifikací na konci této kapitoly.

Celý komplet je dodáván v pevné a slušivé krabici. V ní se ukrývá další, jíž vidíte na přiloženém snímku. Už samotné vybalování jednotlivých částí bylo nesmírně záživné - vždy nás něco mile překvapilo. Především narážíme na úhledný design všech prvků (subjektivní pohled), formu uživatelské příručky, příslušenství s přiloženou V.I.P. kartou atp.- Krabice se zařízením -

Je pravda, že než jsme se dopracovali k samotnému set-top-boxu, chvíli to zabralo. Výrobce vše sladil do černé barvy a již z první fotografie přístroje můžete vidět, že se jedná o velkého elegána. Při celkovém pohledu spatřujeme rozsáhlé žebrování v horní části, jež napomáhá dobrému chlazení a cirkulaci vzduchu v případě vložení některého z přídavných modulů či zařízení. Nechybí ani výrazné loga "dreambox". Jak zjistíme později, perforované otvory bychom jistě uvítali také po stranách, a to zejména na straně se zdrojem.


- Čelní pohled (klikněte pro zvětšení) -

Přední panel zhruba z poloviny překrývají výklopná plastová dvířka, která jsou vizuálně oddělena "stříbrnou" vlnkou/linkou. Nalevo můžeme vidět relativně velký OLED displej, jež dokáže zobrazit názvy programů, časová data a jiné údaje. Napravo od něj nechybí podsvětlené tlačítko pro uvedení přístroje do provozu a následné vypnutí, na druhé straně pak můžete využít dva ovládací prvky pro změnu stanic. Jak je dále vidět, celý Dreambox je usazen na čtyřech kulatých nožičkách a jeho stabilita je naprosto výborná. V zapnutém stavu nedochází k žádným vibracím atp.


- Přední panel (klikněte pro zvětšení) -

Po jemném stisku v místě loga "dreambox" v levé horní části dojde k vyklopení krytu rozšiřujících pozic. Dostupná výbava je opravdu okouzlující a detailně si jednotlivá místa můžete prohlédnout o pár řádků níže. Celá šasi je v kombinaci kovu a plastových dílů. Ty jsou umístěny zejména po stranách, kde překrývají dvojici šroubků. Více patrné to bude v další části článku, kdy nahlédneme přijímači "pod kapotu".


- Čelní pohled s vyklopením dvířek (klikněte pro zvětšení) -

Fyzické rozměry přístroje jsou 430 × 90 × 380 mm (š × v × h) a čistá hmotnost bez harddisku a DVD mechaniky činí 3 kg. Dostupných pozic je opravdu mnoho a je až s podivem, jak se výrobci podařilo vše uspořádat. Rozmístění je řešeno ve dvou řadách, přičemž horní slot je primárně určen pro modul SlimLine DVD připojený přes SATA rozhraní. Více nám napoví detailní výřez.


- Dostupné pozice na předním panelu (klikněte pro zvětšení) -

Z něj je patrné, že spotřebitel může využít až dva otvory pro moduly typu PCMCIA (CI sloty) a sloty pro dekódovací karty, jež jsou umístěny těsně nad sebou. Dále můžete na vstupní část připojit paměťové zařízení typu Secure Digital (SD) a CompactFlash (CF). Jak jste se mohli dozvědět v jednom ze starších článků na partnerském serveru svethardware.cz, nabízí se zde také kompatibilita se standardem Multimedia Card (MMC). Jako poslední přípojné místo v přední části lze uvažovat port USB 2.0.


- Detail dostupných pozic (klikněte pro zvětšení) -

Jak jsme si popsali výše, velký a přehledný grafický OLED displej dovoluje zobrazit názvy sledovaných kanálů, veškerý pohyb v navigačním menu a mnoho dalších podrobností. Lze u něj také regulovat hodnotu jasu/svítivosti. Z detailního obrázku jsou také vidět zmíněné ovládací prvky včetně nízkoprofilových nožiček vyvedené ve "stříbrné" barvě. Světlý čtvereček úplně vpravo slouží jako snímač přijímače dálkového ovládání.


- Detail ovládací části -

Z hlediska použitelnosti se dostáváme k tomu podstatnějšímu, a to zadnímu panelu. Ten je doslova a do písmene zaplněn užitečnými prvky. Když půjdeme od toho nejdůležitějšího, tak zprava jsou dostupné dva satelitní tunery druhé generace DVB-S2 (anténní F konektory) společně s dvojicí záslepek pro další volitelné moduly. Vedle nich je zdířka RJ-45 pro 10/100Mbit Ethernet a dva porty USB 2.0. Mezi další výbavou najdeme opětovně dvojici CI slotů, optický i koaxiální S/PDIF konektor, servisní port RS 232, S-Video a DVI rozhraní. Následují SCART zásuvky pro televizor (TV) a videorekordér (VCR), komponentní YPbPr a kompozitní RCA výstupy (A/V).


- Zadní část (klikněte pro zvětšení) -

Zapomenout nesmíme ani na síťový vypínač ON/OFF a dvoupólovou přístrojovou zástrčku pro přívodní kabeláž. Červený přepínač (napěťový volič) dovoluje režim přístroje v sítích 230 a 110 V. Zadní část je dále zajímavá tím, že kovovou šasi upevňuje pouze jediný šroubeček, a to přímo v jejím středu v horní části. Ostatní čtyři jsou rozmístěny rovnoměrně po stranách pod plastovými díly.


- Krabice s příslušenstvím a luxusní obálkou -

Pohled na relativně malou krabičku s příslušenstvím opět naznačuje už tolikrát zmiňovaný důraz výrobce na slušivý design. Zákazníka zajisté také potěší černá obálka s dreabox V.I.P. kartou. Ta je zachycena na dalším přiloženém obrázku. Nicméně pojďme se věnovat obsáhlé výbavě.


- Dreambox V.I.P. karta uvnitř obálky -

V ní najdeme především kabeláž, a to DVI/HDMI kabel, síťovou šňůru a SATA kablík s napájením případného pevného disku a SlimLine DVD mechaniky. Dále je tu dálkové ovládání společně s bateriemi, upevňovací šroubky pro HDD včetně gumových podložek a adaptér pro instalaci uvažované jednotky optických disků. Mile nás překvapila také přítomnost USB flash disku.


- Přibalené příslušenství -

Nezapomněli jsme ani na robustní uživatelskou příručku s pevnými deskami. Její zpracování se na první pohled podobá diplomové práci vysokoškolského studenta, a to i svojí tloušťkou. Text je dobře čitelný a celá obsahová struktura je přehledná. Suveréně se jedná o jeden z nejpoutavějších manuálů, které jsme u set-top-boxů měli možnost vidět.


- Velmi elegantní uživatelský manuál -

Důležitou součástí je dálkové ovládání, které je v našem případě opět výborné. Díky ergonomickému zpracování příjemně zapadne do dlaně. Tlačítka jsou rozmístěna celkem dobře, jejich čitelnost je bezproblémová. Celková velikost je také přijatelná a určitou představu si lze v tomto ohledu udělat z tohoto snímku. Materiálem je samozřejmě černo-šedý plast, "čudlíky" jsou gumové povahy. Od předešlých verzí Dreamboxů došlo k prohození funkcí vybraných tlačítek a přibyla jedna ovládací řada.


- Pohled na dálkové ovládání (klikněte pro zvětšení) -

Přinášíme vám také pohled ze strany, kde je dobře patrné ono vykrojení. Aby nedošlo při špatné manipulaci k poškození LED diody, vespod přední části je malý plastový výstupek. Zajišťuje také stabilní polohu na rovné ploše.


- Boční pohled na dálkové ovládání (klikněte pro zvětšení) -

Jako poslední jsme zachytili v detailním pohledu zmiňovanou diodu - dobře vidíme, že odstup od podložky je dostatečný.


- Detail přední části ovladače -

V závěru následuje tabulka základních specifikací, kde se jako obvykle můžete podívat na shrnutí stěžejních vlastností modelu. V případě zájmu o podrobnější formu vám doporučujeme stránky výrobce, jež jsou dostupné přes odkaz v modelovém označení pod tabulkou. V dalších kapitolách si popíšeme, jak přístroj rozebrat a podíváme se na jeho základní desku. Vše si stručně okomentujeme a chybět nebudou ani přiložené fotografie zajímavých obvodů. Nakonec se budeme věnovat menu, vlastnímu příjmu a chování přístroje. Zkrátka poznatkům z praktického používání.

Hlavní vlastnostiParametry výrobce
ProcesorMIPS Broadcom 7400 s pracovní frekvencí 400 MHz
Paměťový subsystém128 MB Flash* / 256 MB RAM
Operační systémLinux (podpora Linux TV API)
Typ displejeOLED
Komprese videaMPEG-2, H.264/MPEG-4
Komprese zvukuMPEG-1, MPEG-2 Layer I/II, MP3
Počet a typ tunerů2x DVB-S2 (navíc dvě volitelné pozice pro DVB-S/C/T)
Dostupná rozhraní
CI sloty4x (maximálně 0,3 A/5 V)
Čtečka karetAno (SD, MMC, CF)
Ethernet (RJ-45)až 100 Mbit
Wi-Fi modulAno (integrovaný přes mini-PCI slot)
USB 2.03x (1x přední, 2x zadní)
SATA2x (podpora 3,5" HDD, SlimLine DVD)
S/PDIFAno
SCART2x
S-VideoAno
YPbPrAno
RCAAno
DVI-D1x
Servisní portAno
Doplňkové funkce a prvky od výrobce
Počet předvoleb pro TV a rozhlasové staniceNení omezen
Podpora EPG (ISO 8859-2/ISO 6937)Ano/Ano
OSDV několika jazycích včetně češtiny
USALSAno
Podpora DiSEqC (v1.0/1.1/1.2)Ano/Ano/Ano
Dálkové ovládáníAno (ergonomické)
Možnost upgrade FWAno
Příkon ve W (pohotovostní režim / úsporný režim)< 30 / < 2
Rozměry a hmotnost
Rozměry v mm (š × v × h)430 × 90 × 380
Hmotnost bez HDD a DVD (kg)3
Tabulka s vybranými parametry modelu DM 8000 HD PVR.
* jiné zdroje uvádějí 256 MB Flash