Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Domácí kino s BenQ W600

, , recenze
Domácí kino s BenQ W600
Technika jde stále kupředu a i na poli projektorů se už vyskytují modely s HD rozlišením, mezi které patří také BenQ W600 z dnešního testu. Na přelomu loňské zimy a letošního jara jsme v redakci testovali jeho většího brášku (model W1000).
Domácí kino s BenQ W600
Kapitoly článku:
Zatímco zmiňovaný model BenQ W1000 (recenzi si můžete přečíst zde) nabízí dokonce full HD rozlišení 1920 × 1080 px (nativně), BenQ W600 dostal do vínku nativní rozlišení „pouze“ 1280 × 720 px (WXGA) a je tedy použitelný pro nativní zobrazení standardu HD ready (více o rozdílech mezi HD ready a Full HD čtěte zde). Vzhled menšího sourozence dává tušit, že v žádném případě nejde o dvojčata. Podobní jsou si jen světlým základním odstínem skříně.


Na skříni projektoru převažuje bílá barva, která je doplněna černou a stříbrnou.


Ovšem tady nenalezneme povrchovou úpravu imitující vzhled kůže, ale pouze bílý plast kombinovaný s černou a stříbrnou barvou. Lze však říct, že i zde si výrobce s designem zařízení vcelku pohrál a projektory rozhodně nevypadá nijak tuctově.


Deset tlačítek přímo na panelu umožňuje ovládání všech základních funkcí a nastavení projektoru.

Lesklý bílý povrch horního panelu je v kontrastu s černou částí obsahující ovládací tlačítka, která má matnou povrchovou úpravu s reliéfem připomínajícím dřevo. Trochu nepochopitelně je vše doplněno stříbrnou barvou, kterou najdete v okolí objektivu. Stříbrná barva byla zvolena možná proto, aby objektiv a jeho ovládací prvky (kolečko zaostřování a zoomu) barevně ladily s logem výrobce na předním panelu, které je rovněž stříbrné. Názor na barevné provedení je ostatně subjektivním dojmem každého uživatele a vzhled BenQ W600 určitě není ošklivý. Stříbrná barva se však nemusí hodit do každého interiéru.


V levé části předního panelu je přijímač dálkového ovládání.
-pro zvětšení obrázku klikněte-

Ovládacích tlačítek má projektor celkem deset a ta nijak nevybočují ze zaběhlého standardu. Kromě čtveřice šipek a kláves Mode/Enter, Menu/Exit je k dispozici tlačítko pro výběr zdroje signálu (Source), automatického nastavení obrazu (Auto) a vypnutí lampy (Blank). Tlačítka je možné také uzamknout a zabezpečit tak projektor před jejich nechtěným stiskem. Stranou od matice 3 × 3 popsaných tlačítek najdete tlačítko Power.
Boční panely jsou výrazně perforované a zajišťují tak společně se dvěma ventilátory dostatečné chlazení projektoru.

Boční panely projektoru jsou opravdu vydatně perforované a za jedním z nich lze vidět dvojici výkonných ventilátorů, které se starají o chlazení lampy. Vepředu je kromě zmíněného loga a stříbrného prstence okolo objektivu ještě černý zaoblený proužek sahající asi do 1/4 panelu, pod nímž se ukrývá přední snímač infračerveného dálkového ovládání. Zcela uprostřed předního panelu pak najdeme aretační tlačítko nastavitelné přední nožky.


Zadní panel obsahuje všechny běžné konektory, nadstandardem je přítomnost hned dvou HDMI vstupů pro pohodlné využití v domácnosti.
-pro zvětšení obrázku klikněte-

Na zadním panelu projektoru najdete celkem patnáct prvků, jejichž převážnou část tvoří vstupní/výstupní konektory. Jsou to (shora dolů/zleva doprava):
  • Komponentní vstup (3× RCA), PC vstup (D-sub 15), 2× HDMI vstup,
  • S-Video vstup, kompozitní A/V vstup (3× RCA),
  • Síťový napájecí konektor, port USB 2.0, Audio vstup (Jack 3,5 mm), Audio výstup (Jack 3,5 mm), RS-232.

V pravé části zadního panelu je další infračervený snímač dálkového ovládání a pod ním otvor pro zámek Kengsinton. Pohled zespodu na přístrojovou skříň projektoru odhaluje přítomnost tří nožek, z nichž dvě jsou výškově nastavitelné (jedna přední, jedna zadní) a je zde také kryt lampy, který je potřeba demontovat před její výměnou. Níže uvádíme technické specifikace projektoru a fotografie s některými detaily.


Kryt lampy projektoru je dostupný ze spodní strany jeho přístrojové skříně.

Dálkové ovládání je totožné jako u modelu W1000, obsahuje tedy 30 gumových červeně podsvícených tlačítek, která zůstanou svítit po stisku libovolné klávesy po dobu dalších 10 sekund. To zřejmě také vysvětluje, proč jsou k napájení ovladače použity baterie velikost AA (tužkové), namísto dnes nejrozšířenějších mikrotužkových (velikost AAA). I když ovladač padne dobře do ruky, stisk některých tlačítek je nejistý, protože příliš „plavou“. Nicméně pro běžné používání je ovladač zcela v pořádku.


Gumová tlačítka dálkového ovladače jsou podsvícená červeným světlem po dobu 10 sekund od stisku libovolné klávesy.Objektiv projektoru je olemován stříbrným prstencem.Přední noha s aretací pro nastavení náklonu projektoru.Zadní šroubovací noha pro doladění vodorovné polohy projektoru.


ProjektorBenQ W600
Zobrazovací technologieDLP (Texas Instruments)
Nativní rozlišení1280 × 720 pixelů, poměr stran 16:9
Podporovaná rozlišení640 × 480 pixelů (VGA) až 1600 × 1200 pixelů (UXGA)
Podporované obrazové formáty480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p
Svítivost2600 ANSI lumenů
Kontrast4000:1
Světelný zdroj230W lampa
Životnost sv. zdroje2500 hodin, 4000 hodin ECO režim
Optický zoomano 1,15:1 (ovládání manuálně)
Hlučnost34/31 dB (normální/ECO)
Velikost obrazu26 až 300 palců / 66 až 762 cm
Rozměry (š × v × h)306 × 93 × 216 mm
Hmotnost2,7 kg
Napájecí napětí100-240 V, 50/60 Hz
Příkon292 W / 0,4 W v pohotovostním režimu
Vstupy / výstupy2× HDMI, 1× D-Sub 15 (YCbCr/YPbPr), 1× AV kompozitní (3× RCA), 1× komponentní (3× RCA), 1× USB 2.0 (B), 1× Audio in (Jack 3,5 mm), 1× Audio out (Jack 3,5 mm), 1× RS-232