Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Dell S300WI: konečně interaktivně!

, , recenze
Dell S300WI: konečně interaktivně!
Už dávno pominuly doby, kdy bylo možné projektory využívat pouze k „bezduché“ projekci prezentací či multimediálního obsahu. Díky novým technologiím mohou být vaše prezentace interaktivní a velmi živé, což oceníte zejména při výuce a školeních.
Dell S300WI: konečně interaktivně!
Projektor Dell S300WI patří do kategorie zařízení s krátkou projekční vzdáleností, chtělo by se říci až ultrakrátkou (viz dále). Součástí bohatého příslušenství, jehož výčet uvádíme níže, je i speciální interaktivní software, který dokáže v kombinaci s přiloženým interaktivním perem obohatit každou prezentaci o zajímavé prvky. Zařízení využívá DLP technologii v kombinaci se speciální optikou, díky níž dokáže vytvořit obraz o velkých úhlopříčkách i ve velmi malých místnostech.Ze vzdálenosti pouhého jednoho metru od projekční plochy lze promítat obraz s úhlopříčkou 89" (226 cm). Maximální úhlopříčky obrazu 294" (746,8 cm) dosáhnete ze vzdálenosti 3,3 m od projekční plochy.


Projektor byl v krabici pečlivě uložen do nadýchaného vaku se vzdušnými polštářky, aby se zamezilo poškození během přepravy.

Nativní rozlišení projektoru je 1280 × 800 px (WXGA), lze s ním tedy bez problémů zobrazit i HD video 720p, na vstupu podporuje i další formáty, včetně 1080p. Maximální svítivost s použitou 190W lampou OSRAM E20,8 je 2200 ANSI lumenů, kontrastní poměr dosahuje hodnoty až 2400:1. Podrobné technické parametry projektoru jsou v tabulce na konci této kapitoly.


Kromě standardně dodávaného příslušenství (na obrázku) lze k projektoru dokoupit i celou řadu kabelů.

Projektor je dodáván s více než bohatým příslušenstvím:
 • napájecí kabel,
 • VGA kabel (1,8m),
 • USB kabel (USB-A do USB-B),
 • wi-fi anténa,
 • CD s uživatelským návodem a dokumentací,
 • dálkové ovládání,
 • interaktivní pero,
 • náhradní hrot pera, tzv. nib (5 ks),
 • alkalické baterie AA (2),
 • baterie AAA (2),
 • popruh na zápěstí,
 • 5m kabel mini USB (USB-A do mini USB-B),
 • CD se softwarem Interwrite Workspace.

Samotné zařízení je dobře přenosné, díky vcelku kompaktním rozměrům a především nízké hmotnosti, jeho přenášení by tedy nemělo činit potíže ani pedagogům či lektorům v sukních. Na první pohled zaujme vypuklá přední čočka projektoru (chráněna mohutným plastovým krytem proti poškození), díky které lze dosáhnout velkých rozměrů obrazu při malé vzdálenosti přístroje od promítací plochy.

Jak ukazují fotografie níže, tělo projektoru je děravé skrz na skrz, díky čemuž dochází k dostatečnému odvodu zbytkového tepla z lampy a elektroniky.

Na předním panelu je kromě objektivu vidět i přijímač dálkového ovládání. Další přijímač dálkového ovládání je na horním panelu v oblasti ovládacích tlačítek, pomocí kterých lze řídit prakticky veškeré funkce přístroje. Posledním ovládacím prvkem horního panelu je kolečko pro manuální zaostření obrazu.


Vypuklou čočku objektivu pro projekci z krátké vzdálenosti chrání plastová krytka.
-pro zvětšení obrázku klikněte-


Pomocí ovládacích tlačítek přímo na projektoru se lze dostat k nastavení všech funkcí přístroje.


Detail ovládacích tlačítek, ve spodní části je kryt druhého infračerveného přijímače.

Zadní panel obsahuje velké množství konektorů ve dvou řadách. Zcela vlevo nahoře je konektor pro připojení wi-fi antény, dále mini USB port pro vzdálenou myš, funkci Interactive a upgrade firmwaru, následuje rozhraní HDMI, dvojice konektorů D-sub (vstup VGA-A a výstup VGA-A), S-Video, kompozitní vstup, rozhraní RS-232, Audio in A (Jack 3,5 mm) a konektor stejnosměrného napětí 12 V pro automatické spuštění plátna.

Ve spodní řadě je nalevo síťový konektor RJ-45, vedle konektor USB typ A (prohlížeč souborů), dále USB port typ B (propojení s počítačem), vstup VGA-B (D-sub), vstup pro mikrofon (Jack 3,5 mm), Audio in B (2× RCA), Audio out (Jack 3,5 mm). Ve spodní části panelu naleznete ještě konektor napájení a slot s panelem pro zámek Kensington.


Konektorová výbava zadního panelu projektoru je poměrně bohatá, a to nejen kvůli možnosti využití interaktivních funkcí.
- pro zvětšení obrázku klikněte -

Na bočních panelech nenajdete nic jiného než větrací otvory. Spodní panel ukrývá otvory pro montáž nástěnného držáku a pro stativ. Dále je zde kryt lampy a čtveřice nožiček s adjustačními kolečky pro nastavení náklonu projektoru.


Přes velké boční větrací otvory je snadno vidět do útrob projektoru.
Kryt lampy je umístěn na spodní straně projektorové skříně, všechny čtyři nožky jsou šroubovací.

Dálkový ovladač napájený dvojicí mikrotužkových baterií je poměrně malý a velmi lehký, rozestupy mezi tlačítky by mohly být trochu větší, ale zde to není tak kritické, jako např. u ovladače televizorů apod. Nechybí integrované laserové ukazovátko červené barvy.


Malý dálkový ovladač umožňuje pohodlné ovládání všech funkcí přístroje a jeho součástí je také laserové ukazovátko.

Interaktivní pero svým tvarem a velikostí ze všeho nejvíc připomíná velký popisovač tabulí. Na jeho těle najdete trojici ovládacích tlačítek, LED indikátory, vzadu očko pro připevnění zápěstního popruhu a v přední části výměnný hrot s objektivem. Napájený je ze dvou tužkových baterií.
Interaktivní pero se třemi tlačítky má tvar silnějšího popisovače na tabule, v přední části je výměnný hrot a vedle něj objektiv.

ProjektorDell S300WI
Zobrazovací technologieDLP
Nativní rozlišení1280 × 800 pixelů (WXGA)
Svítivost2200 ANSI lumenů
Kontrast2400:1
Světelný zdroj190W lampa OSRAM E20.8
Životnost sv. zdroje5000 hodin
Projekční vzdálenost0,5 až 3,3 m
Velikost obrazu44,6 až 294 palců (113,3 až 746,8 cm)
Rozměry (š × v × h)306 × 99 × 246,5 mm
Hmotnost3,13 kg
Napájecí napětí100-240 V, 50/60 Hz
Příkon256 W / < 1 W v pohotovostním režimu
Vstupy / výstupy1× HDMI, 2×/1× D-Sub 15 (YCbCr/YPbPr) in/out, 1× AV kompozitní (3× RCA), 1× USB 2.0 (A), 1× USB 2.0 (B), 1× USB 2.0 (mini-B),1× MIC in (Jack 3,5 mm), 1× Audio in (Jack 3,5 mm), 1× Audio out (Jack 3,5 mm), 1× DC 12 V, 1× LAN (RJ-45), 1× RS-232, wi-fi 802.11 b/g
Speciální vlastnostiInteraktivní funkce s přiloženým speciálním softwarem, integrované wi-fi rozhraní, podpora 3D obrazu.