Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

BENQ W703D: ideální domácí projekce?

, , recenze
BENQ W703D: ideální domácí projekce?
Po delší době se podíváme na jeden DLP projektor, jehož parametry jsou nastaveny tak, aby splňovaly specifika domácího kina. Navíc umí i 3D režim. Jedná se tedy o ideální domácí projektor? To prozradí naše nová metodika!
BENQ W703D: ideální domácí projekce?

Odezva


U DLP projektorů je měření odezvy docela problém. Je totiž zkreslena rotujícím diskem filtrů, který ji prakticky znemožňuje měřit. Navíc se ukázalo, že odezva je prakticky neměřitelná. Proto jsem zde zachytil jednu odezvu 0-255-0 (ostatní změny se chovají stejně). Všimněte si, s jakou frekvencí zde bliká lampa resp. ono blikání je způsobeno také rotujícím filtrem před samotnou lampou. Ve výsledku se DLP projektor chováním světla velmi přibližuje CRT obrazovce. Osciloskop nelže, a tak pokud vám někdo tvrdí, že DLP projektor nebliká, tak lže (ano už jsem se s takovým názorem setkal).
Zachycení průběhu 0-255-0 (20 ms na dílek)


Inputlag


A protože i projektor musí zpracovávat barvy, musí provádět například korekci keystone apod., lze očekávat nějaký ten inputlag. Zkrátka dobu, kterou potřebuje na zpracování signálu (digitálního). Pokud jste nároční hráči her, tak vás inputlag jistě velmi zajímá. U monitorů se to obvykle již v recenzích dočtete, ale u projektorů to prozatím nikoho moc nezajímá, což je škoda! My vám však měření inputlagu přinášíme.

Projektor BenQ W703D má inputlag 16 ms. Všimněte si také velmi podobného průběhu zelené a žluté linky. Zelená představuje CRT monitor a žlutá DLP projektor.


Sledování videa


Video je díky velmi vysokému jasu pěkně dynamické. U projektoru platí jeden zásadní fakt. Čím vyšší jas, tím vyšší je i kontrast, co lze pozorovat. Samozřejmě také záleží na samotné technologii a kvalitě projektoru, ale jas má na kontrast zcela zásadní vliv. Svítivost 2200 lumenů je velmi vysoká hodnota pro domácí projektor. LED projektory zkrátka takové svítivosti zatím nedosahují, a proto ani nedosahují kvalit klasických projektorů. Pokud na plátno zasvítí přímé slunce, tak samozřejmě jas projektoru nedostačuje, ale při běžném svitu slunce do místnosti je obraz stále dostatečně kontrastní a jasný.

Barvy jsou hned na první pohled velmi dobré. Pleťová barva má příjemný odstín, nedělá tedy z hollywoodských krásek zombie, ale mají stále příjemnou zdravou barvu. Hodně tomu pomůže ještě ruční kalibrace přes OSD menu, která je však hodně závislá na barvě plátna a okolním osvětlení. Osobně doporučuji vytvořit si dva osobní profily. Jeden pro sledování ve dne a jeden pro noční zážitek.

Duhový efekt je u DLP projektoů sice obvykle problém, tento projektor však předvedl, že DLP technologie postoupila zase o krůček dál a duhovým efektem téměř netrpí. Všiml jsem si ho vlastně pouze jednou, a to při teoretickém testu černobílé mřížky. Navíc jsem se na to musel opravdu hodně zaměřit. V praxi si toho tedy asi nevšimne nikdo. Ano, pokud se díváte na obraz z malé vzdálenosti, abyste rozeznali opravdu každý pixel, tak je duhový efekt vidět, ale při běžné vzdálenosti vidět zkrátka není. Pro tuto vlastnost máme však test, a tak vše vidíte na následujícím obrázku.
Duhový efekt u DLP (BenQ W703D)


Hry


Pokud jsem velmi kvalitně hodnotil sledování videa, tak i hraní her je příjemný zážitek. Jediný problém může být hraní her za slunného dne. Slunko je zkrátka zabijákem všech projektorů. O tom však již byla řeč u sledování videa. Pokud si tedy chcete vychutnat velkou obrazovku a nemáte dostatečně velký monitor, tak projektor může být to pravé. Jediný problém je nižší rozlišení (pouze 1280x720), které pro přesné zaměřování v FPS hrách nemusí dostačovat. Každopádně pro běžné hráče jistě stačí a navíc si ušetří spoustu výkonu pro 3D režim. K projektoru sice nejsou přibaleny 3D brýle, ale ty si jistě již každý obstará sám.