www.tvfreak.cz
>
>
>

BENQ W703D: ideální domácí projekce?

BENQ W703D: ideální domácí projekce?
, , recenze
Po delší době se podíváme na jeden DLP projektor, jehož parametry jsou nastaveny tak, aby splňovaly specifika domácího kina. Navíc umí i 3D režim. Jedná se tedy o ideální domácí projektor? To prozradí naše nová metodika!
K oblíbeným
reklama

Odezva


U DLP projektorů je měření odezvy docela problém. Je totiž zkreslena rotujícím diskem filtrů, který ji prakticky znemožňuje měřit. Navíc se ukázalo, že odezva je prakticky neměřitelná. Proto jsem zde zachytil jednu odezvu 0-255-0 (ostatní změny se chovají stejně). Všimněte si, s jakou frekvencí zde bliká lampa resp. ono blikání je způsobeno také rotujícím filtrem před samotnou lampou. Ve výsledku se DLP projektor chováním světla velmi přibližuje CRT obrazovce. Osciloskop nelže, a tak pokud vám někdo tvrdí, že DLP projektor nebliká, tak lže (ano už jsem se s takovým názorem setkal).
Zachycení průběhu 0-255-0 (20 ms na dílek)


Inputlag


A protože i projektor musí zpracovávat barvy, musí provádět například korekci keystone apod., lze očekávat nějaký ten inputlag. Zkrátka dobu, kterou potřebuje na zpracování signálu (digitálního). Pokud jste nároční hráči her, tak vás inputlag jistě velmi zajímá. U monitorů se to obvykle již v recenzích dočtete, ale u projektorů to prozatím nikoho moc nezajímá, což je škoda! My vám však měření inputlagu přinášíme.

Projektor BenQ W703D má inputlag 16 ms. Všimněte si také velmi podobného průběhu zelené a žluté linky. Zelená představuje CRT monitor a žlutá DLP projektor.


Sledování videa


Video je díky velmi vysokému jasu pěkně dynamické. U projektoru platí jeden zásadní fakt. Čím vyšší jas, tím vyšší je i kontrast, co lze pozorovat. Samozřejmě také záleží na samotné technologii a kvalitě projektoru, ale jas má na kontrast zcela zásadní vliv. Svítivost 2200 lumenů je velmi vysoká hodnota pro domácí projektor. LED projektory zkrátka takové svítivosti zatím nedosahují, a proto ani nedosahují kvalit klasických projektorů. Pokud na plátno zasvítí přímé slunce, tak samozřejmě jas projektoru nedostačuje, ale při běžném svitu slunce do místnosti je obraz stále dostatečně kontrastní a jasný.

Barvy jsou hned na první pohled velmi dobré. Pleťová barva má příjemný odstín, nedělá tedy z hollywoodských krásek zombie, ale mají stále příjemnou zdravou barvu. Hodně tomu pomůže ještě ruční kalibrace přes OSD menu, která je však hodně závislá na barvě plátna a okolním osvětlení. Osobně doporučuji vytvořit si dva osobní profily. Jeden pro sledování ve dne a jeden pro noční zážitek.

Duhový efekt je u DLP projektoů sice obvykle problém, tento projektor však předvedl, že DLP technologie postoupila zase o krůček dál a duhovým efektem téměř netrpí. Všiml jsem si ho vlastně pouze jednou, a to při teoretickém testu černobílé mřížky. Navíc jsem se na to musel opravdu hodně zaměřit. V praxi si toho tedy asi nevšimne nikdo. Ano, pokud se díváte na obraz z malé vzdálenosti, abyste rozeznali opravdu každý pixel, tak je duhový efekt vidět, ale při běžné vzdálenosti vidět zkrátka není. Pro tuto vlastnost máme však test, a tak vše vidíte na následujícím obrázku.
Duhový efekt u DLP (BenQ W703D)


Hry


Pokud jsem velmi kvalitně hodnotil sledování videa, tak i hraní her je příjemný zážitek. Jediný problém může být hraní her za slunného dne. Slunko je zkrátka zabijákem všech projektorů. O tom však již byla řeč u sledování videa. Pokud si tedy chcete vychutnat velkou obrazovku a nemáte dostatečně velký monitor, tak projektor může být to pravé. Jediný problém je nižší rozlišení (pouze 1280x720), které pro přesné zaměřování v FPS hrách nemusí dostačovat. Každopádně pro běžné hráče jistě stačí a navíc si ušetří spoustu výkonu pro 3D režim. K projektoru sice nejsou přibaleny 3D brýle, ale ty si jistě již každý obstará sám. 

Nejnovější články
GoPro Hero 8 má prý umět 4K při 120 fps GoPro Hero 8 má prý umět 4K při 120 fps
Na internetu se objevily uniklé informace, které prozrazují detaily o připravovaných akčních kamerách GoPro Hero 8. Novinka by dle nich měla umět natáčet 4K video až při 120 fps i podporovat nové příslušenství.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Netflix chce pracovat s českými herci a studii, hledá zaměstnance Netflix chce pracovat s českými herci a studii, hledá zaměstnance

Nabídka pracovních pozic na streamovací službě Netflix prozradila zajímavou skutečnost. Hledají se totiž možnosti, jak spolupracovat s lokálními herci a studii ve Východní Evropě a Turecku, tedy včetně těch českých. 

11.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Matrix míří v USA znovu do kin Matrix míří v USA znovu do kin

Američtí diváci si po 20 letech budou moci znovu (někteří poprvé) užít legendárního sci-fi Matrix v kinech. Tam zanedlouho zamíří upravená verze s vylepšeným zvukem Dolby Armos a obrazem Dolby Vision. 

6.8.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Elektromobily Tesla budou streamovat YouTube a Netflix Elektromobily Tesla budou streamovat YouTube a Netflix
Infotainment elektromobilů Tesla se stále vylepšuje a po hrách Atari se tu objeví i podpora některých streamovacích služeb. Zatím se hovoří o tom, že by jeden z následujících updatů měl přinést streamování služeb YouTube a Netflix.
28.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
TCL uvádí 4K televize EP64 a EP66 s umělou inteligencí TCL uvádí 4K televize EP64 a EP66 s umělou inteligencí
Výrobce televizí TCL přichází na český trh se dvěma novými řadami Smart TV, modely EP64 a EP66. Ty mají rozlišení UHD 4K, nechybí jim ani systém umělé inteligence AI-IN a také funkce Smart HDR.
27.7.2019, aktualita, Milan Šurkala