www.tvfreak.cz
>
>
>

BenQ MW663: ideální do každé domácnosti?

BenQ MW663: ideální do každé domácnosti?
, , recenze
Chcete si užít kino i doma? LCD televize vám svou velikostí nestačí a LED projektory stále nemají tak velký výkon? V tom případě máte jedinou možnost. Klasický projektor s lampou a DLP technologií.
K oblíbeným
reklama

Gamut


Pokud si dnes pořídíte projektor, předpokládáte, že bude splňovat gamut sRGB, resp. Rec.709. Ten je totiž používán prakticky všude, od filmů, přes hry až po samotné operační systémy. Jiné gamuty si musíte navolit v daném programu. Navíc s ohledem na nedávné ohlášení specifikací UHD, kde opět figuruje gamut sRGB/Rec. 709, se zdá, že s námi vydrží tento neduh ještě velmi dlouho. Projektor splňuje gamut více než dobře, což je dáno bezesporu výkonem lampy.

Testy barev


Jen připomenu, že měřit projektory, co se barev týče, je hodně ošemetné. Do hry totiž vstupuje hodně kvalita plátna, okolní osvětlení/tma atd. Zkrátka mějte na paměti, že projektor, co v našich podmínkách podává dobré výsledky, nemusí podávat tak dobré výsledky u vás, nebo naopak. Měření projektorů zkrátka není tak exaktní jako je to u LCD monitorů. Přesto pokud se setkáme s kvalitním projektorem, naše sonda jej jasně odhalí. Stejně tak odhalí i nekvalitní projektor.Průměrná barevná odchylka dE(2000) = 4,6

Trochu hraní si v OSD menu a získáte velmi dobré barevné podání. Průměrná odchylka dE(2000) = 3,84. Vzhledem k tomu, že každé plátno je jiné, nemá smysl udávat hodnoty RGB z OSD. Stejně by vám nefungovaly.


Kontrast


Výrobcem udávaný kontrast 10 000:1 je samozřejmě teoretický. U projektoru hodně závisí na plátně a na okolním osvětlení. Kontrast 10 000:1 je při ideálních podmínkách temné komory. To si samozřejmě doma nikdy nevytvoříte. Přesto je kontrast u projektorů stále hodně důležitý. Ten dnešní se předvedl v tom nejlepším světle a už první pohled na film dával najevo, že jde o něco výjimečného. A také, že ano. Reálný kontrast byl naměřen (v noci) 3850:1, což patří mezi vysoký nadstandard. Připomeňme, že IPS monitory takto vysokého kontrastu ani nedosahují. A to se bavíme o monitorech, kde je měření podstatně méně až nulově ovlivňováno okolním prostředím.

Jas černé barvy byl 0,1 cd/m2.


Intenzita jasu


Výrobce udává jas 3000 Lumenů. Díky tomu dokáže projektor přesvítit i místnost s přímým slunečním svitem. Samozřejmě pokud vám zasvítí slunce přímo na plátno, začíná být problém. Ale to není vina projektoru. To je vaše vina, že máte plátno nezastíněné.

Dle naší metodiky (viz druhá kapitola článku) je jas 348 cd/m2 v režimu Normal a v režimu Eco 300 cd/m2. V režimu SmartEco se maximální jas moc změřit nedá, resp. se pohybuje na úrovni jasu v režimu normal. SmartEco je totiž obdoba dynamického kontrastu u monitorů, kdy projektor snižuje jas lampy v závislosti na obraze, resp. jeho obsahu.


Homogenita jasu


Homogenita jasu je u projektorů ošemetná záležitost. V podstatě jde o stejný efekt, jako je vinětace u fotoaparátů. A jak takový efekt změřit? Buď pomocí velmi drahé sondy, kterou nemáme k dispozici, nebo si poradíme sami. Vyfotíme plátno bez zapnutého projektoru. Poté zapneme projektor s bílou barvou a oba obrazy od sebe odečteme. Samozřejmě musíme fotit se stejnou expozicí. Tím se eliminuje optika zrcadlovky. Není to zcela přesná metoda, ale pořád jde o nejlepší možnou. Na porovnání projektorů mezi sebou to stačí.


Spotřeba


Asi nikdo si nekoupí projektor, aniž by věděl, že není určen pro provoz 24/7. Ne, že by to snad nevydržel, ale životnost lampy a spotřeba energie by byly pro domácnost docela neúnosné. Dnešní projektor si vezme při plném nasazení i přes 248 W, což je výrazně více, než kolik si vezme běžný osobní počítač. Pokud však budete používat projektor převážně na filmy a ne na politické debaty, problém to nebude. V režimu Eco se spotřeba snížila o téměř 50 W na 199 W. SmartEco znamenal kolísání mezi hodnotami 120 až 248 W a jde tedy o rozumný kompromis, který při jasných scénách dá maximální výkon a při tmavých sníží jas.

A nyní se podíváme na roční náklady. Ty se vyhouply při 250 pracovních dnech a 2 hodinách provozu za den na 1080 Kč v režimu Normal, v režimu Eco pak na 842 Kč. Trochu neznámou je režim SmartEco, který mění jas dle obrazu. Při filmech to funguje skvěle, ale prezentace na něm nejsou zrovna dvakrát příjemné. Doporučuji tedy první dva Normal a Eco u prezentací. U filmů klidně vyzkoušejte SmartEco. Je vidět, že pořízení projektoru znamená stále viditelné roční náklady. Cena lamp však dnes není tak vysoká a navíc pro projektor existují o cca 1 000 Kč levnější varianty lampy bez modulu.


Náklady na provoz a spotřeba
Režim Normal
1080 Kč/rok
Režim Eco
842 Kč/rok
Spotřeba Normal
248 W
Spotřeba Eco
199 W
Spotřeba SmartEco
od 130 po 248 W
Životnost lampy Normal
4 000 h
Životnost lampy Eco
5 000 h
Životnost lampy SmartEco
6 500 h
Cena lampy
cca 3800 s modulem 

reklama
Nejnovější články
TCL X10: první mini LED TV míří se zpožděním na evropské trhy TCL X10: první mini LED TV míří se zpožděním na evropské trhy
Již koncem loňského roku bylo oznámeno, že se začíná na českém trhu prodávat televizor TCL 65X10. První LCD TV s technologií mini LED se ovšem nakonec zpozdila. Jak naznačují informace z Evropy, druhý start prodeje je za rohem.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Panasonic představil nové soundbary HTB600 a HTB400 Panasonic představil nové soundbary HTB600 a HTB400
Pokročilejší soundbar SC-HTB600 podporuje formáty Dolby Atmos i DTS:X a bude dodáván s bezdrátovým subwooferem, zatímco SC-HTB400 využívá integrovaný soundbar. K dalším představeným novinkám párty reproduktor nebo digitální rádio.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Xiaomi začalo v ČR prodávat svůj přenosný Full HD projektor s Androidem Xiaomi začalo v ČR prodávat svůj přenosný Full HD projektor s Androidem
Na český trh vstupuje Xiaomi Mi Smart Compact Projector, se kterým si můžete vytvořit domácí kino skoro kdekoliv. Tento kompaktní projekt s podporou Full HD dokonce ani nepotřebuje počítač nebo smartphone, neboť využívá integrovaný systém Android.
20.2.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung znevýhodňuje své 4K TV, aby podpořil prodej 8K TV Samsung znevýhodňuje své 4K TV, aby podpořil prodej 8K TV
Samsung chce přinutit zákazníky, aby za jeho televizory utráceli více peněz. Snaží se toho ovšem dosáhnout kontroverzní strategií. Zhoršil parametry svých 4K QLED TV a nechal tak více vyniknout dražší 8K QLED TV.
20.2.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Trh s UHD Blu-ray přehrávači klesá, výrobci letos nechystají nové modely Trh s UHD Blu-ray přehrávači klesá, výrobci letos nechystají nové modely
Prodej fyzických disků i jejich přehrávačů dlouhodobě klesá, přičemž tento trend neminul ani Ultra HD Blu-ray playery. V roce 2020 zatím žádný výrobce nepředstavil nový model a ani jeden ze tří hlavních hráčů to letos neplánuje.
20.2.2020, aktualita, Jáchym Šlik